İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Greyfurt Fiyatları

Greyfurt Fiyatları

greyfurt

Greyfurt, tatlıdan acıya kadar pek çok tatla dolu tropikal bir narenciye meyvesidir. Bu meyve, 18. yüzyılda doğduğu yer olan Barbados’ta ‘tatlı portakal’ ve ‘pomelo’ arasındaki tesadüfi bir çarpışmanın sonucuydu. Bu sulu meyve, benzer sağlık yararları sağladığı için genellikle portakal meyvesiyle karşılaştırılır.

Kış aylarından ilkbaharın başlarına kadar piyasadaki en iyi greyfurtları bulabilirsiniz. Ancak, yıl boyunca mevcutturlar. Greyfurtların çapı 5 cm ile 9 cm olabilir. Meyvenin içi pembe, beyaz ve kırmızı gibi farklı renklerde elde edilebilmekte olup, bunların dışında kırmızı çeşidinin tadı en tatlı olanıdır.

Adana, Mersin ve Antakya Türkiye greyfurt üretiminin %70’inden fazlasını karşılamaktadır. Bu illerimiz Marmara bölgelerine uzak olmaları nedeniyle, lojistik maliyeti greyfurt fiyatları konusunda önemli bir belirleyici detaydır.

Güncel Greyfurt Fiyatları

Hem meyve olarak yenmesinden, hem de kabuğu dahil birçok detayından yararlanılmasından dolayı, Greyfurt ülkemizde oldukça popüler bir meyvedir. Vitamin değerleri konusunda çoğu meyveden daha avantajlı olması popülaritesini sağlayan bir diğer önemli detaydır.

Genellikle hasat sonbaharda yapılır. Meyveler sarıya veya altın rengine döndüğünde, toplanmaya hazırdır. Meyve ağaçta ne kadar uzun süre kalırsa o kadar büyük ve tatlı olur. Topaklı görünebilecek aşırı olgunlaşmış meyveler atılmalıdır. Yeni dikilen bir ağacın hasat dönemine gelmeden önce en az 3 yıl gibi bir zaman alacağını lütfen unutmayın. Bu, emek isteyen bir süreçtir. İlk veya ikinci yıldaki herhangi bir meyve tutumu, tüm enerjisini büyümeye yönlendirmek için çıkarılmalıdır. Greyfurt fiyatları genellikle yukarıda belirttiğimiz fiyat aralıklarında olmaktadır. Greyfurt fiyatları konusunda yeterli bilgiyi edindiğimize göre neden greyfurt yemeliyiz? Bu harika meyve neden bu kadar popüler? Sağlığa ne gibi faydaları var?

Greyfurtun Sağlığa Faydaları

Vitamin ve besin açısından zengin olan bu meyvenin sağlık açısından birçok faydası vardır. Kahvaltı menüsüne dahil etmek için ideal bir gıda maddesi olabilir, bu nedenle güne bu besleyici ve lezzetli meyve ile hemen başlayın ve ondan çeşitli faydalar elde edin. Tüketimiyle ne elde ettiğinizi öğrenmek için makalemizin devamını okumaya devam edebilirsiniz. Faydalarını öğrenince, greyfurt fiyatları gibi bir bilginin çok önemsiz olduğunu siz de anlayacaksınız.

1. Gribi tedavi eder

Greyfurt, vücuttaki asitliği azalttığı için grip tedavisi için en iyi çaredir. Antiviral, antibakteriyel, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidan olan ‘naringin’ adlı bir öz içerir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok ciddi sağlık sorununa karşı savunma sağlar.

2. Metabolizmayı hızlandırır

Bir veya iki kilogram ağırlık kaybetmek istiyorsanız, greyfurt tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu meyve, vücuttaki metabolizma hızını artırarak hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

3. Sıtmayı tedavi eder

Greyfurt suyu, sıtma tedavisinde faydalı bir bileşik olan kinin içerir.

4. Uykusuzluğun çaresidir

Yatmadan önce bir bardak greyfurt suyu içerseniz, uykunuzu teşvik edebilir ve uykusuzluğa çare bulabilirsiniz. Bu meyvede uykuyu teşvik eden bir kimyasal olan ‘triptofanın’ varlığı, huzur içinde uyumanıza yardımcı olur.

5. Kabızlığı giderir

Sabahları greyfurt tüketimi kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Suyu, sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olan sindirim organlarını uyararak ve bağırsak hareketlerini tetikleyerek kabızlıktan kurtulma sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap