İlginizi Çekebilir
çağla fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Şeftali Fiyatları

Şeftali Fiyatları

şeftali fiyatları

Şeftali (Prunus persica) kökeni orta ve kuzey Çin’den gelir, ancak Orta Çağ’dan beri Doğu ve Akdeniz’de bir meyve ağacı olmuştur. Badem ağacı gibi şeftali de sert çekirdekli meyve ailesine aittir. Sıcağı seven meyveler, 19. yüzyıldan beri bahçelerimizde yalnızca daha sık yetiştirilmektedir. Pürüzsüz kabuklu nektarinler kendi başlarına bir tür değildir, doğrudan şeftaliden gelir. Tomurcuk mutasyonundan ortaya çıkmışlardır.

Şeftali – Genel Bilgiler

Şeftali ağaçları yuvarlak, biraz seyrek bir taç oluşturur ve iklime ve aşılama malzemesine bağlı olarak iki ila altı metre yüksekliğe ulaşır. Genç meyveler çoğunlukla yeşildir ve kırmızımsı renkli tomurcukları vardır. Güneşte kırmızımsı olurlar. Daha yaşlı dallar koyu sarı griden açık kahverengiye kadar değişen bir ton gösterir. Yapraklar mızrak şeklinde uzamış ve bir noktaya kadar incelen ve göze çarpan parlak yaprak yüzeylerine sahiptir. Çiçekler pembedir ve genellikle Mart ayı başlarında çok erken görünür.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Şeftali fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik şeftali fiyatları ile nereden şeftali satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik şeftali fiyatları nedir? En uygun şeftali fiyatları ve şeftali fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Şeftali Fiyatları

Tam mevsimi olan yaz aylarında yenilen tam olarak olgunlaşmış sulu sulu bir şeftali… Kim sevmez ki? Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada en popüler meyvelerden biri olan şeftali lezzeti kadar şeftali fiyatları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Popülerliği ve kalitesinin değişiklik göstermesi nedeniyle çoğu zaman farklı şeftali fiyatları ile karşılaşabiliyoruz. En ekonomik şeftali fiyatları ile en lezzetli şeftaliye ulaşıp kendinize harika bir meyve tabağı hazırlamak istediğinizi biliyoruz. Öyleyse;

En güncel şeftali fiyatları nedir? En ekonomik şeftali fiyatları nedir? En ekonomik şeftali fiyatları ile nereden şeftali satın alabilirsiniz? Şeftali fiyatları neye göre belirlenir? Şeftali fiyatları ile alakalı bilmeniz gerekenler nelerdir?

  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel şeftali fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel şeftali fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

Şeftali fiyatları detayının market zincirleri yerine bulunduğunuz lokasyona en yakın semt pazarlarında daha uygun fiyat aralıklarında seyredeceğini bilmelisiniz. Siz de popüler marketler yerine daha güvenilir semt pazarlarını tercih ederek daha ekonomik ve ekonomik olmasının yanı sıra daha lezzetli şeftalilere erişebilirsiniz.

Şeftali Sağlığa Faydaları

Şeftalideki A vitamini, enfeksiyonla savaşmaya ve sağlıklı cilt ve saçı korumaya yardımcı olur. Ayrıca belirli kanser türlerinin riskini azalttığı da bilinmektedir. A vitamini faydaları, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı korumayı içerir. Şeftalideki C vitamini ayrıca bazı soğuk algınlığı veya griple ilişkili hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. Hem A vitamini hem de C vitamini içeren şeftali çift kalkan sunar.

Şeftalide bulunan C vitamini, kalp hastalığı riskinizi de azaltabilir. Şeftalilerde bulunan B vitamini, kan şekeri seviyelerini dengeleyerek ve enerjiyi koruyarak sürdürülebilir enerji faydaları sağlar. B vitamini ayrıca belirli kanser türlerinin daha düşük riskiyle de bağlantılıdır.

Nefis tadı ve aromasının yanı sıra şeftali, çeşitli sağlık yararları sunan birçok temel besin maddesi bakımından zengindir.

İşte en iyi şeftali faydalarından bazıları.

Günümüzde antioksidanları ve faydalarını duymamış olma ihtimaliniz neredeyse yok. Şeftali antioksidanlarla doludur. Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre şeftali, harika bir antioksidan kaynağı olabilir. Ayrıca, sağlık yararları olan başka bir güçlü antioksidan olan klorojenik asit içerirler.

Şeftali ayrıca, başka bir araştırmaya göre, meyvelerin antioksidan aktivitesine C vitamini veya karotenoidlerden daha fazla katkıda bulunan fenolik bileşikler içerir.

Şeftali, sağlıklı yaşlanma ve hastalıkların önlenmesinde anahtar rol oynayan lutein, zeaksantin ve beta-kriptoksantin gibi diğer antioksidanlar açısından da zengindir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap