İlginizi Çekebilir
nar
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kuşburnu Fiyatları

Kuşburnu Fiyatları

kuşburnu

En yüksek C vitaminine sahip olması nedeniyle sıklıkla tüketilen kuşburnu, 1-3 metre boyutundaki dikenli bitkinin tohumudur; 1,5-2 cm boyutunda, parlak kırmızı renktedir ve kendine özgü bir tada sahiptir. Bütün dünyada, hem doğrudan tüketilmekte, hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ülkemizde, taze ve kurutulmuş olarak yenmekte; kompostosu, şerbeti, reçeli, ezmesi, pekmezi ve çayı yapılmaktadır.

Kuşburnu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kuşburnu fiyatları, ülkemizde, piyasa koşullarında, arz ve talebe uygun olarak belirlenmektedir.

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Kuşburnunun anavatanı Anadolu’dur, dünyaya, zaman içerisinde, buradan yayılmıştır. Her mevsim yetişebilen kuşburnu, ülkemizde daha çok, Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha az olmak üzere Akdeniz ve Ege bölgelerinde, orman açıklıkları ve yol kenarlarında, kendiliğinden yetişir.

Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun en önemli faydası, yapısındaki bol miktarda C vitamini ve antioksidanlarla, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Böylelikle, vücudun, kanser dahil birçok hastalıktan korunması sağlanır. Kuşburnu, kanserli hücrelerin yayılmasını da engeller.

Kuşburnu, içerdiği yüksek orandaki demir sayesinde, özellikle çocuklarda ve kadınlarda görülen demir eksikliği anemisinin tedavisinde kullanılır.

Kuşburnunun içeriğinde bulunan likopen, katarakt ve diğer göz hastalıklarının önlenmesinde ve ilerlemesinde yardımcıdır.

A vitamini açısından zengin olan kuşburnu, bu özelliğiyle, cilt sağlığı için önemlidir; yaşlanmanın ciltteki etkilerini geciktirir; yara izlerini giderir; akne oluşumunu engeller; cildi canlandırır.

Kuşburnunda bulunan pektin, laksatif etkiye sahiptir, kabızlık sorununu ortadan kaldırır, sindirimi kolaylaştırır.

Kandaki kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü yükselten kuşburnu, bu yolla, vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur; kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Kuşburnu, kan şekeri düzeyini düzenlemektedir; bu nedenle, diyabet hastaları tarafından sıklıkla kullanılması önerilmektedir.

Cilt sağlığı için de faydalı olan kuşburnu; cilde elastikiyet kazandırır, kırışıklık oluşumunu engeller, yara izlerini iyileştirir, cildin canlı görünmesini sağlar.

Kuşburnu, kemik yoğunluğunu koruyarak, yaşlanmaya bağlı osteoporozun önüne geçebilmektedir.

Kuşburnu, stresle mücadelede de etkilidir; sinirleri rahatlatır, vücudu gevşetir, uyku düzenini sağlar.

Doğal bir ağrı kesici olan kuşburnu; özellikle stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanan ağrıları gidermede çok etkilidir.

Diüretik özelliği sayesinde, kuşburnu, idrar sorunlarının çözümünde destek olur; böbrek taşı düşürülmesi ya da kum dökülmesinde etkilidir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Taze ya da kurutulmuş kuşburnundan çay yapılabilir. Kuşburnu çayı yapmak için, 2-3 tatlı kaşığı dolusu kuşburnu kullanılır. Faydasını artırabilmek amacıyla, kuşburnu, iyice ezilir ve ardından bir bardak su ile kaynatılır. Suyun kaynamasından sonra kısık ateşte 10-15 dakika kadar daha ısıtılır. Ardından, bir süzgeç yardımıyla süzülerek, tüylü çekirdeklerinin ve tanelerinin ayrılması sağlanır. Ocaktan alındıktan sonra 5-10 dakika kadar dinlendirilen kuşburnu; istenirse limon, bal ya da şeker eklenerek ya da sade olarak içilir. Ihlamur, nane gibi bitkilerle karıştırılarak da demlenebilmektedir.

Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu çayı, özellikle soğuk kış günlerine uygun bir C vitamini deposudur. Bu özelliğiyle, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kış aylarında sıklıkla yaşanan viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan vücudu korur. Kuşburnu çayı, çok iyi bir antioksidandır, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca, hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanma etkilerini geciktirir. Kuşburnu çayının, iltihap söktürücü etkisi de vardır; bu yönüyle, eklem iltihabından kaynaklanan ağrıların ve diğer eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Midedeki asit düzeyini dengeleyen kuşburnu çayı, aç karnına içildiği zaman, gastrit ve ülser gibi mide sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Kuşburnu çayı, ayrıca, gaz ve şişkinliği önler, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bütün bu faydalarına rağmen, kuşburnu çayı, günde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap