İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Liçi Meyvesi Fiyatları

Liçi Meyvesi Fiyatları

liçi meyvesi

Liçi meyvesi, Çin’in Guangdong ve Fujian eyaletlerine özgü tropikal bir meyvedir. Kaba pembe bir dış kabukları, yenilebilir beyaz eti ve ortasında büyük bir çekirdeği bulunur. Bu meyvenin eti üzüm veya olgun armut kıvamındadır ve yüksek konsantrasyonda su içerir, bu da onu mükemmel bir hidrasyon kaynağı ve ayrıca birkaç önemli vitamin ve mineral kaynağı yapar. Bazen pürüzlü derileri nedeniyle ‘timsah çilekleri’ olarak bilinen liçi meyveleri, korkutucu görünebilir. Yalnız kesinlikle soyulması kolaydır ve kesinlikle bu çabaya değer.

Bu eşsiz görünümlü meyve, Çin’de binlerce yıldır yetiştirilmektedir ve tatlı, narin eti nedeniyle çok değerlidir. İmparatorların Guangdong’dan başkente taze liçileri teslim ettirmek için büyük sıkıntıya girdiği Çin İmparatorluk Mahkemesi’nde bir ganimet olarak kabul edilirlerdi. Denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçiler de bu egzotik yeni meyveden büyülendi ve liçi meyveleri ilk olarak on yedinci yüzyılda Batı’ya tanıtıldı.

Harika görünümü ve sağlığa olan faydaları liçi meyveleri ile alakalı en çok yöneltilen sorulardan birinin fiyatları ile alakalı olmasına sebebiyet veriyor. Çünkü bu harika meyveyi daha iyi tanıyınca siz de kesinlikle onu almak isteyeceksiniz. Peki, liçi meyvesi fiyatları nedir? En ekonomik liçi meyvesi fiyatları nedir? En ucuz ve ekonomik liçi meyvesi fiyatları nerededir?

Güncel Liçi Meyvesi Fiyatları

Liçi meyvesi yükselen organik ve sağlıklı beslenme trendi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bu da internet üzerinde son dönemde yapılan aramalardan bazılarının liçi meyvesi fiyatları ve en ekonomik liçi meyvesi fiyatları ile liçi meyvesi nereden satın alınır olmasını sağlamaktadır?

Eğer siz de ekonomik liçi meyvesi fiyatları ile bu meyveyi deneyimlemek istiyorsanız market zincirleri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Böylelikle en ekonomik fiyatlar ile en kaliteli liçi meyvesini deneyimleyebilirsiniz. Fiyatlara gelecek olursak, liçi meyvesi fiyatları:

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle liçi meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 4 – 10 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle liçi meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 8 – 18 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla liçi meyvesi satın alabilir, daha sağlıklı beslenebilir veya sevdiklerinizin daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Liçi Meyvesi Sağlığa Faydaları

Liçi meyvesi dünyanın çeşitli ülkelerinde popüler bir şekilde tüketilir. Hindistan’daki çocuklardan alabileceğimiz en önemli ders, aç karnına olgunlaşmamış liçi yememek. İyi beslendiyseniz ve yavaş bir şekilde olgun liçi yiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Aslında liçi meyvelerinin sağlık açısından birçok faydası vardır!

Bir fincan liçi iyi bir C vitamini, B2 vitamini (riboflavin), potasyum ve bakır kaynağıdır. 10 adet taze liçi, ortalama bir portakala eşdeğer olan yaklaşık 69 mg C vitamini içerir! Liçi meyveleri ayrıca antioksidan, anti-kanser, anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal, anti-viral, anti-diyabetik, anti-obezite, karaciğer koruyucu ve bağışıklık güçlendirici faydalara sahiptir. Liçi meyveleri özellikle zengin olan polifenoller içeren (bitkisel kökenli antioksidanlar) meyvelerdir. Bu özellikleri liçi meyveleri yiyerek başta kalp hastalıkları olmak üzere kanser gibi hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.   Anti-diyabetik faaliyetleri özellikle ilginçtir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, liçi meyvelerinin kan şekerini düşürme yeteneklerinin altını çizdi. Liçi tohumu özütü, insülin direncini azaltmaya yardımcı olur ve liçi meyvesinde bulunan polifenol oligonol, diyabetle ilgili vasküler problemlerde size yardımcı olabilir. Meyve ayrıca diyabet ve obezite ile ilişkili iltihaplanma ve oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, oldukça şekerli bir meyvedir. Dolayısıyla ölçülü olmak yararınıza olacaktır. Liçi tüketmek isteyen şeker hastaları, doktorlarına danışırlarsa en mantıklı şeyi yapmış olacaklardır. Proaktif olun, ölçülü bir şekilde liçi meyvelerinin tadını ve sağlıklı yaşamınızın tadını çıkarın!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap