İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kayısı Fiyatları

Kayısı Fiyatları

kayısı fiyatları

Kayısı, erik, şeftali ve kiraz ile akraba olan bir meyvedir. Aslen Ermenistan kökenlidir. Bu nedenle, İngilizce’de “Prunus armeniaca” bilimsel adıyla anılır: Ermeni eriği. Türkiye’de kayısı olarak anılır. Kayısı, özellikle Aşağı Avusturya eyaletlerindeki Wachau bölgesinde yaygın bir meyvedir. İsviçre’de ise Valais adıyla bilinir.

Kayısı – Genel Bilgiler

Kayısı, yaprakları kalp şeklinde olan orta büyüklükteki ağaçlarda yetişir. Türkiye’de hasat dönemi genellikle Mayıs ve Haziran aylarında başlar. Ortasında, yumuşak bir hamurla çevrili bir çekirdek bulunur. Bu nedenle kayısılar sert çekirdekli meyveler arasında sayılır. Kayısı yemek sağlıklıdır. Demir ve kalsiyum bileşikleri gibi değerli minerallerin yanı sıra bol miktarda A vitamini içerirler.

Kayısılar bir tür bitkidir. İnsanlar şimdiye kadar birçok kayısı çeşidi yetiştirdi. Farklı aylarda olgunlaşırlar ve renkleri oldukça farklıdır. Öğün aralarında çiğ yenebilir veya kıymetli bir atıştırmalık olarak kurutulabilirler.

Kayısıdan çeşitli yemekler hazırlanır. Kayısı köftesi dahi yapılabilmektedir. Kayısı ayrıca reçel, meyve sosu veya dondurma gibi şeyler yapmak için de kullanılabilir. Kayısı, keklerde de popülerdir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Kayısı fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik kayısı fiyatları ile nereden kayısı satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik kayısı fiyatları nedir? En uygun kayısı fiyatları ve kayısı fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Kayısı Fiyatları

Kayısı neredeyse hepimizin bildiği ve severek tükettiği meyvelerin başında gelmektedir. Harika lezzeti, kolay bulunabiliyor olması ve sağlığa olan muhteşem faydaları popülaritesinin en büyük nedenleridir. Dondurmalarda, tatlılarda, diyet amacıyla ve atıştırmalık amacıyla tüketilebilmek için çok yönlüdür. Sizin de bu meyveyi ve lezzetiyle birlikte diğer getirilerini deneyimlemeyi istememeniz için bir sebep yok. Bu nedenle kayısı fiyatları bilgisi sizi de ilgilendiriyor.

Öncelikle kayısı fiyatları gibi önemli bir detayın değişkenlik gösterebileceğinin farkında olmalısınız. Örneğin market zincirleri gibi alternatifler yerine sağlık açısından daha güvenilir alternatifleri tercih ederek yerel satıcılardan ve kayısı yetiştiricilerinden daha uygun kayısı fiyatları ile bu meyveyi satın alabilirsiniz.

Peki, kayısı fiyatları nedir? En güncel ve ekonomik kayısı fiyatları nedir? En ekonomik kayısı fiyatları nasıldır? Kayısı fiyatları neye göre belirleniyor? Kayısı fiyatları gibi önemli bir detayı etkileyen etkenler nelerdir?

Kayısı Sağlığa Faydaları           

Kayısının tadı sadece tatlı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık için çok yönlüdür. Olağanüstü miktarda provitamin A (karoten), B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller içerir.

Sonuç olarak kayısı bazı sağlık yararları sağlar:

  • Kayısının saç ve tırnaklarda olumlu etkisi vardır ve pembe bir cilt sağlar.
  • Kayısı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve dolaşımı uyarır.
  • İçerdiği salisilik asit antibakteriyel etkiye sahiptir ve gastrointestinal sistemdeki mikropları öldürür.
  • Kayısının çekirdeğinde bulunan etken madde dimetilglisinin migren ve baş ağrılarına yardımcı olduğu söyleniyor.

100 gram taze kayısıda yaklaşık 40 kalori bulunurken, aynı miktarda kuru kayısı 241 kcal’dir. Bununla birlikte, kurutulmuş çeşidin besin içeriği, taze kayısınınkinden neredeyse beş kat daha yüksektir, bu da her iki formu da sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar haline getirir.

Kayısı alırken, sadece olgun meyveleri seçmeye dikkat etmelisiniz, çünkü olgunlaşmamış örnekler ekşi, çok unlu ve kuru tada sahiptir. Olgun bir kayısının kabuğu parlak turuncu-sarı renktedir ve meyveden kolayca çıkarılabilir. Ayrıca başparmağınızı hafifçe bastırarak meyvenin olgunluğu hakkında bilgi alabilirsiniz: eğer posası açılırsa kayısı mükemmeldir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap