İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Yayın Balığı Fiyatları

Yayın Balığı Fiyatları

yayın-balığı-resmi

Yayın balığı; eti kılçıksız ve çok lezzetli olduğu için sevilerek tüketilen bir balık türüdür. Beden ve zihin sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Yayın balığı fiyatları, besleyiciliği ve lezzeti göz önüne alınınca, ‘pahalı’ sınıfına girmemektedir.

 

Yayın Balığı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yayın balığı fiyatları, diğer balıklarda olduğu gibi, ne zorlukla avlanabildiğine ve ne kadar bulunduğuna bağlı olarak değişmektedir. Bu yıl yayın balığı, tezgahlarda 20-30 TL arasında fiyatlarla satılmaktadır.

 

Yayın Balığının Özellikleri

Yayın balığı; ılık göllerde ve durgun akan ırmaklarda yaşayan bir balık türüdür. Vücutları genel olarak pulsuzdur. Bazı türleri bitkilerle, bazıları ise küçük balıklarla ve kurbağalarla beslenir. Dip balıklarıdır, genellikle su tabanlarına yakın yaşarlar. Farklı türleri bulunmaktadır; ülkemizde, Avrupa yayın balığı (bayağı yayın balığı) ve Mezopotamya yayın balığı türleri yaşamaktadır. Uzun ömürlü bir balık türüdür, 150 yıla kadar yaşayabilirler. Boyları 3 metreye, ağırlıkları ise 300 kilograma ulaşabilir.

 

Yayın Balığı Nerelerde Avlanır?

Yayın balığı, Asya ve Avrupa’nın güney bölgelerinde yaşar. Türkiye’de baraj göllerinde ve büyük ırmaklarda bulunmakta; ancak en büyükleri, Sapanca Gölü ve Sakarya Nehri’nde, genellikle geceleri avlanmaktadır. Olumsuz çevre koşulları ve bilinçsiz avlanma, yayın balığı popülasyonunu azalttığı için, yapay koşullarda da üretilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yayın balığının belirli dönemlerde avlanmasını yasaklamaktadır.

 

Yayın Balığının Faydaları Nelerdir?

Yayın balığında bulunan yağ asitleri, insan bedeni için son derece faydalıdır; kalp damar sağlığını destekler; beyin ve hücre gelişimini olumlu etkiler; romatizmaya karşı etkilidir, eklem ağrılarını azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan korunmayı sağlar. Depresyona iyi gelmektedir. Hafızayı güçlendirir, Alzheimer riskini düşürür. Kemikleri güçlendirdiği için, özellikle çocuklar ve yaşlılar için önemli bir besin kaynağıdır. Zihin gelişimini destekler, unutkanlığı azaltır.

 

Yayın Balığı Ne Zaman Yenmelidir?

Ülkemizde, sazangillerin 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avlanması yasaktır. Bu nedenle, sazangiller ailesinden olan yayın balığı, 15 Haziran – 15 Mart tarihleri arasında avlanmaktadır. Özellikle kış ayları, en lezzetli olduğu dönemdir. Yayın balığının genç olması gerekir; yaşlı balıkların eti lezzetli değildir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap