İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Çağla Fiyatları

Çağla Fiyatları

çağla fiyatları

Çağlalar aynı zamanda nisan bademleri olarak da bilinir. Çünkü çağla çekirdek kabuğu içi sertleşmeden Nisan ayında hasat edilir. Genellikle kabuğu soyulmuş olarak sunulan kurutulmuş bademlerin aksine yeşil bademler kabuklu olarak satılmaktadır.

Çağla – Genel Bilgiler

Çekirdekli meyvelerin kabuğu yeşil ve sert etlidir, ham halde biraz tüylü ve ekşidir. Bunların arasında, özellikle kremsi bir kıvamla karakterize edilen ve kremayı anımsatan bir tada sahip olan badem çekirdeği vardır. Çağlaların yumuşak aroması, temelde kurutulmuş bademlerin ceviz tadından farklıdır.

Çağlalar özellikle Akdeniz bölgesinde yaygındır. Yunanistan ve Türkiye’de sebze gibi işlenir, tuzlu suda haşlanır, kızartılır veya domates sosunda pişirilir. Çağlalarda bulunan acı maddelerin çoğu pişirildiğinde kaybolur.

Türkiye’de yeşil badem esas olarak Mersin’de bilinmektedir. Bölgenin ılıman iklimi badem yetiştiriciliğine elverişlidir. Hasattan sonra çağlalar soyulur, şekerlenir ve sırlanır. Bölgesel spesiyalite nedeniyle tatlı olarak veya garnitür olarak servis edilir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Çağla fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik çağla fiyatları ile nereden çağla satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik çağla fiyatları nedir? En uygun çağla fiyatları ve çağla fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Çağla Fiyatları

Çağla fiyatları çağlanın kolay bulunabilen bir meyve olmamasından ve her yerde bulunamamasından dolayı oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir. Eğer bu sağlıklı yemişi tüketerek sağlığınıza pozitif faydalarda bulunmak istiyorsanız çağla fiyatları gibi önemli bir bilgiyi edinmek istemeniz gayet doğal. Cilde sağladığı faydalarla, içerdiği antioksidanlarla ve metabolizma açısından oldukça faydalı bir yemiş olmasıyla dikkatleri üzerine çeken çağla fiyatları konusunda da kafa karışıklığına sebebiyet verebiliyor.

Peki, en güncel çağla fiyatları nedir? Çağla fiyatları konusunda bilmeniz gereken detaylar nelerdir? En ekonomik çağla fiyatları ile nereden çağla satın alabilirsiniz?

  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel çağla fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel çağla fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Mayıs ayı itibariyle en güncel çağla fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişmektedir. Siz de dilediğiniz alternatifi tercih ederek bu kuruyemişten satın alabilir, sağlığınıza önemli yararlar sağlayabilirsiniz.

Çağla Sağlığa Faydaları

Badem kalbi korur

Türk Beslenme Derneği (TBD), küçük santraller kalbi koruyabildiği için her gün bir avuç çağla ve badem önermektedir. Olumlu etkinin, içerdiği polifenoller, diyet lifi ve uygun yağ asidi bileşiminden kaynaklandığı söyleniyor. Pozitif içeriklerin listesi, yüksek kalorili içeriklerinden daha önemli görünüyor.

Kan şekeri seviyesini sabit tutar

Birkaç çalışma, çağlaların şeker hastalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Görünüşe göre, içerdiği doymamış yağ asitleri ve lif, kan şekeri seviyenizin yemekten sonra keskin bir şekilde yükselmesini engelleyebilir. Örneğin, yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıyla çağla yemek, ilk öğünden sonra kan şekeri seviyesini düşürebilir. Etki öğle yemeğinden sonra bile sürdü. Ek olarak, çalışma katılımcıları daha uzun süre tok hissettiler.

Çağla sizi zayıflatır

Çağla kalorisi nispeten yüksektir. Yine de ideal bir atıştırmalık olarak kabul edilirler. Çünkü yüksek yağ içeriği nedeniyle, sadece çok iyi doyurmakla kalmaz, aynı zamanda Türkiye’deki bir araştırmaya göre iştahı da azaltır. Bu, yüksek miktarda lif ve bitkisel proteinden kaynaklanmaktadır. Kan şekeri seviyesini sabit tutarlar ve böylelikle yemek isteklerini önlerler.

Bağırsak florası ve sindirim için bir artı

Her gün bir avuç çağla atıştırmak bağırsak florası üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kahverengi derideki sindirilemeyen lifler ve meyvelerin kendileri bağırsaklarımızda sağlıklı bakterilerin büyümesini sağlar. Bu nedenle soyulmamış çağla kullanılması çok önemlidir.

Kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etki

Çağla ağacının tohumları, kolesterol seviyenizi olumlu yönde etkileyebilir. Birkaç çalışma, günlük az miktarda bademin kandaki sağlıksız LDL kolesterolü düşürebileceğini ve sağlıklı HDL kolesterolü artırabileceğini göstermiştir. HDL kolesteroldeki artı, kan damarlarını ve dolayısıyla kalbi korur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap