İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Vişne Fiyatları

Vişne Fiyatları

vişne

Vişne yazın en merakla beklenen taze meyvelerinden biridir. İnce derili ve ekşi olan bu meyveler, sade olarak tüketilmeye pek uygun değillerdir. Onları sevenler, onları olabildiğince yaratıcı ve hızlı bir şekilde kullanır; parlak ve hafif tatlı olanlarını reçellerde, keklerde, turtalarda, kokteyllerde ve hatta ara sıra tuzlu yemeklerde iyi bir şekilde kullanırlar. Klasik vişneli turtayı parlak kırmızı renkte ve sulu meyve küreleriyle ışıldayan bir şekilde hayal edin. Harika değil mi?

Vişneler, ekşi tatları ve kabuklarının koyu kırmızı rengiyle ayırt edilir. Meyvesi küçük ama dolgun ve yuvarlaktır. Meyvenin kabuğu pürüzsüz ve sıkı olup parlak bir yüzeye sahiptir. Ortasında küçük bir tohum bulunan eti neredeyse aynı renktedir. Dokusu yumuşak ve etlidir. Vişnelerin aromaları yoğun, ekşi ve tazeyken daha fazla tercih edilirler. Peki vişne fiyatları nedir? Bu çok kullanım amaçlı ve neredeyse her harika tatlıda karşımıza çıkan meyveler ekonomik olarak ne durumda? İsterseniz hemen öğrenelim.

Güncel Vişne Fiyatları

Vişne geçmişten günümüze fiyatları nedeniyle her zaman tartışma konusu olmuş bir meyvedir. Bu tartışma konusu olma özelliği yine de onu ülkemizin en çok tercih edilen en popüler meyvelerinden biri olma konusunda alı koymamaktadır. Market zincirlerinden ziyade semt pazarları gibi alternatiflerde siz de vişneleri daha ekonomik fiyatlara satın alabilirsiniz. Vişne fiyatları konusunda genel bir değerlendirme yapacak olursak;

Vişne Kullanım Alanları

Ekşi kiraz olarak da alınan vişne, en iyi şekilde kek, şerbet ve dondurma gibi tatlılarda ana bileşen olarak bilinir. Ayrıca soslar, pastalar ve kekler için muhteşem bir süsleyicidir. Taze vişneler bazı damak tadları için çok ekşi olsalar da, genellikle Avrupa ve Orta Doğu’da yenir. Vişne meyvesi badem, tavuk, ördek, vanilya, hindistan cevizi, gül suyu, safran, narenciye, krema, tereyağı, fesleğen, bitter çikolata, anason ve tarçınla iyi bir uyum sağlar. Daha gelişmiş ve genellikle daha tatlı bir tada sahip olan kurutulmuş vişne, salatalarda, kabuklu peynirlerde, olgunlaştırılmış koyun peynirlerinde, dondurma ve gelatolarda katkı maddesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaygın kullanım alanları nedeniyle vişne fiyatları ne kadar tartışma konusu olsa da ülkemizde pek önemsenmemektedir.

Vişne Faydaları

Kalp Sağlığı

Vişneler polifenolleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Nitekim flavonoidlerde diyet ne kadar zengin olursa arteriyel ve koroner hastalık riski o kadar azalır. Az miktarda antosiyanin tüketimi oksidatif hasara karşı koruma sağlar. Büyük miktarlarda alındığında bu bileşik, damar genişlemesini ve kan damarlarının gevşemesini de iyileştirebilir. Aynı zamanda kandaki lipit seviyesini de düşürür.

Diyabet

Görünüşe göre vişne ve bileşenleri diyabeti kontrol etmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, antosiyaninlere maruz kalan pankreastaki hücrelerin % 50 daha fazla insülin ürettiğini göstermiştir. Antosiyaninler, açlık glikoz seviyelerini düşürdükleri ve toleransı artırdıkları için diyabetin daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olur. Vişnelerin glisemik indeksi düşüktür. Kurutulmuş vişnelerin bile orta derecede kan şekeri indeksi vardır. Bu nedenle şeker hastaları, vişnelerin avantajlarından da yararlanabilir.

Antioksidanlar

Araştırmalar, vücuttaki antioksidan seviyelerini yüksek tutmanın bir savunma olduğunu ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Ek olarak, bağışıklık sisteminin uyarılmasına ve beyindeki nöronların korunmasına yardımcı olur. Antioksidanların seviyesi CARO ünitesi ile ölçülür. Araştırmacılar, bir bireyin gıda, hava ve stresten günlük olarak emilen oksidanların etkilerine etkili bir şekilde karşı koymak için günde 3.000 ila 5.000 CARO birimi tüketmesi gerektiğini tahmin ediyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap