İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Trüf Mantarı Fiyatları

Trüf Mantarı Fiyatları

trüf

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Trüf mantarı, en basit ifadeyle, tuber alt türüne ait bir mantardır. Genellikle meşe, kayın, huş, kavak ve çam ağaçları olmak üzere ağaçların köklerinin hemen yanında veya hemen altında yeraltında büyür. Ağaçlar ile simbiyotik bir ilişki oluştururlar. Yani hem ağaç hem de şekerlerden ve besinlerden bir takviyeler alırlar.

Yoğun aromalı olan trüf mantarı, bir yemeğe benzersiz ve eşsiz bir aroma ile lezzet katar, bu yüzden yemekler ile birlikte sıklıkla kullanılırlar. En değerli trüf mantarı olan tuber melanosporum veya siyah kış trüfü Fransa ve İtalya’da bulunur. İtalyan kış siyah trüfü yalnızca Alba ve Piedmont bölgelerinde yetişirken, siyah trüf hem Fransa’da (Perigord yakınlarında, bu yüzden siyah trüf aynı zamanda Perigord yer mantarı olarak da bilinir) ve İtalya’da hem de Batı Avrupa’da bulunur. Tüm trüf mantarlarının kış çeşidi en yoğunken, farklı bir tür olan yaz trüfü daha hafif ve daha az aromalıdır.

Peki merak ettiğiniz o mühim soruya gelelim. Trüf mantarı fiyatları nedir? Trüf mantarı fiyatları neye göre belirlenir? Trüf mantarı fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Trüf mantarı fiyatları ile alakalı her şey:

Güncel Trüf Mantarı Fiyatları

Trüf mantarı fiyatları nedeniyle ve lezzeti nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen mantar türlerinden bir tanesidir. Bu popülerliğinin altında şüphesiz ki sağlığa olan muhteşem faydaları da önemli rol oynamaktadır. Trüf mantarı kullanılarak yapılan muhteşem yemekler ve salatalar Türkiye’de çoğu ailenin akşam yemeği sofrasını süslemektedir. Bu popülerlik, doğal olarak trüf mantarı fiyatları gibi bir sorunun oldukça fazla sorulmasını sağlamaktadır. Eğer siz de trüf mantarı fiyatları bilgisini merak ediyorsanız en güncel fiyatları aşağıda sizler için veriyoruz:

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle trüf mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 10 – 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.

•             2020 yılı Aralık ayı itibariyle trüf mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 20 – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla trüf mantarı satın alabilir, misafirlerinize ve ailenize lezzetli yemekler sunabilirsiniz. Trüf mantarı fiyatları bilgisinin bulunduğunuz il ve konuma göre değişebileceğini de bilmelisiniz. Lojistik trüf mantarı fiyatları konusunda oldukça belirleyici bir etkendir.

Trüf Mantarı Sağlığa Faydaları

1. İyi bir yüksek protein kaynağıdır.

Trüf mantarı, her porsiyon için yüzde 20 ila 30 arasında değişen yüksek protein içeriğine sahiptir. Uzmanlar, trüf mantarlarının, insanlar için iyi beslenmeye yönelik gerekli olan tüm amino asitleri içerdikleri için çok ideal olan mükemmel kaynaklar olduğunu söylüyorlar. Yağ ve karbonhidrat tüketmeyen insanlar için ve özellikle Batı tarzı diyetler tüketenler için, trüf mantarı harika bir protein kaynağı olduğu için çok idealdir.

2. Ayrıca makul bir karbonhidrat kaynağıdır.

Trüf mantarı ve mantarların ana unsuru, glikojen ve kitinden türetilen veya aynı zamanda mantar hücre duvarının işlevsel bir savunucusu olan mantar selülozu olarak da adlandırılan karbonhidratlardır. Aynı şekilde, diğer sebzelere kıyasla, yer mantarı daha düşük karbonhidrat oranlarına sahiptir. Bu ayrıca şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok iyidir çünkü yer mantarı düşük enerji değerine sahiptir.

3. Az yağlıdır.

Sebzeli olduğu için trüf mantarı çok fazla yağ tüketemeyen ve tüketmek istemeyen kişiler için idealdir. Kurutulduğunda, çoğunlukla ham yağ ve yağ asitleri, steroller, fosfolipidler, gliseritler ve linoleik asit gibi lipit bileşikleri olan yağın yalnızca yüzde iki ila sekizine sahiptir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap