İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Alkol Fiyatları
 3. Konyak Fiyatları

Konyak Fiyatları

Konyak

Martell Konyak Fiyatları

70 lik Martell VS295,00 TL
70 lik Martell VSOP400,00 TL
70 lik Martell XO1.250,00 TL

Courvoisier VSOP Konyak Fiyatları

70 lik Courvoisier VSOP Konyak300,00 TL
100 lük Courvoisier VSOP Konyak400,00 TL

Courvoisier XO Konyak Fiyatları

70 lik Courvoisier XO Konyak740,00 TL

Sorau Brandy (Brendi) Konyak Fiyatları

100 lük Sorau Brandy210,00 TL

Camus Konyak Fiyatları

70 lik Camus VS145,00 TL
70 lik Camus VSOP225,00 TL

Hennessy Konyak Fiyatları

70 lik Hennessy VS200,00 TL
70 lik Hennessy VSOP320,00 TL

Remy Martin Konyak Fiyatları

75 lik Remy Martin VS160,00 TL
75 lik Remy Martin XO465,00 TL

Truva Konyak Fiyatları

70 lik Truva Konyak80,00 TL

Napoleon Konyak Fiyatları

70 lik Napoleon VSOP Konyak95,00 TL

Tabii Konyak Fiyatları

70 lik Tabii Konyak72,50 TL

Cemiyet Kanyak Fiyatları

35 lik Cemiyet Kanyak70,00 TL
70 lik Cemiyet Kanyak130,00 TL

Güncel Kanyak Fiyatları

Kanyak, yüksek alkollü ve sert bir içki olup adını, Fransa’da üretildiği kasabadan Cognac bölgesinden alır. Beyaz şarabın damıtılmasıyla elde edilen konyak içkisi % 35-40 oranında alkol içerir. Konyak, Fransa’nın yüksek asit içeren ve pek sevilmeyen beyaz üzümlerinden yapılır.

Cognac bölgesi dışında üretilen içkilerin konyak adını alması yasaklanmıştır dolayısıyla Cognac bölgesi haricinde üretilen içkiler asıl konyak değildir. Ülkemizde Çanakkale bölgesinde Tekel kanyak fabrikasında ‘tekel kanyağı’ üretilmektedir. Ve bu da gerçek konyak değildir. Bununla ilgili Fransa bölgesinde söylenen bir söz durumu çok iyi özetler: ‘Her konyak bir brendidir, her brendi bir konyak değildir.’

Kanyak Fransa’ya özgü olan, sert bir brendi türü içkidir. Alkollü içkiler arasında en yoğun aromaya sahip olan içki konyaktır. Egzotik kokulara sahiptir. Konyak aroması oldukça farklı ve yoğundur.

Kanyak tarihine bir yolculuk yaptığımızda tarihinin 17.yy’a kadar uzandığını görürüz. Bu tarihlerde Fransa’nın yüksek asitli olmasından dolayı tercih edilmeyen beyaz şarapları, Kuzey Avrupa ülkelerine ihraç edilirdi. Yolculuk esnasında bozulan şarapların ise Hollandalı denizciler tarafından damıtılmasıyla ‘konyak’ adlı içkiyi keşfettiler. Özellikle Hollandalı ve İngiltereli denizciler tarafından çok sevilen konyağın, diğer adı kanyak yani kanı yakan içkidir. Konyağa aynı zamanda yanık şarap adı da verilir. Denizcilerin bu keşfinden sonra damıtılan şaraplar konsantre(yoğunlaştırılmış) şekilde konyak olarak satılırlar. Artık 1930’lu yıllara gelindiğinde ise konyak, Fransa tarafından tescillenmiş bir brendi içkisidir.

Bu yazımızda sizler için konyak hakkında bilinmesi gerekenleri ve az bilinen özelliklerini topladık.

 • Konyak içkisinin kaliteli olanı etrafa egzotik kokular saçar. Konyak içilirken bardağın sallanmasının amacı da konyağın o efsane kokusunu çıkartmaktadır.
 • Konyak soğuk günlerin ısıtan içkisidir. Konyak içmek, bir taraftan ısınırken, bir taraftan damağı ve burnu şımartmanın en iyi yöntemidir.
 • Konyağın yoğunluk derecesini anlatmak gerekirse: 1 litre şarabın damıtılmasıyla 1 fincan konyak elde edilir diyebiliriz.

Kanyak Nasıl İçilir?

 • Peki, konyak içmenin adabı nedir? Konyak içerken balon kadehe bardağın dörtte bir kadar konyak ekleyin. Bardağı avuç içine oturtun ve hafifçe birkaç dakika sallayıp için. İçerken koklamayı da unutmayın. Konyak içkilerin en egzotik ve güzel kokanı, ileri tabirle en parfümlüsüdür.
 • Konyak balon bardakta avuç içine oturacak şekilde içilir. Bunun amacı ise elin ısısıyla birleşen konyağın ısısısın yükselmesi ve vücut sıcaklığına kavuşmasıdır. Konyağı buz koyarak da tüketenler var(oldukça abes) ama en iyi tüketim şekli şüphesiz ki vücut sıcaklığında olanı.

Konyak Sert İçkilerin En Hassas Olanıdır

 • Sert içkilerin en narini olan konyağın üretim aşamaları özellikle dikkat istiyor. Konyak hassas bir içkidir. Dinlendirildiği fıçılar konyağa tadını, rengini ve aromasını katan en önemli unsurdur. Dolayısıyla dinlendirme fıçılarının yaşlı ve sağlıklı meşe ağacından olması daha lezzetli bir konyak oluşmasını sağlar.
 • Konyak dinlendirilen fıçılar numaralandırılırken sadece tebeşir kullanılır, burada amaç herhangi bir boyanın konyağın güzel kokusunu etkilememesidir.
 • Konyak yapım aşamalarında kesinlikle karamel ve şeker kullanılmaz.

Kanyak Yıllandıkça Değer Kazanır

 • Konyak da diğer içkiler gibi yıllandıkça değer kazanan bir içkidir.
 • Konyak çeşitleri very special(2.5 yıl dinlendirilmiş) , very old (en az 4.5 yıl dinlendirilen) , extra old (6.5 yıl dinlendirilen) şeklinde sınıflara ayrılır.

Konyağın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

 • Konyağın kalitesi ise, kokusundan, yapısından, hacimli oluşundan ve tadım esnasında boğazı yakmamasıyla anlaşılır. Aynı zamanda ağdalı yapıya sahip oluşu da konyağın kaliteli olduğunu gösteren bir başka unsurdur.
 • En ünü konyak markaları Remy Martin, Hennessy, Courvoisier, Metaxa gibi markalardır. Courvoisier, dünyanın en iyi konyaklarından biridir. Napolyon, deniz seferine gideren yanında depolayarak bol miktarda konyak götürmüştür.
 • Günümüzde konyak en çok Asya ülkelerinde tüketiliyor. Çoğu sıcak olan Asya ülkeleri, konyağı buz ekleyerek veya soda katarak tüketiyor.
 • Konyak tek başına tüketildiği gibi bazı yiyeceklerin yanında da tüketiliyor. Konyağı kahve, puro veya çikolatayla da tüketebilirsiniz. Bunun dışında konyaklı çikolata da mevcuttur. Çok kaliteli bir konyağınız varsa onu tek başına tüketmelisiniz.
 • Konyak dinlendirilen mahzenler veya üretim yerleri genellikle nehir kenarlarında kurulur. Burada amaç, yüksek nem oranının konyak için faydalı olmasıdır. Çünkü kuru bir yerde daha sert brendiler üretilir. Normal yerlerde kurulu olan damıtım tesisleri de konyak üretimi esnasında sık sık tesisleri nemlendirirler.

Ateşli Seks Öncesinde İçilebilecek En ideal İçki: Konyak

 • Konyak ateşli bir seks öncesinde tüketmek için en ideal içkilerden.
 • Dünyada her sene 130 milyon şişe konyak satılıyor.
 • ABD, Çin, İngiltere gibi ülkelerde konyak, en çok tüketilen içkilerden.
 • Türkiye’de ise yıllık konyak tüketimi yaklaşık 170 bin şişedir. Ülkemizde konyak 70’lik, 75’lik, 100’lük, 1 litrelik şişelerde satılmaktadır.
 • Konyak Fransız kültürüne ait tescilli bir içkidir. Bunun yanında Türk kültüründe de bazı türkülerde kendine yer bulacak kadar sevilmiştir.  Bursa yöresine ait olan bir türküde ‘Bursalı mısın kadifeli gelin çaydan mı geçtin / Yanakların al al olmuş konyak mı içtin’ sözleri bulunur.

Konyak fiyatları, konyağın çeşidine, kalitesine, piyasa koşullarına, vergi ve zamlara, arz-talebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 80 liraya da koyak bulunduğu gibi 16 bin dolara da konyak bulunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 3 yıl önce

  Konyak candır ucuza fiski