İlginizi Çekebilir
Fiğ Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Üzüm Fiyatları

Üzüm Fiyatları

üzüm fiyatları

Üzümler sadece meyve tabaklarında ve benzerlerinde popüler meyveler değildi. 5000 yıl önce Mısırlılar tatlarını beğendiler ve onları esas olarak şarap üretimi için yetiştirdiler. Bu, asmayı insanın en eski kültür bitkilerinden biri yapar. Başlangıçta küçük bir üst sınıfa ayrılmış olan üzüm, Romalılar tarafından Akdeniz ve Kuzey Avrupa’ya yayıldı.

Üzüm – Genel Bilgiler

Günümüzde üzüm, uluslararası meyve pazarındaki en önemli meyve türlerinden biridir. Asmaları ılıman, kısmen subtropikal bölgelerde yetişir ve dünyanın her yerinde yetiştirilir. Küresel ithalat sayesinde, tüm yıl boyunca Türkiye’de de mevcutturlar. Üzüm hasadının büyük bir kısmı Avrupa ülkelerinde, özellikle de İtalya, Yunanistan ve İspanya’da gerçekleşiyor.

Bağcılık alanlarının tipik bir şekli olarak, bağlar yeşille kaplı yollara sahip yamaçlardır. Sofralık üzümler ve üzümler asma ailesine ait olduğu için, doğrusal iskele sistemlerinde yetiştirilen ve yaprak döken tırmanma bitkileridir. Küçük meyveler, tırmanan çalıların çiçeklerinden salkım şeklinde büyür ve çeşidine bağlı olarak açık yeşil ila siyah-mavi bir renge sahiptir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Üzüm fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik üzüm fiyatları ile nereden üzüm satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik üzüm fiyatları nedir? En uygun üzüm fiyatları ve üzüm fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Üzüm Fiyatları

Üzüm yaz aylarında neredeyse çoğumuzun vazgeçemediği lezzetli meyvelerden bir diğeridir. Çok kullanışlı olması, neredeyse çoğu tatlı ve hamur işi ile de güzel uyum sağlaması nedeniyle ev hanımları tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Popülerliği ve sık kullanılıyor olması özellikle üzüm fiyatları konusunda kimi zaman kafa karıştırabilmektedir. Yazımızın bu kısmında ise üzüm fiyatları konusunda bilmeniz gereken neredeyse her detayı sizlere aktaracağız.

Güncel üzüm fiyatları nedir? Üzüm fiyatları neye göre belirlenir? 2021 en ekonomik üzüm fiyatları nedir? En ekonomik üzüm fiyatları ile nereden üzüm satın alabilirsiniz?

  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel üzüm fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel üzüm fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı güncel üzüm fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişiklik göstermektedir. Siz de bu fiyat aralıklarında dilediğiniz alternatifi tercih ederek gönül rahatlığıyla üzüm satın alabilirsiniz.

Üzüm Sağlığa Faydaları

Üzüm, en meşhur yaz meyvelerinden biridir. Bu meyve her zaman diyetlerinin temel bir unsuru olduğu için insanlar binlerce yıldır üzüm tüketiyorlar. Üzümleri antik Yunan duvar resimlerinde görebiliriz ve aynı zamanda üzüm ve şarabın eski Yunanlıların beslenme ve yaşam tarzı açısından önemi hakkında tarihsel bilgilere sahibiz.

Günümüzde insanlar üzümleri ve ürünlerini sadece damak tadı için değil aynı zamanda besin değeri açısından da tüketmektedir. Üzümler ve dolayısıyla şarap, çeşitliliğe ve yetiştirme yöntemine bağlı olarak biraz değişebilen, sağlığı geliştiren çeşitli bileşenlere sahiptir.

Kalp sağlığı

Üzümler, özellikle kırmızı çeşitleri, ateroskleroz ve felç riskini azaltan resveratrol gibi önemli miktarda polifenol içerir. Bu polifenoller, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmakla ilişkilendirilmiştir.

Cilt sağlığı

Resveratrol, üzümlerin kozmetik tıpta kullanılmasının ana nedenidir. Bu güçlü antioksidan, hücrelerin kolajenini korur ve cildin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kanser

Kansere karşı sonsuz mücadelede resveratrol ve quercetin gibi polifenoller bir kez daha en önemli rolü oynamaktadır. Araştırmalara göre resveratrol, karaciğer, deri, mide, meme, kolon ve lenf gibi çeşitli organlarda tümör büyümesini önleyebilir. Kırmızı şarap, uygun şekilde tüketildiğinde faydalı etkileri olabilen resveratrol içerir. Bununla birlikte, çok miktarda şarap tüketmek, çeşitli kalp ve karaciğer hastalıkları riskini artırabilir.

Sindirime yardımcı olur

Üzüm, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olduğu ve kabızlığı önlediği bilinen bir lif kaynağıdır.

C vitamini

Üzüm, cilt sağlığı için faydalı olan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Göz sağlığı

Üzümler ayrıca serbest radikalleri nötralize eden ve katarakt gibi göz hasarını önleyen lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar içerir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap