İlginizi Çekebilir
nohut fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Mango Fiyatları

Mango Fiyatları

mango

Mangolar tropik çekirdekli meyvelerdir, dolgun ve oval şekilli ve bir greyfurt büyüklüğündelerdir. Türüne bağlı olarak rengi sarıdan yeşile, kırmızı-yeşile değişen yenmez bir kabuğa sahiptirler, içlerinde ise yumuşak, yenilebilir sarı bir et ve sert yenmez bir çekirdek vardır.

Mangolar yalnızca sıcak iklimlerde yetişir. Güney Asya’ya özgüdürler, ancak şimdi Türkiye, ABD, Meksika ve Karayipler dahil olmak üzere diğer ülkelerde yetiştirilmektedirler. Türkiye süpermarketlerinde yaygın olarak görülen birçok farklı marka ve birçok farklı çeşidi vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=NuqE3aKrdbc

Mango, lif oranı yüksek, düşük kalorili bir meyvedir ve harika bir A ve C vitamini kaynağıdır .Ayrıca folat, B6, demir ve biraz kalsiyum , çinko ve E vitamini içerir. Mangolar iyi bir antioksidan kaynağıdır. Gallotanninler ve mangiferin gibi sağlık yararları için çalışılmış belirli fitokimyasalları içerir.

Güncel Mango Fiyatları

Mango, hepimizin bildiği fakat sağlığa olan faydalarından bir haber olduğumuz bir meyve… Bu meyveyi en ekonomik fiyatlar ile satın almak ve lezzetini deneyimlemek herkesin olduğu gibi sizin de hakkınız. Siz de mango fiyatları konusunda daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız yazımızın bu bölümünde işinize yarayacak bilgileri edinebilirsiniz. Antioksidan konusunda zengin olması ve kalp sağlığına birçok fayda sağlaması nedeniyle oldukça popüler bir meyve olan mango günümüzde en popüler meyvelerden biri konumundadır.

Bunun nedeni ise sağlıklı yaşam gurularının son dönemlerde en çok tercih ettiği meyvelerden birinin mango olması. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konuya değinelim, mango fiyatları nedir? en ekonomik mango fiyatları nedir?

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle mango fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 3 – 12 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle mango fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 5 – 11 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarında mango satın alabilir, sevdiklerinize ve kendinize harika bir sağlık faydası sunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3iM49kfDvek

Mango Sağlığa Faydaları

Mangolarda bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar önemli sağlık yararları sağlayabilir. Örneğin, K vitamini kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Kemiklerinizi güçlendirmede de önemli bir rol oynar.

Mangolar ayrıca kan damarları ve sağlıklı kolajen oluşturmak için önemli olan ve iyileşmenize yardımcı olan C vitamini bakımından da zengindir.

Ek olarak, mango aşağıdakiler gibi başka sağlık yararları sağlayabilir:

Düşük Kanser Riski

Mangola, meyvenin sarı-turuncu renginden sorumlu bir pigment olan beta-karoten bakımından zengindir. Beta-karoten, mangolarda bulunan pek çok antioksidandan sadece biridir. Mangolardaki antioksidanların, hücrelerinize zarar verebilecek ve potansiyel olarak kansere yol açabilecek serbest radikallerle savaştığı gösterilmiştir.

Kalp Sağlığı

Mangolar ayrıca kardiyovasküler sisteminizi desteklemek için de faydalıdır. Her ikisi de düşük tansiyon ve düzenli bir nabızla bağlantılı olan harika bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca mangolar, mangiferin olarak bilinen bir bileşiğin kaynağıdır ve erken çalışmalar, kalp iltihabını azaltabileceğini öne sürmektedir.

Sindirim Sağlığı

Mangolar, sindirim sisteminizi stabilize etmeye yardımcı olabilir. Kabızlığı önlemenize yardımcı olabilecek hem amilaz bileşikleri hem de diyet lifi sunarlar. Amilaz bileşikleri, midenizdeki diğer yiyecekleri çözerek zor nişastaları parçalamaya yardımcı olabilir. Bu arada, mangolardaki lif, kabızlığı gidermek için eşdeğer lif takviyelerinden daha etkili olabilir.

Beslenme

Mangolar, sağlıklı hücre bölünmesi ve DNA kopyalanması için kullanılan folat bakımından zengindir. Doktorlar, hamile kalabilecek kişilerin günde en az 400 mcg folat tüketmesini önermektedir çünkü doğum kusurlarından kaçınmak için kritik öneme sahiptir.

Mango Nasıl Kesilir, Nasıl Yenir?

https://www.youtube.com/watch?v=J6UxIzhg1JA
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap