İlginizi Çekebilir
Barbunya Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kavun Fiyatları

Kavun Fiyatları

KAVUN

Kavunlar, meyve gibi yenmelerine rağmen, tamamen botanik açıdan bakıldığında aslında bir sebzedir. Salatalık ve balkabağı ile yakından ilgilidirler. Kavun, charentais, galia, bal özü ve ağ kavunu gibi şeker kavunları (Cucumis melo) özellikle popülerdir. Aynı zamanda çok iyi bilinen karpuz (Citrullus lanatus) ise tamamen farklı bir cinse aittir ve bağımsız bir tür oluşturur. Kavunların orijinal formları Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinden gelmektedir. Avrupa’da 16./17. Yüzyıllardan beri biliniyorlar, ancak günümüzde karmaşık talepleri nedeniyle ağırlıklı olarak Akdeniz ülkelerinde yetiştiriliyorlar. Yeni türler artık çok sağlam.

Kavunlar dayanıklı değildir ve ülkemizde yıllık olarak yetiştirilir. Geniş bitkiler, 2–3 cm büyüklüğünde, kaliks şeklinde, limon sarısı çiçeklerin oluştuğu 5 metre uzunluğa kadar filizlere sahiptir. Kavunlar genellikle tek bitkidir, yani erkek ve dişi çiçekler aynı bitkide bulunur. Erkek çiçekler dişiden önce görünür ve genellikle yaprak koltuklarında birkaç tane bulunur. Dişi çiçekler yalnızca ikinci mertebeden yeniden büyüyen yan sürgünlerde oluşur. Onları yaprakların altındaki yumurtalıkların küçük kalınlaşmalarından tanıyabilirsiniz.

Kavun Çeşitleri

Onlardan, türüne ve çeşidine bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösteren meyveler gelişir. Uzatılmış, oval veya yuvarlak şekilli olup, açıktan koyu sarıya, yeşil veya kahverengi ten rengine sahip olabilirler, ya da düz, nervürlü ya da mantara benzerler. Olgunlaşmamış kavunlar hafif tüylü, olgun kavunlar ise pürüzsüz bir kabuğa sahiptir. Meyve eti beyaz, sarı, turuncu, pembe ve yeşil arasında değişebilir. Çekirdekler meyvenin içindeki bir oyuğa yerleştirilir, karpuzlarda posada depolanır.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Kavun fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik kavun fiyatları ile nereden kavun satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik kavun fiyatları nedir? En uygun kavun fiyatları ve kavun fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Kavun Fiyatları

Neredeyse çoğu kişinin lezzeti konusunda ortada buluşabildiği nadir meyvelerden biri olan kavun fiyatları konusunda günümüzde sıklıkla kafa karıştırabiliyor. Neyse ki geniş bir kavun fiyatları skalası ile ekonomik kavun fiyatları gibi önemli bir detaya kavuşmak günümüzde mümkün. Yani sizin de en ekonomik kavun fiyatları ile kavun satın alıp lezzetini deneyimlemek istemeniz gayet normal. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

En güncel ve en ekonomik kavun fiyatları ile nereden kavun satın alabilirsiniz? En uygun fiyatlı kavun fiyatları ile nereden kavun satın alabilirsiniz? Kavun fiyatları ile alakalı dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir?

Kavun Sağlığa Faydaları

  • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu – Antioksidan zeaksantinin göz için koruyucu bir rolü vardır.
  • Astım – Yüksek düzeyde beta-karoten ve C vitamini, astım gelişme riskini azaltır.
  • Kan Basıncı – Kavunda bulunan bitki lifleri, potasyum, C vitamini ve kolin kalp sağlığını iyileştirir.
  • Kanser – Beta karoten bakımından zengin bir diyet, prostat ve kolon kanseri gelişimine karşı koruma sağlayabilir.
  • Sindirim – Yüksek su ve bitki lifi içeriği kabızlığı önler ve sindirim sisteminin normal işleyişini iyileştirir.
  • Hidrasyon – Yüksek su içeriği nedeniyle kavun, sıcak yaz aylarında su kaybını önlemek için mükemmel bir atıştırmalıktır.
  • Deri ve tırnaklar – Yüksek düzeyde A vitamini sebum ve vücut hücrelerinin (cilt ve saç) oluşumunu etkiler. Yüksek C vitamini içeriği, cilt ve saç yapısını destekleyen kolajen oluşumunu ve bakımını destekler.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap