İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Likapa Fiyatları

Likapa Fiyatları

likapa

Likapa fiyatları günümüzde sıklıkla araştırılan konulardan birisidir. Bilindiği üzere günümüzde likapa fiyatları düzenli aralıklara değişebilmektedir. Bunun sebebi ise piyasa durumu, hasat verimliği ve talep gibi kriterlerden oluşmaktadır. Günümüzde likapa meyvesine de oldukça yüksek talep olması sebebiyle alışveriş sırasın da sürpriz yaşamam ‘’yaban mersini fiyatları’’ veya ‘’likapa fiyatları’’ olarak araştırmalar yapılmaktadır. 

Güncel Likapa Fiyatları

Likapa meyvesi halk arasında ‘yaban mersini’’ olarak da bilinmektedir. Kendine has bir lezzete sahip olan likapa, eşsiz faydaya da sahiptir. Uzmanlar düzenli aralıklarla likapa meyvesinin tüketilmesini önermektedir.

Likapa Nerede Yetişir?

Likapa diğer adıyla yaban mersini organik olarak ve zengin asitli toprakları sevmektedir. Bundan kaynaklı olarak sadece bu toprak kriterine sahip bölgelerde çıkmaktadır. Yetiştiricilik için doğal yaşam alaları veya buralara yakın yerler tercih edilebilmektedir. Likapa saçak kök miktarının oldukça fazla olmasından kaynaklı, yüzlek kök yapısına sahip meyvelerden birisidir. Toprağın kriterine bağlı olarak 40 ila 100 cm arasında değişebilmektedir. Temel olarak görev yapan kökler toprak tabakasının ortalama 20 ila 35 santimlik kısmında yer almaktadır.

Likapa, Doğu Karadeniz bögesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişmektedir. Ormanlık bölgelerde birçok türe sahiptir. Fakat genel olarak marketten veya kuruyemişçilerden satın alınan likapalar, koyu kırmızı renktedirler. Bunlar genel olarak Kanada’dan ithal edilmiş olmaktadır. Bu yüzden likapa fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

Likapa’nın Faydaları

Likapa’nın faydaları oldukça geniştir. Birçok noktada insan sağlığına faydası olan eşsiz meyvelerden birisidir. Günümüzde birçok uzman, düzenli aralıklarla likapa meyvesinin tüketilmesini önermektedir. Düzenli olarak tüketilen Likapa’nın insan sağlığına oldukça güçlü etkisi olduğu bilinmektedir. Genel olarak Likapa’nın faydaları şu şekildedir:

–          Kan Şekeri

Tip 2 diyabet rahatsızlığı olan bireylerin düzenli aralıklarla likapa kullanması direnci ve insülin dengesizliğinin önüne geçmektedir. Elbette ki bu hekim denetimin ve bireye özel olarak özgü diyet programı içerisinde yapılmalıdır. Fakat araştırmalara bakıldığında düzenli yaban mersini tüketen bireylerde regüle kan şeker salgısı daha fazla olmaktadır.

–          Göz Sağlığı

Likapalar bünyelerinde yüksek düzeyde ontosiyanin içermektedirler. Bu ontosiyanin göz kuruluğuna, göz enfeksiyonlarına oldukça faydalıdır. Bundan kaynaklı olarak likaba tüketmek göz sağlığına oldukça faydalı olacaktır. Özellikle katarak, miyop ve göz kuruluğu enfeksiyonlarına karşı önlem sağlamaktadır.

–          İdrar Yolu

Likapa’nın bünyesinde birçok öz ve vitamin bulunmaktadır. Bu yüzden idrar yolu temizlemesi için likapa bire birdir. Çoğu idrar yolu enfeksiyonun hızlı ve kesin çözümleri, likapa meyvesine çıkabilmektedir. Likapa ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bakterilerden temizleyebilmektedir. 

–          Gelişimi Korur

Likapa bünyesinde A, B ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli geniş vitamin barındırmaktadır. Bu vitaminler doğrudan gelişim çağında olan bireylerin düzenli olarak tüketmesi gereken noktalardan birisidir. Bünyesinde selenyum, magnezyum, bakır ve çinko gibi önemli besin değerlerini de barındıran Likapa, düzenli aralıkla tüketilmelidir. Özellikle unutkanlık ve Alzheimer gibi giderek artan toplumsal rahatsızlık için kullanılmalıdır. Yapılan çalışmalara göre likapin gelişim çağındaki bireylere birçok noktada fayda sağlamaktadır.

–          Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Likapa kalp ve damar sağlığını korumak için oldukça etkili bir besin olacaktır. Yüksek düzeyde lif oranını da bünyesinde barındırmasından kaynaklı oldukça faydalıdır. Yüksek antioksidanlardan zengin olmasından kaynaklı kolesterol seviyesinde düşürücü özelliklere sahiptir. Bu yüzden yüksek düzeyde kalp sağlığı ve damar sağlığın korumaktadır.

–          Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirimi kolaylaştırmak için düzenli aralıklarla likapa tüketilmelidir. İçerdiği özel liflerden kaynaklı olarak oldukça kolay bir sindirim sağlamaktadır.

Genel olarak likapa’nın faydaları bu şekildedir. Oldukça geniş bir fayda sağlamasından kaynaklı likapa fiyatları ne kadar olursa, olsun tüketilmelidir. Bu sayede bireyler kendi sağlıklarını daha iyi bir yere getirip, koruyabilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)