İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Malzemesi Fiyatları
  3. Tuğla Fiyatları

Tuğla Fiyatları


Tuğlanın tarihi insanoğlunun varlığı kadar eskiye dayanmakla birlikte, inşaat sektöründe çokça kullanılan dayanıklı bir yapı malzemesidir. Tuğla pişmiş malzemeden oluşur, çevrecidir, diğer malzemelere oranla daha ekonomiktir. Tuğlalar yüksek ısıda pişirildiğinden dolayı hava koşullarına dayanıklıdır. Tuğla çok sık kullanılan bir yapı malzemesidir.

Tuğla ısıya, yangına dayanıklıdır ve kullanımı esnek olduğu için, her türlü inşaat yapımında rahatça kullanılır. Tuğlanın kalitesini  ve fiyatını belirleyen faktörler en önemli kriterleri, kaliteli hammadde, iyi kil ve işçilik seviyesidir.

Günümüzde tuğla en çok duvar malzemesi olarak kullanılmakla beraber, dekoratif amaçlı birçok kafede, mekanda, inşaatta ve tadilatta kullanılmaktadır. En çok kullanılan tuğla çeşitleri yığma tuğla, asmolen tuğla, izotuğla, baca tuğlası, şömine tuğlası, ytong tuğla, bims ve briket, blok tuğla, dekoratif tuğla veya başka bir değişle bisküvi tuğlası, fırın tuğlası, harman tuğlası ve cam tuğla gibi tuğlaların güncel fiyatlarını takip etmek önemlidir. Dirençliliğinden dolayı izotuğla da sık sık kullanılan tuğla çeşitlerindendir. İzotuğla izolasyonu sağlar, işçiliği fazladır ve izotuğla fiyatları daha yüksektir.

Tuğla yatay ve düşey delikli olmak üzere, iki çeşittir.

Yatay tuğlalarda genel olarak ebatlar 19198,5 cm,191910 cm, 191913,5 cm veya 252520 şeklindedir.

Dikey tuğla ebatları ise, 232313 cm, 192923,5 cm, 162613 cm olarak belirlenmiştir.

Güncel tuğla fiyatları yıl içinde mevsime bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kış mevsiminde tuğla imalat eden firma sayıları düşük olduğu için tuğla fiyatları kış mevsimden yükselir, yaz mevsiminde ise tuğla üreten firmaların fazlalığı nedeniyle tuğla fiyatları daha düşük seviyede olmaktadır. Tuğla fiyatlarını etkileyen diğer faktörler ise;

  • Katma Değer Vergisi (KDV)
  • Nakliye Ücreti
  • Ambalaj Ücreti
  • Tuğlaları araçtan indirme maliyeti gibi faktörler etkiler.

Yüksek ses yalıtımına sahip ve basınca dayanıklı tuğla fiyatları daha yüksek olmaktadır.

Tuğla çeşitleri; 8,5’luk tuğla, 13,5’luk tuğla, 19’luk Yığma Tuğla, 25’lik Asmolen Tuğla, 19’luk izotuğla, 24’lük izotuğla, 19’luk Yuvarlak Baca tuğlası,25’lik kare baca tuğlası ,Sifon baca tuğlası, 25’lik şömine baca tuğlası  gibi birçok tuğla çeşidi bulunmakla beraber bunlardan en çok tercih edileni 8,5’luk  tuğla ve 13,5’luk tuğladır.

8,5’luk Tuğla

Yatay delikli tuğla sınıfında yer alan bu tuğla çeşidi, yangına karşı A1 sınıfındadır. Ürünün hacim ağırlığı farklıdır. 8,5’luk tuğlanın hacim ağırlığı 700 kg/m3’tür. Duvarın kalınlığı ise 85 mm’dir. Ses geçiş kaybı 43 dB, basınç dayanımı ise 2 N/mm2’dir.  NPD nem hareketi, 9,16 m su buharı özelliği vardır. 700 kg/m3 bağ dayanım özelliğine sahiptir.

Bu özelliklerinden dolayı özellikle mantolama işlemi için sıkça tercih edilen 8,5’luk tuğla fiyatları da sektörel gelişmelerden dolayı sürekli değişkenlik göstermektedir. Tüm bu  özelikler dikkate alınarak tuğla fiyatları belirlenmektedir.

13,5’luk Tuğla

Hiç yanmaz tuğla sınıfında yer alan bu tuğla çeşidi 3 kg ağırlığındadır. Yatay delikli tuğa sınıfında yer alan tuğlanın hacim ağırlığı 650 kg/m3’tür. Ses geçiş kaybı 43 dB’dir. Su emme oranı ise 9,16m’dir. Duvar kalınlığı 19-13 cm’dir. Açık havaya maruz bırakılamayan bu tuğla çeşidinin özellikleri dikkate alınarak,tuğla fiyatları belirlenir.

 
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap