İlginizi Çekebilir
Balık Hal Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Hamsi Fiyatları

Hamsi Fiyatları

hamsi

   Hamsi şüphesiz Türkiye’de en çok tüketilen balıkların başında yer almaktadır. Türkiye mutfağının vazgeçilmezlerinden birisi olmasının yanı sıra kendine has lezzetiyle eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Hamsi insan sağlığına faydasıyla da birçok kişinin tüketmesine sebep olan bir balık çeşididir. Her yıl binlerce ton hamsi avlanır ve reyonlara dizilmektedir. Bu denli yoğun bir hamsi tüketicisinin olmasından kaynaklı birçok kişi hamsi fiyatları hakkında çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedir.

   Hamsi fiyatları bilindiği üzere her yıl, her dönem farklı fiyatlar üzerinden değerlendirilmektedir. Bu farklı fiyatların temel özelliklerinden birisi de balıkların ne denli bir yoğunluğu olup, olmadığıdır. Piyasada hamsi yüksek bulunuyorsa bu durum doğrudan fiyatını etkileyecek ve uygun fiyatlar üzerinden satılacaktır. Hamsi hasat yapılırken verimli olmadıysa ve piyasada minimum derecede bulunuyorsa doğrudan fiyatını etkileyecek, tavan bir ücretlendirme üzerinden satışa sunulacaktır. Keza son 5 yıldır denizlerde yapılan plansız avlanmalardan kaynaklı hamsi tavan fiyatlar üzerinden satışa sunulmaktadır.

Güncel Hamsi Fiyatları

   Hamsi fiyatları üzerinde dolaylı olarak etki eden detaylar bulunmaktadır. Mesele ülke ekonomisi doğrudan hamsi fiyatı üzerinde etkili olmasa dolaylı yollardan etkili olabilmektedir. Temel mantık şu şekildedir; balıkçı hasat sırasında kullandığı ekipmanlar, yakıt, işçi ücretleri ve buna benzer detaylar dolaylı olarak hamsi fiyatını etkilemektedir. Ülke ekonomisi, kurların durumu her şeyi etkilediği gibi hamsi fiyatlarını da etkilediğini bilmekte fayda var. Çünkü balıkçı hasat yapması için satın alacağı benzin kur payları üzerinden satın alacaktır. Haliyle yüksek bir fiyat üzerinden satın alırsa istese de, istemese de hamsi fiyatı üzerine koyacaktır.

   Hamsi fiyatlarına doğrudan etkili olan önemli bir nokta ise balığın nerede satıldığıdır. Yani Karadeniz’de satılan hamsi fiyatıyla, Güney Doğuda satılan hamsi fiyatının aynı olması imkansızdır. Çünkü Karadeniz coğrafi koşulları gereği tonlarca hamsi avlayabilecek konumdadır. Güney Doğuda da deniz bulunmamasından kaynaklı hamsi farklı şehirlerden gelmektedir. Farklı şehirlerden gelecek olan hamsilerde nakliyat ücreti oluşacaktır. Bu nakliyat ücreti de doğrudan fiyata etkili olacaktır.

Hamsi Fiyatları Sürekli Artacak Mı?

   Son dönemlerde hamsi üzerine yoğun bir zamlanma ve fiyat farklığı gözlemlenmektedir. Bunun sebebi ise piyasada bulunan hamsinin sayısının oldukça az olmasıdır. Bu dönemlerde gerçekleştirilen hasat verimli geçmemesinden kaynaklı hamsi fiyatları olumsuz yönde etkilenmiştir. Fakat ilerleyen dönemlerde bu fiyatlar üzerinden farklığın olacağı ve daha uygun fiyatlar üzerinden satışa sunulacağı beklenmektedir.

   Hamsi fiyatlarının düşmesi için hasat zamanlarının doğru planlanması, zamanlama dışında avlama yapılmaması şarttır. Çünkü yapılan avlamalar tam hasat dönemini ve gelecek yılları olumsuz yönde etkilemektedir. Keza resmi kurumların aldığı birçok önlem bulunmaktadır. Fakat tam olarak işleve girmemesi ve her balıkçının rehavet içinde hareket etmesi olumsuz etkilemektedir.

Doğu Karadeniz Hamsi Fiyatı

   Doğu Karadeniz’de bulunan hamsi dünyanın hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Burada yetişen hamsi her hamsi çeşidinde daha sağlıklı ve eşsiz bir lezzete sahiptir. Fakat bu denli özellikleri olmasından kaynaklı Doğu Karadeniz hamsi fiyatı biraz pahalı olabilmektedir. Eğer ki hasat verimli geçtiyse ve piyasada bolca hamsi bulunuyorsa fiyatın düşmesi de gayet mümkün olabilmektedir.

Marmara Hamsi Fiyatı

   Marmara’da bulunan ve buraya yerleşmiş olan hamsiler asla göç etmemektedirler. Batı ve Doğu Karadeniz hamsilerine nazaran çok daha küçük olduklarını söyleyebiliriz. Marmara hamsisi taze tüketildiği takdirde bireye eşsiz bir lezzete ve vitamini armağan edecektir. Oldukça lezzetli bir hamsi çeşidi olmasından kaynaklı fiyatları da ortalama üzerindedir. Bu yüzden piyasadaki tüketicisinin oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde döneminde hamsi tercih ederseniz hem sağlıklı, hem de lezzetli balıklara erişebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)