İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Aynalı Sazan Fiyatları

Aynalı Sazan Fiyatları

aynalı sazan

Aynalı sazan, sazangillerin en lezzeti balığı olduğu söyleniyor. Sazangillerin lezzetlisi olsa da diğer balıklara kıyasla lezzetinin olmadığını savunanlar da oluyor. Aynalı sazan balığı az yağ oranına sahip olmasıyla diyet menülerinde yer alabiliyor. Hem lezzetini sevenler hem sağlığına düşkünlerin tercih ettiği aynalı sazan, fiyatı ile de meraklandırıyor. Aynalı sazan fiyatları balık verimliliğine göre her yıl farklılık gösterebiliyor. Aynalı sazan balıkları tatlı ve durgun sularda yaşıyor. Dere yatakları, göller ve yavaş akan derelerde aynalı sazan balığına rastlamak mümkün oluyor. Tatlı ve durağan sularda yaşaması aynalı sazan balığı yetiştiriciliğinin işini kolaylaştırıyor. Yetiştirilmesi kolay olan aynalı sazan balığı tuzlu suda yaşayan büyük balıklara oranla daha makul fiyatlarla satın alınabiliyor. Aynalı sazan fiyatları mevsimsel olarak da değişikliğe uğrayabiliyor. Peki, buna göre aynalı sazan fiyatları? Aynalı Sazan nedir? Aynalı sazan nasıl üretilir? Aynalı sazan nasıl pişirilir? İşte, merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını sizler için hazırladık. Eğer siz de bu soruların yanıtını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilir ve içeriğimizin devamından ayrıntılara kolayca ulaşabilirsiniz.

Aynalı Sazan Nedir?

Aynalı sazan, sazangiller ailesinin bir üyesidir. Tatlı sularda yaşar ve dip balığıdır. Göller ve durgun sularda yaşayan aynalı sazanlar göldeki bitkiler, böcek yumurtaları ve uzun gövdeli solucan gibi besinleri yiyebiliyorlar. Aynalı sazan balıklarının boyu yaşadığı bölge ve mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Ortalama olarak 1,5-2 metre arası olabiliyorken 5 metreye yakın olanlarını da görmek mümkün olabiliyor. Ağırlıkları ise 10 kilograma yaklaşık oluyor. Aynalı sazan balığını tutmak isteyen amatör balıkçılar bu balığı avlarken solucan, ekmek, hamur ve mısır gibi tahıllar kullanabiliyor. Aynalı sazan balıkları çok fazla besin ayrımı yapmadığı görülür. Aynalı sazan balığının nesli tükenmekte olduğu için av yasakları bulunuyor.

 Diyelim ki aynalı sazan avlamaya çıkılıyor. Yasalar gereği o gün içinde 5 adet aynalı sazan balığından fazlasını yakalamak suç olarak geçiyor. Bunun yanında 40 santimetreden daha küçük olan aynalı sazanı da tutmak yasak oluyor. Tutulması halinde tekrar suya bırakılması gerekiyor. Balık tutma aktivitesi hoşunuza gidiyor ise İsrail sazanı avlama yasağı ya da bir kısıtlaması bulunmuyor. Bu balıklar istilacı bir tür olduğu için ekolojik denge açısından zararlı oluyor. Aynalı sazan balıklarının dip balığı olması kışın suyun dibine çamura yatmalarından geliyor. Aynalı sazanlar tatlı su balığı üretiminin ilk sıralarında yer alıyor.

Aynalı Sazan Nasıl Üretilir?

Tatlı su balığı olan aynalı sazan özel üretim tesislerin veya baraj yataklarında üretiliyor. Son yıllarda sazan üreticiliği azalsa da hala devam ediyor. Aynalı sazan üretirken havuz kapasitesi, sudaki oksijen miktarı, su sıcaklığı gibi faktörler önemli rol oynuyor. Baraj yataklarına üretim tesisleri kurulabildiği gibi özel tesislerde havuz sistemi ile aynalı sazan üretimi gerçekleşebiliyor. Aynalı sazan üretim aşamaları;

 • Havuz boyut ayarlaması yetiştireceğiniz aynalı sazanlara uygun olarak seçiliyor,
 • Havuz dibi yeterince güneş ışığı alan yerlere kuruluyor,
 • Havuz temizliği yapılıyor, oksijeni bol su ile dolduruluyor,
 • Aynalı sazanlar havuza bırakılıyor,
 • Farklı yemleme türleriyle beslenen aynalı sazanlar üreme olgunluğuna gelince dişi ve erkek sazanlar döllenme havuzuna alınıyor,
 • Dişi aynalı sazanlar yumurtasını bırakıyor ve erkek sazanlar bunu döllüyor,
 • Döllenen yumurtalar başka havuza alınarak büyütülüyor,
 • Havuzda kalan diğer sazanlardan satılacak olanları farklı bir havuza ayrılıyor.
 • Bu havuza kimi zaman aynalı sazanları çamurdan temizlemek için kimyasallar konulabiliyor,

Bu döngü böyle devam ediyor. Bu yöntem yarı kontrollü çoğaltma işlemi olarak geçiyor. Kontrolsüz yani tek bir havuzda üreme ve büyüme gerçekleştirilen tesislerde mevcut olabiliyor. Yarı kontrollü tesislerin amacı daha fazla verimlilik oluyor.

Aynalı Sazan Nasıl Pişirilir?

Balık fiyatlarına göz atarken aynalı sazan fiyatlarıdikkatinizi çekebilir. Aynalı sazanlar diğer tuzlu su balıklarına göre daha uygun fiyatlı olmasıyla cezbediyor. Aynalı sazanlar da diğer balıklar gibi yüksek sodyum, fosfor, protein ve potasyum oranına sahiptir. Yağ oranı düşük olan aynalı sazanlar kızarma yapılarak pişirilmesi tavsiye edilir. Aynalı sazanlar dip balığı olması nedeniyle pişirmeden önce suda bekletiliyor. Ardından pulları temizleniyor. Bu aşamada pulları temizlemek yerine derisinden ayırabilirsiniz. Temizlenen aynalı sazanlar fileto şeklinde kesiliyor. Bu aşamada kılçıkları çıkarmak zor olacağı için piştikten sonra çıkarılabiliyor. Sazan filetoları tuzda bir süre daha bekletiliyor. Ardından kızgın yağda kızartılabiliyor ya da sebzeler ile birlikte fırınlanabiliyor. Izgara yapılabilen aynalı sazan yağ oranı düşük olduğu için pek tercih edilmiyor. Burada karar size ve damak zevkinize kalıyor. İster tavada isterseniz de mangalda pişirip tüketebilirsiniz.

Aynalı sazan ne ile tüketilir?

Bildiğiniz üzere halk arasında balık ile yoğurt yenmez fikri kabul görmüştür. Aslında bu durum sadece bayat balıklar için geçerlidir. Fakat insanların geneli taze ve bayat balığı ince eleyip sık dokuyup seçme bilgisine sahip olmayabilir. Bu nedenle tedbir amaçlı bizlerde aynalı sazan balığını yoğurt ve türevleri ile tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yerine yanınsa şahane bir ege salatası yapabilir bol limon ve nar ekşisi ile tüketebilirsiniz. Ayrıca rakı ve balık ikilisi de birbirine en çok yakıştırılan ikilidir. Aynalı sazan balığını ister tavada ister mangalda pişirerek yanında mezeleri hazırlayıp rakı ile beraber tüketip keyifli bir akşam yemeği yapabilirsiniz. Aynalı sazan balığına ilişkin tüm detayları sizlerle paylaştık. En çok merak edilen konu ise fiyatlarıydı. Fiyatlar dönemsel olarak farklılık gösterebilir. Bunu da göz önüne alarak aynalı sazan balığını denemek için yazımızın devamında aynalı sazan fiyatları listesini bulup hemen inceleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap