İlginizi Çekebilir
bira-1
 1. Ana Sayfa
 2. Alkol Fiyatları
 3. Alkol Fiyatları (İçki Fiyatları)

Alkol Fiyatları (İçki Fiyatları)


Bira Fiyatları
Şarap Fiyatları
Rakı Fiyatları
Cin Fiyatları
Şampanya Fiyatları
Likör Fiyatları
Viski Fiyatları
Votka Fiyatları
Tekila Fiyatları
Vermut Fiyatları
Rom Fiyatları
Konyak Fiyatları
Absinthe Fiyatları
Kıbrıs Alkol Fiyatları

 

 

Alkol, bilimsel adı etanol olan alkollü içkilerin tümünde bulunan bir maddedir, kimyasal bileşiktir. Alkol şeker ile mayanın birleşmesi bir diğer deyişle fermente olması işlemi sonucunda açığa çıkar. Maya ve şeker reaksiyona girer, sonuç olarak da etanol adı verilen alkol ve bir miktar da karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu gaz sayesinde alkollü içkilerde köpürme olur. Alkollü içkileri birbirinden farklı kılan da mayanın çeşididir. Örneğin bira üretilirken şekerle reaksiyona giren maya çeşidi arpa gibi tahıllardır, eğer mayanın çeşidi üzüm suyu ise oluşan içki şarap olur.

Alkollü içkileri farklı kılan bir başka en önemli özellik ise damıtılmalarıdır. Damıtma yöntemi ile içkinin su oranı azaltılarak alkol oranı arttırılır. Örneğin rakı, damıtılmış bir alkollü içecektir ve rakı için yoğunlaştırılmış şaraptır da diyebiliriz. Çünkü beyaz şarabın damıtılmasından rakı elde edilir. Bira ve şarap ise damıtılmayan içki çeşitleridir.

Ülkemizde alkol fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, birçok kişi evde kendi içkisini hazırlamaktadır. Ancak ülkemizde sadece damıtılmayan bira ve şarap içkilerinin evde yapılması yasaldır.

Alkol hakkında bilinenleri ve az bilinenleri sizler için araştırıp tek kalemde topladık. İşte alkole dair her şey:

Alkole Dair Her Şey

 • Alkolün 1 gramında 7 k.kalori bulunur.
 • Alkol, diğer besin maddelerinin aksine sindirilmez ve doğrudan kana karışır.
 • Alkolün aşırı tüketiminden uzak durmalısınız. Aşırı alkol tüketimi yüzünde karaciğerde ve birçok organda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşturur, sarhoşluk ve bunun getirdiği kazalar her yıl binlerce insanın hayatını olumsuz etkilemektedir.
 • Alkolün herhangi besleyici bir özelliği yoktur. Aksine alkollü içkiler yüksek oranda kalori içerir ve bu kaloriye boş kalori denmektedir. Örnek vermek gerekirse haftada 2,5 litre alkol tüketmek, yılda 220 adet donut yemeye eşdeğer kalori aldırır.

Alkolün Alındıktan Sonra Tüm Hücrelere Ulaşma Süresi Sadece 3 Dakikadır

 • Alkol doğrudan kana karışır, ince bağırsakta emilir. İnce bağırsaktan emilen önemli vitamin ve minerallerin emilimi ise alkol yüzünden engellenir.
 • Alkollü içkilerin üretiminde etil alkol kullanılır. Etil alkol ise meyve ve tahıllardaki şekerden elde edilir.
 • Etil alkol, renksiz, hoş kokulu, yanıcı bir alkol çeşididir. Alkollü içkilerde kullanılan tek alkol çeşidi etil alkoldür. Alkollü içkilerde başka tür alkollerin kullanımı sonucu yapılan sahte içkilerden dolayı her yıl milyarlarca insan hayatını kaybetmektedir. Dolayısıyla alkollü içki tüketeceğiniz zaman güvenilir yerlerden barkotlu içki almaya özen gösterin.
 • Sahte alkol ise metil alkolden(metanol) yapılır ve kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Alkolün kana karışma süresi, kandan atılma süresinden çok daha kısadır.
 • Uzun süreli ve aşırı alkol tüketimi kanser ve hatta ölüme giden sonuçlara yol açar.

Aşırı Alkol Tüketimi Cinsel Yaşamı Olumsuz Etkiler, Spermlerin Hareketliliğini Azaltır

 • Aşırı alkol tüketimi erkeklerde doğrudan testileri etkilediği için cinsel yaşamın kalitesini düşürür, kısırlığa varan sonuçlar doğurur. Kadınlarda ise aşırı alkol tüketimi adet düzensizliğine neden olur.
 • Yılda 1 milyon 800 bin kişi alkol tüketimine bağlı olarak oluşan hastalıklarda n hayatını kaybetmektedir.
 • Alkol, ağız yoluyla alınır, emilimi ağızda başlar ve alındıktan 3 dk. Sonra kana karışır, tüm hücrelere ulaşır.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Verilerine Göre Suçların En Büyük Sebebi Aşırı Alkol Kullanımıdır.

 • Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı kapsamlı araştırmaya göre dünyadaki cinayetlerin % 85’i, tecavüzlerin % 50’si, trafik kazalarının ise % 60’ı alkole bağlı meydana gelen sarhoşluk ve bilinçsizlikten olduğu saptanmıştır.
 • Bira ve şarap içkilerinde alkol oranı düşükken viski, şampanya, votka, rakı gibi alkollü içeceklerin alkol oranı yüksektir.
 • Alkolün donma noktası düşüktür. Buzlukta soğusun diye beklettiğiniz alkollü içecekleriniz donmaz.
 • 18 yaşın altındakilerin alkollü içecek satın alması ve tüketmesi kesinlikle yasaktır. Aynı zamanda ülkemizde gece 22’den sonra alkollü içki satışı da yasaktır. Yaslara uyarak alkol tüketiminizi, bilincinizi kaybetmeden gerçekleştirmeye çalışın. Aşırı alkol tüketimi size kötü bir ruh hali verecektir. Sağlığınızda geri dönüşsüz kayıplar oluşturacaktır.

Ülkemizde de alkol tüketimi giderek yaygınlaşmaktadır. Alkol fiyatları alkollü içkinin çeşidine, uygulanan vergi ve zamlara, arz ve talebe, piyasa şartlarına, enflasyon verilerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak alkol fiyatları biradan şampanyaya doğru yükselmektedir. Bu fiyatlar 7 lira ile 5 bin lira arasındadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap