İlginizi Çekebilir
Konyak
 1. Ana Sayfa
 2. Alkol Fiyatları
 3. Vermut Fiyatları

Vermut Fiyatları

vermut

Şarap severler ve özellikle de beyaz şarap severler vermut fiyatları konusunda sıklıkla araştırma yapıyor. Bildiğiniz üzere şarabın birden fazla türü bulunuyor. İçerdiği aromalar bakımında, yıllanma süresi ve hatta üretim sürecindeki farklılıklar ile birbirinden ayırt ediliyor.

Aşağıda güncel vermut fiyatları listesine ulaşabilirsiniz.

 

Güncel Vermut Fiyatları

Herkesin alkol damak tadı farklılık gösterdiği için bu denli çeşitlilik sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Şarap denilince akla ilk olarak Fransızlar geliyor. Fransa’daki üzüm bağları ve şarap üretim merkezlerinin dizilere bile konu olduğunu herkes biliyordur. Nitekim ülkemizde de şarap üretimleri bir hayli ilgi görüyor. Dışarıdan getirilen ithal şarapların yanı sıra ülkemizde üretilen yerli şaraplarda raflarda yerini alıyor. Şarap seçenekleri arasında yer alan vermut ve diğer tüm şaraplar için sunulan fiyat detaylarını kaleme aldık. Bunun yanı sıra vermut nedir, nasıl içilir, vermutun yanına ne iyi gider, fiyatları nelerdir gibi sorularınızın da yanıtlarına içeriğimizde yer verdik. İşte, merak edile tüm detaylar sizlerle…

Vermut nedir?

Vermut beyaz şarap türleri arasında yer alıyor. Beyaz şarap tutkunlarının severek tükettiği bir şarap olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Tadı ve içindeki aromalar bakımından da çok sevildiğini ifade etmek mümkündür. Vermut sadece beyaz şarap olarak sunulmuyor. Farklı aromalarla beraber kırmızı veya tatlı olarak da sunuluyor. Biz de bugün vermut severler için hem tüm seçeneklerini hem de seçeneklerin ayrıntılı fiyat detaylarını kaleme aldık. Vermut fiyatları hakkında detayları yazımızın sonunda veriyor olacağız.

Vermut nasıl yapılır?

Vermut fiyatları kadar vermut nasıl yapılır sorusu da sevenleri tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Vermut beyaz üzüm fermantasyonu sonucunda yapılıyor. Yapım aşamalarını biraz daha detaylı aktaracak olursak da;

 • Beyaz üzümler fermante edilir.
 • Ardından karanfil, pelin otu, ardıç, ıhlamur ve kekik gibi baharat türleri aroma olarak eklenir.
 • Sonraki aşamada elde edilen bu karışıma alkol ve şeker ilavesi yapılır.
 • Alkol ekleme aşamasında, eklenen alkolün seviyesi %16 ile %19 Aralığına gelince karışım artık damıtılır.
 • Sonraki aşamada ise tat ve aroma vermek istenirse karamel ya da mitsel eklemesi yapılabilir.
 • Üretim aşaması biten vermut şarabının yaklaşık %70’i beyaz şaraptan meydana gelir.

Üretim aşaması her ne kadar kolayca listelense de ciddi bir emek sürecidir. Uzun bir süreç olarak ilerler. Ancak elde edilen şarabın tadı ise adeta paha biçilmezdir. Tabi, kaliteli bir markanın üretiminden geçtiyse…

Vermut çeşitleri nelerdir?

Vermutun farklı çeşitleri olduğunu yukarıda kısaca ifade etmiştik. Bu çeşitlerini tek tek ele almak gerekirse de;

 • Ekstra sek vermut şarap: Ekstra vermut şarabı aynı zamanda Fransız vermut olarak da adlandırılıyor. Bu türü genelde gazoz, tonik, yeşil zeytin ya da meyve suyu ile tüketiliyor. Bazıları damak tadına göre limon kabuğu ile de tüketmeyi tercih edebiliyor.
 • Beyaz vermut şarap: Daha çok martini yapımında kullanılan vermut çeşidi olarak biliniyor. Bu türü taze limon parçaları ve birkaç buz ile şahane oluyor.
 • Kırmızı vermut şarap: Tatlı şarap severler için üretilen vermut türü olarak biliniyor.  Tatlı ya da İtalyan vermut olarak da adlandırılıyor. Kırmızı vermut şarabının renklendirilmesinde genelde karamel kullanılıyor.
 • Rose vermut şarap: Son olarak da vermutun bir diğer çeşidi olan rose vermut şarabına değinelim. Bu türü iki türünün arasında kalan rose şarap adını alıyor. Rengi biraz pembeye yakın ve hafif karamel tadı ile biliniyor. Yine bu vermut türü de gazoz, buz ve soda ile tüketilebiliyor.

Vermut şarabı ne ile içilir?

Tüm alkol türleri birbirinden farklıdır. Vermut beyaz şarabı da tat, alkol oranı ve damak zevki açısından diğer tüm alkol türlerinden ayrılır. Bu farklılık her alkolün yanında tüketilen besinleri de farklılaştırıyor. Nasıl ki rakının yanında su, şalgam ya da mezeler güzel gidiyorsa ve içimini kolay hale getiriyorsa vermut şarabı için de bu tarz öneriler bulunuyor. Yukarıda kısaca biraz yanında tüketebileceğiniz seçeneklerden bahsetsek de bu tamamen sizin damak zevkinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin kimileri tüm şarap türlerinin yanında sadece yeşil elma tüketmeyi seviyor. Ya da şarabı soğuk değil de sıcak tüketmeyi daha çok seviyor. Vermut şarap türleri ya aperatif olarak ya da yemeklerin yanında tüketilebilir. Aynı zamanda bazı kokteyl çeşitlerinin içinde de kullanılabilir.

Vermut fiyatları için ayrıntılı listemiz ise aşağıda yer aldığı gibidir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.3]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)