İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Avakado Fiyatları

Avakado Fiyatları

avakado fiyatları

Avakado – Genel Bilgiler

İster meyve ister sebze olarak avokado, insanlara binlerce yıldır yararlı ve şifalı bir bitki olarak hizmet etmiştir. Evi güney Meksika’dır. Sağlıklı meyvelere olan güçlü talep nedeniyle, şu anda çok sayıda tropikal ve subtropikal ülkede yetiştirilmektedir: örneğin Brezilya, Kenya, Peru, ABD, Batı Hint Adaları, Güney Afrika, İspanya ve Endonezya’da. Avokado ağaçları, 15 metre yüksekliğe kadar çılgınca büyür ve defne ailesinin (Lauraceae) botanik ailesine aittir. Bu görevlendirmeye göre avokado meyvesi bir meyvedir.

Avokado ağacının gelişmesi için sıcak ve kuru bir iklime ihtiyacı vardır. Dünya çapında 400’den fazla farklı avokado türü yetiştirilmektedir. Süpermarkette bulduğunuz armut biçimli veya yuvarlak etli yapılar avokado tarlalarından geliyor. Avokadoların çeşidine bağlı olarak pürüzsüz veya pürüzlü, sıkı bir cilde sahiptir. Bu arada, bazı avakado çeşitlerinde çok sulama nedeniyle ağaçlar sadece 8 metreye kadar yüksekliğe ulaşıyor.

Avakado – Genel Bilgiler

Yeşilden siyah kabuğa kadar değişen meyvelerin içinde iri bir tohum vardır. Avokadonun özü çeşidine bağlı olarak sarımsı yeşilimsi bir renge sahiptir. Ticari olarak temin edilebilen avokadonun olgun hamurunun yumuşak bir kıvamı vardır, çok yağlı ve aromatik / cevizimsi bir tadı vardır. Lezzet açısından avokado daha çok sebze türlerine benzer. Neredeyse başka hiçbir meyve bu kadar sağlığı geliştiren bileşenlere sahip değildir. Meyveyi tükettikten sonra tohumları topraklı bir saksıya koyun: Bir süre sonra bir avokado bitkisi ilk yapraklarını dışarı çıkarır. Ancak avokado her toprakta çiçek açmaz.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Avakado fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik avakado fiyatları ile nereden avakado satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik avakado fiyatları nedir? En uygun avakado fiyatları ve avakado fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Avakado Fiyatları

Avakado sağlığa olan oldukça pozitif faydaları ve günümüzde oldukça kolay bulunabilir olması nedeniyle Türkiye’de oldukça yoğun bir şekilde tüketilen bir meyvedir. Neredeyse her diyete uyum sağlayabiliyor olması, sağlıklı yağları bolca içermesi, sağlığa olan diğer faydaları ve kolay bulunabilir olması avakadonun bu kadar popüler olmasının en büyük nedenleridir. Ne kadar popüler olsa da günümüzde fiyatlarının hızlıca değişebilmesi ve vatandaşların avakado fiyatları detayının istikrarlı olmadığını düşünmesi internette en çok yapılan aramalardan bazılarının avakado fiyatları olmasını beraberinde getiriyor.

Aşağıda size sunmuş olduğumuz avakado fiyatları ortalamaları ile siz de dilediğiniz alternatiften en güncel ve ekonomik avakado fiyatları ile avakado satın alabilir, bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz. Peki, en güncel avakado fiyatları nedir?

Siz de yukarıda size sunmuş olduğumuz bilgileri kullanarak alışverişlerinizde bu avakado fiyatları ile bütçenizi belirleyebilir, bu güzel meyvenin harika lezzetini ve sağlığa olan faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Avakado fiyatları ile alakalı size sunabileceğimiz en güncel bilgiler bu şekildedir.

Avakado’nun Sağlığa Faydaları

Avokado sağlıklı, tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve ayrıca A, D, E ve K, karotenoidler, biotin, folik asit ve kalsiyum gibi birçok vitamin içerir. 100 gram posa yaklaşık yüzde 24 sağlıklı yağ içerir ve neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Yüksek tokluk ve yüksek lif miktarı nedeniyle diyet için de idealdir.

Bilgi: 100 gram avokado yaklaşık 200 kaloriye sahiptir, ancak bunlar sağlıklı, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleridir ve kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Avokado, Tekli Doymamış Yağ Bakımından Yüksektir

Avokado, kendi türünde gerçekten eşsizdir. Aslında, esas olarak karbonhidratlardan değil, yağlardan oluşan az sayıdaki meyve türünden biridir! Bir avokadonun % 75’inden fazlası yağdan oluşur, ancak bu endişelenecek bir şey değil. Avokado çoğunlukla zeytinyağında da bulunan ana tekli doymamış yağ asidi olan oleik asitten oluşur.

Avokado Lif Bakımından Zengindir

100 gram avokado, 10 gramın biraz altında karbonhidrat içerir ve en az % 70 lif içerir! Sonuç olarak, yalnızca 2 ila 3 gram karbonhidrat sağlar, bu da avokadoyu düşük karbonhidrat diyeti ve hatta ketojenik diyet için mükemmel kılar.

Avokado Potasyum Bakımından Zengindir

Sodyumun (çoğunlukla tuz) aksine, insanlar genellikle potasyum bakımından düşüktür ve bu iki minerali dengede tutmak da aynı derecede önemlidir!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap