İlginizi Çekebilir
kivi fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Domates Fiyatları

Domates Fiyatları

domates fiyatları

Domates bir bitkidir. Kelime genellikle kırmızı bir meyveyi düşündürür. Ama aynı zamanda bütün salkımlar anlamına gelir ve domateslerin renkleri çok farklı olabilir. Avusturya gibi bazı ülkelerde domatese cennet elması veya altın elma dendiğini görebilirsiniz. Geçerli adı domatestir.

Domates – Genel Bilgiler

Yabani bitki aslen Orta Amerika ve Güney Amerika’dan geliyor. Mayalar orada ilk olarak 2000 yıl önce domates yetiştirmeye başladılar. O zamanlar meyveler hala oldukça küçüktü. Kaşifler domatesleri Avrupa’ya 1550 yılları civarında getirdiler.

1800, hatta 1900 yılına kadar Avrupa’daki insanlar çok fazla domates yemişti. Domateslerin günümüzde yetiştirildiği bilinen 3000’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Avrupa’da yenmesi gereken en önemli sebzelerden biri domatestir. Taze yenir, kurutulur, kızartılır veya örneğin domates ketçapı gibi yiyeceklerde işlenir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler sebze fiyatları ne durumda? Domates fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik domates fiyatları ile nereden domates satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik domates fiyatları nedir? En uygun domates fiyatları ve domates fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Domates Fiyatları

Salçalarda, yemeklerde hatta neredeyse kimi zaman çoğu şeyde kullandığımız gıda maddelerinden biri olan domatez kuşkusuz ki tüm dünyadaki en popüler sebzelerden biri konumunda. C vitamini, potasyum ve folik asit açısından oldukça zengin olan domates hücre yenilenmesi anlamında oldukça etkili faydalar sağlıyor. Domatesin müthiş lezzeti ise kuşkusuz şekilde tüm insanlığı ortada buluşturabilen lezzetlerden biri konumundadır.

Hal böyleyken sizin de en güncel domates fiyatları bilsini merak etmeniz gayet doğal. Eğer bu şekilde bir bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Peki, en güncel domates fiyatları nedir? En ekonomik domates fiyatları nedir? En güncel ve ekonomik domates fiyatları neye göre belirlenir? Domates fiyatları ile alakalı bilmeniz gerekenler nelerdir?

  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel domates fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel domates fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Mayıs ayı itibariyle en güncel domates fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişiklik göstermektedir. Siz de en ekonomik domates fiyatları ile domates satın alın ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edin.

Domates Sağlığa Faydaları

Besin değerleri, vitaminler ve mineraller

Bir domateste kaç kalori vardır?  Domatesler sayısız şekil ve boyutta gelir. 200 gramlık bir ortalama domates 38 kilokalori sağlarken, bir çeri domates (20 gram) sadece 4 kilokalori içerir.

C vitamini

Herkes, C vitamininin bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini ve bizi zinde tuttuğunu bilir. Bunun büyük bir kısmını domateslerde de buluyoruz. Orta boy bir domates bile önerilen günlük dozun yaklaşık yüzde 30’unu sağlayabilir.

Potasyum

Potasyum, kan basıncını kontrol etmekten ve kardiyovasküler hastalıkları önlemekten sorumlu olduğu için diyetimizde eksik olmaması gereken temel bir mineraldir. Özellikle gripten sonra, düzenli domates tüketimiyle hızlı bir şekilde telafi edilebilen potasyum eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz.

Folik asit

B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, doku yapısı ve hücre işlevi için önemlidir. Bu nedenle, bu vitamin hamilelik sırasında özellikle önemlidir. Domates de bu süre zarfında sağlığı çok geliştiren bir besindir.

Domates hücre zarını koruyabilir

Domateslerde bulunan tüm bitki maddelerinden likopen özellikle dikkat çekicidir: Likopen, antioksidan özelliklere sahip özel bir karotenoiddir. Bu ikincil bitki maddesinin hücre zarlarını koruması beklenir ve en yüksek miktarda domates kabuğunda bulunur.

Genel bir kural olarak şunu unutmayın: Domates ne kadar kırmızıysa, o kadar fazla likopen içerir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap