İlginizi Çekebilir
muz fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Fasulye Fiyatları

Fasulye Fiyatları

fasulye fiyatları

Fasulye, Orta ve Güney Amerika’nın, özellikle güney ve batı Meksika’nın tropikal ve subtropikal ormanlarına özgüdür. Yerel nüfus için her zaman önemli bir temel gıda olmuştur, ancak fasulye aynı zamanda dünyanın geri kalanındaki en önemli mahsullerden biridir. Bazı insanlar için fasulye en önemli protein kaynağıdır. Başlıca yetiştirme alanları arasında Avrupa ve Doğu Asya bulunmaktadır. Tohumlar, Avrupa iklimini özellikle iyi tolere eder; burada hemen hemen her yerde gelişirler.

Fasulye – Genel Bilgiler

Aslen Orta ve Güney Amerika’dan, özellikle Meksika’dan gelen fasulye, tüm dünyada önemli bir temel gıda ve bazı insanlar için en önemli protein kaynağıdır. Kuzey ve Güney Amerika yerlileri onu binlerce yıl önce geliştirdiler ve birçok hikaye ve efsanenin etrafına sarıldığı kültürel bir varlık olarak kutladılar. Bugün bile, fasulye, biberle birlikte, Amerika’nın New Mexico eyaletinin resmi sebzesidir.

Ve dünyadaki hemen hemen her ülke geleneksel bir fasulye yemeğine sahiptir. Barbunya, domates ve kıymadan yapılan bir güveç olan fasulye yemekleri, Güneybatı’nın her yerinde servis edilir. Kuzey Almanya’da armut ile birlikte hazırlanan fasulye yemeği Fransa’nın güneyindeki doyurucu cassoulet ulusal bir yemektir. Pirinçli siyah fasulye güveci olan feijoada, Brezilya ulusal besinidir; Pirinç ve fasulye günlük olarak ve hemen hemen her şeyle servis edilir. Küba’da da durum böyledir. Mozambiklilerin en sevilen ve bayram yemeği olan “Arroz y Feijão” adı verilen kombinasyon, bıldırcın fasulyesi ile hazırlanır. Bir diğer çok sevilen ulusal yemeğimiz Kuru Fasulye, pirinçli (beyaz) fasulyeden oluşur ve domatese ek olarak acı biberle hazırlanabilir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler sebze fiyatları ne durumda? Fasulye fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik fasulye fiyatları ile nereden bamya satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik fasulye fiyatları nedir? En uygun fasulye fiyatları ve fasulye fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Fasulye Fiyatları

Türk ulusal yemeklerimizden biri olan kuru fasulye ve muhteşem pilav kombinasyonu nedeniyle ülkemizde en çok tüketilen sebzelerden biri şüphesiz ki fasulyedir. Popülaritesinin nedeninin ise sadece lezzeti değil, kalp ve damar sağlığına olan muhteşem faydaları olduğunu da bilmelisiniz. Bir porsiyon fasulye, neredeyse etten bile daha fazla protein içerir. Durum böyleyken sizin de fasulyeye en ekonomik fasulye fiyatları ile erişmek istememeniz için hiçbir neden yok. Sizi gayet iyi anlıyoruz.

Peki, en güncel fasulye fiyatları nedir? En ekonomik fasulye fiyatları nedir? Fasulye fiyatları neye göre belirlenir? Fasulye fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir? Fasulye fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

2021 yılı güncel fasulye fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişkenlik göstermektedir. Siz de bu bilgiler ışığında dilediğiniz alternatifi tercih ederek en ekonomik fasulye fiyatlarına erişebilirsiniz.

Fasulye Sağlığa Faydaları

Fasulyenin sağlığa faydaları birçok mineralle de ilişkilidir, çünkü diğer şeylerin yanı sıra şunları içerir:

  • Magnezyum,
  • Potasyum,
  • Kalsiyum,
  • Demir,
  • Fosfor,
  • Manganez.

Ayrıca A, C ve E vitaminleri, beta-karoten (provitamin A) ve B grubunun çeşitli vitaminleri (özellikle B1, B2 ve B6) gibi çok sayıda vitamin bulunmaktadır.

Fasulye karbonhidratlarını yavaşça kan dolaşımına salar ve böylece kan şekeri seviyesini sabit tutar. Sonuç olarak, sizi uzun süre tok tutar ve şeker hastaları için idealdir. Ayrıca, atıldığında kolesterolü bağlayan ve böylece kolesterol seviyesini düşüren çözünür lifler içerirler.

Ek olarak, diğer sebzelerden daha fazla, fasulye yemek vücuda serbest radikallerle savaşmak için antioksidanlar sağlayabilir. Kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle, damar sertliğini ve kanseri önleme konusunda da faydalıdır. Özellikle kolon kanseri ve meme kanseri açısından kanseri önleyici etkisi de çeşitli çalışmalarla doğrulanmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap