İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Sardalya Fiyatları

Sardalya Fiyatları

sardalya

   Balık, Türkiye’de en çok tüketilen ürün çeşitlerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Balıkların her zaman mutfağın önemli bir kısmında olması ve kendilerine has bir lezzete sahip olması onları özel kılmıştır. Bu yüzden Türk mutfağı da buna göre şekillenmiş ve mutfak dünyasına birçok armağan etmiştir. Ayrıca birçok uzman doktor düzenli aralıklar arasında balık tüketimini önermektedir. Çünkü insan sağlığına eşsiz faydaları bulunmaktadır. Balık çeşitleri arasında oldukça sık tüketilen ve lezzetiyle adını duyuran sardalya ise gün geçtikçe talebin arttığı balıklardan birisidir. Bilindiği üzere sardalya yoğun tüketilmesinden kaynaklı birçok kişi sardalya fiyatları hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Güncel Sardalya Fiyatları

   Sardalya fiyatları dönem, dönem farklı fiyatlar üzerinden satılan balıklardır. Bunun sebebi ise piyasanın koşullarına ve hasat verimliğine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Sardalya özel bir balık olmasından kaynaklı birçok balığa nazaran farklı bir fiyat ücretlendirmesi tarafından satılmaktadır. Keza verilen ücret karşılığında elde edilen lezzete ve insan sağlığına olan fayda paha biçilemezdir. Türkiye’de sardalya hasatları da oldukça verimli geçmektedir. Bunun sebebi ise Türkiye’nin etrafının denizlerle kaplı olmasındandır. Özellikle Akdeniz bölgesinde avlanan sardalyaların lezzeti eşsizdir.

Sardalya Fiyatları Nasıl Belirlenir?

   Sardalya fiyatları üzerinden belirleyici birçok faktör olduğunu söyleyebiliriz. Bu faktörler temel olarak ürün verimliği ve ekonomik koşullar üzerine oluşmaktadır. Bilindiği gibi Türkiye denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen bazı dönemlerde balık kıtlığı çekebilmektedir. Bu kıtlık sırasında piyasadaki en çok etkilenen balık çeşidi ise sardalyadır. Tam da bu dönemlerde sardalya fiyatları yüksek bir ücretlendirmeye çıkmaktadır. Bu yüzden dönem, dönem sardalya fiyatları değişebilmektedir. Genel olarak sardalya fiyatları üzerinde belirleyici olan faktörler şu şekildedir:

–          Hasat Verimliği

   Sardalyanın verimliği ne kadar fazla olursa doğrudan fiyatına etki eden noktalar o kadar olumlu olmaktadır. Piyasada yüksek bir sardalya olduğunu varsayalım. Haliyle satıcıları sardalyayı satmak ve ellerindeki mahsulleri eritmek için uygun fiyatlar üzerinden satışa sunacaktır. Fakat ürün verimlği azsa ve sardalya pek bulunmuyorsa; satıcılar değerli olarak görüp, yüksek fiyatlar üzerinden satacaktır. Bu yüzden hasat verimliği sardalya fiyatları üzerinde oldukça etkilidir.

–          Piyasa Koşulları

   Balık piyasasının koşulları, sardalya fiyatları üzerinden oldukça etkili olabilmektedir. Örneğin piyasanın yani balık tüketiminin seyrek olduğu bir dönemde tüketicilere, balık tüketimini arttırmak için fiyatları oldukça düşürebilmektedirler. Fakat bu durum oldukça nadir olduğunu bilmekte fayda var.

–          Ekonomik Koşulları

   Ülkenin ekonomik koşulları tüm noktaları etkilediği gibi balık piyasasını da etkilemektedir. Balık avcısı bilindiği gibi avını gerçekleştirmek için çeşitli ekipmanlara, insan gücüne, mazota ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarını temel olarak kurlar üzerinden almaktadır. Eğer ki ülke ekonomisi olumsuz noktada etkilenir ve kur değerleri yükselirse; sardalya fiyatları da dahil olmak üzere balık fiyatları etkilenecektir. Çünkü balık avları sırasında elde edilen ekipmanlar ve mazot dolar kuru üzerinden alınmaktadır. Ekonomik koşullar sardalya fiyatlarını doğrudan etkilemeyip, dolaylı yollar üzerinden etkilemektedir. Bu yüzden pek dikkat çekmemektedir.

Sardalyanın Faydaları

   Sardalya insan yaşamına dair eşsiz faydası bulunmaktadır. Özellikle gelişim çağında olan çocukların Omega3 ve B12 ihtiyaçlarını karşılamaları için sardalya tüketmeleri önerilmektedir. Sardalya etine dolgun ve tam yağ oranlı bir balık olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük çocuklarında temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir noktada yer aldığını söyleyebiliriz. Bu yüzden düzenli olarak sardalya tüketimi faydalıdır.

   Sardalya sadece çocuklara faydalı olmayarak ileri yaşta olan ve kalp rahatsızlığı çeken bireyler için oldukça önemlidir. Damar ve kalp sağlını önemseyen bireylerin diledikleri gibi kullanmaları tavsiye edilmektedir. Sardalya içerisinde bulunan çeşitli mineraller ve özler kalp – damar sağlığını en etkili şekilde korumaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap