İlginizi Çekebilir
zargana
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Palamut Fiyatları

Palamut Fiyatları

palamut

   Palamut fiyatları günümüzde en çok merak edilen ücretlendirmelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere Palamut kendine has lezzeti, doğal yapısı ve insan sağlığına olan faydasından kaynaklı olarak oldukça yoğun bir tüketime sahiptir. Bu yüzden Palamut fiyatları merak edilmektedir.

   Palamut fiyatları dönem, dönem farklı fiyatlarda satışa sunulduğuna şahit olmamak elde değildir. Bu fiyat değişikliğin temel nedenlerinden birisi Palamut balığının dönemleri ile alakalıdır. Yani bazı dönemlerde Palamut oldukça fazla bulunmaktadır. Bu dönemlere Palamut fiyatı ortalama veya ortalamanın altı bir fiyat üzerinden satışa sunulmaktadır. Bazı dönemlerde de Palamut balığının piyasada az olmasından kaynaklı fiyat üzerinden yüksek bir artış gözlemlenmektedir. Çünkü piyasada az bulunmaktadır ve talep eden kişi sayısı fazladır. Palamut fiyatları üzerinden temelden etkili olan nokta; piyasada fazlalığı veya azlığıdır. Bazı dönemlerde yapılan hasat verimli geçtiyse ve beklenenin üzerinden bir mahsul ele geçtiyse fiyat üzerinden doğru aşağı doğru bir iniş olacaktır.

Güncel Palamut Fiyatları

   Güncel palamut fiyatları üzerinde etkili olan önemli bir nokta da; arz ve taleptir. Yani hangi ürüne ne kadar talebin olup, olmadığı ile alakalıdır. Bu detay başta Palamut fiyatı olmak üzere çeşitli ürün fiyatının üzerinde e etkili olabilmektedir. Ayrıca ekonomik koşullar, balıkçıların hasat boyunca tükettiği mazotlar, teknik ekipman ihtiyacı vs. gibi detaylarda fiyat üzerinde oldukça etkilidir. Bu ekonomik koşulu ise ülkenin ekonomik noktası belirlemektedir. Balıkçı mazotu uygun bir fiyat üzerinden alıyor, ekipmanları tercih ederken yerli markalardan tercih ediyorsa; giderleri az olacaktır. Fakat mazot dolar üzerinden, ekipmanlarda dolar üzerinden değerlendirilmesinden kaynaklı fiyatlar değişebilmektedir.

Palamut Fiyatları Nasıl Belirlenir?

   Palamut fiyatlarının nasıl belirlendiğine dair birçok birey çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bilindiği üzere her ay farklı fiyatlar üzerinden Palamut fiyatları belirlenmektedir. Temel olarak Palamut fiyatları, mahsulün yoğunluğuna veya azlığına göre belirlenmektedir. Diğer bir neden ise ülke ekonomisi ile alakalıdır. Örneğin hasat için çeşitli ekipman, mazot ve buna benzer temel ürünlerin kiralanması / satın alınması kur üzerinden hesaplanmaktadır. Küçük bir örnek vermek gerekirse; hasat yapacak bir balıkçı teknesini çalıştırıp denize açılabilmesi için mazota ihtiyacı vardır.  2015 yılında 1 litre mazota 4₺ kadar alınabilmekteydi. Günümüzde ise 1 litre mazot almak için minimum 6 ₺ vermesi gerekmektedir. Bu durumda balıkçı hasat yapması ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için Palamut balığının fiyatını değiştirecektir.

Palamut fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir diğer detay ise mahsulün durumudur. Örneğin elde kalınmış bir Palamut bulunuyor ve gün geçtikçe tazeliğini yitiriyorsa; fiyatı düşürülerek reyonlara koyulmaktadır. Çünkü balık belirli bir süre içerisinde tüketilmesi gereken bir üründür. Fakat Palamut yoğun tüketilen bir balık olmasından kaynaklı, bayatlamışın bulunması oldukça zordur.

Doğal Deniz Palamut Fiyatları

   Doğal deniz palamut fiyatları, piyasada bulunan en pahalı palamut fiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortalamanın üzerinden olmasının sebebi, balığında denizde herhangi bir diş etkene maruz kalmadan yetişmesidir. Bu tarzdaki balıklar daha etli, daha lezzetli ve daha sağlıklı olmaktadır. Bu yüzden fiyatı da oldukça yüksektir.

Çiftlik Palamut Fiyatları

   Bilindiği üzere günümüzdeki tüm balıkların çiftlikleri bulunmaktadır.  Bu çiftliklerden bir çeşidi de Palamuttur. Çiftlik Palamut fiyatları diğer Palamut fiyatlarına nazaran daha uygundur. Çünkü bu hayvanın avlanması gibi bir derdi yoktur. El altındadır ve bakımı oldukça kolaydır. Fakat çiftlik Palamutları, doğal ortamlarında olmamasından kaynaklı lezzet ve sağlık noktasından farklılık gösterebilmektedir. Elbette ki bu farkları anlamak bazı durumlarda zorlaşabilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap