İlginizi Çekebilir
domates fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Çilek Fiyatları

Çilek Fiyatları

çilek fiyatları

Botanik açıdan bakıldığında, çilekler (botanik olarak: Fragaria) ahududu ve böğürtlen gibi çilek değil, ceviz meyveleridir. Lezzetli kırmızı posası sadece yapay bir meyvedir, çileğin asıl meyvesi ise yüzeydeki küçük sarı tanelerdir. Bu granüller, çileğin gerçek bireysel meyveleridir.

Çilek – Genel Bilgiler

Çilek, gül ailesine aittir (botanik olarak: Rosaceae). Gül ailesinin bazı cinsleri, çileklerin yanı sıra genel ceviz meyveleri üretirler, örneğin bunlar aynı zamanda güllerin kuşburnudur.

Çilek, birkaç yıllık otsu bitkilerdir. Çilekler, soğuk büyünün sona ermesinden sonra ortaya çıkan beyaz, nadiren sarımsı çiçeklere sahiptir. Çileğin asıl meyvesi yüzeydeki küçük sarı cevizlerdir. Çilek bitkisinin yumurtalığı, olgunlaşma döneminde daha sonraki belirgin kırmızı çiçek ekseninin büyümesiyle parçalara ayrılan bir ceviz oluşturur.

Arkeolojik buluntulardan, çileğin Taş Devri’nde zaten bilindiği sonucuna varılabilir. Eski zamanlarda buna “frega” veya “fregum” deniyordu. Küçük yaban çileğinin (Fragaria vesca) yetiştirildiği geniş alanlar, Orta Çağ’dan beri kanıtlanmıştır. Bu meyve, 18. yüzyılda Avrupa’ya Amerikan kızıl çileği olarak tanıtıldı ve başlangıçta botanik bahçelerinde yetiştirildi. 1714’te botanikçi Amedee-Francois Frezier, sert, kösele, mavi-yeşil yaprakları olan ve hepsinden önemlisi çok iri meyveleri olan Şili çileğini keşfetti. 1750 civarında bahçe çileği (Fragaria ananassa), Almanya’da yaygın olan büyük meyveli çilek Hollanda’daki çeşitli yabani formları geçerek yaratıldı.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Çilek fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik çilek fiyatları ile nereden çilek satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik çilek fiyatları nedir? En uygun çilek fiyatları ve çilek fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Çilek Fiyatları

Neredeyse tüm insanlığın sevip sevmeme konusunda ortada buluşabildiği ender şeylerden biri, bir meyve, çilek! Onu sizin de çok sevdiğinizi biliyoruz. Yaz aylarımızın vazgeçilmez detaylarından biri olan ve şık bir şekilde herhangi bir rafta gördüğümüzde satın almadan geçemediğimiz bu meyveyi hepimiz seviyoruz. Sağlığa olan pozitif faydaları, kolay bulunabiliyor olması ve muhteşem lezzeti tum bunlara bir artı değer katıyor.

Son zamanlarda çoğu meyvede bozulduğu gibi fiyat konusunda çilek fiyatları konusunda da stabilite oldukça zarar gördü. İnternette çilek ile alakalı yapılan aramalardan birçoğu çilek fiyatları ile alakalı olmakta. Peki, çilek fiyatları nedir? En güncel çilek fiyatları nedir? En güncel ve ekonomik çilek fiyatları ile nereden çilek satın alabilirsiniz? Çilek fiyatları ile alakalı dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Çilek fiyatları neye göre belirlenir?

Çilek Sağlığa Faydaları             

Çilekler tek kelimeyle lezzetlidir ve ideal bir sağlıklı meyvedir. Tabii ki, bu sadece onları çırpılmış krema veya şekere batırmadığınız sürece geçerlidir. Çilekleri düz veya yoğurttan yapılmış, biraz balla tatlandırılmış sosla yemek en iyisidir. Öyle yapıldığında çilekler sadece gerçek bir lezzetli meyve değil, aynı zamanda sağlıklı bir diyete değerli bir katkıdır.

Çileklerin bu kadar sağlıklı olmasının altı nedeni:

  • Çilekler, portakallardan daha fazla bağışıklığı güçlendirici C vitamini içerir.
  • Beslenme uzmanları, yüksek folik asit ve demir içeriğinden dolayı onları kansızlığa karşı uzun süredir kullanmaktadır.
  • Yüksek kalsiyum içeriği, kemikleri osteoporozdan korur.
  • Potasyum ve magnezyum kalbi korur.
  • Çilekler, gut ve romatizma semptomlarını hafifleten salisilik asit içerir.
  • Fenolik asit grubundaki fitokimyasallar kansere karşı koruma sağlar ve damar sertliğini önler.

Yüksek su içeriği nedeniyle, çilekler basınca duyarlıdır, çabuk bozulabilir ve aromasını hızla kaybeder. Bu nedenle, nakliye ve depolama sırasında dikkatli olunması çok önemlidir. Gevşek bir şekilde dağılmış, hasar görmemiş meyveler buzdolabının sebze bölmesinde bir ila iki gün bekletilebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)