İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. İstiridye Mantarı Fiyatları

İstiridye Mantarı Fiyatları

istiridye-mantarı

Bilimsel adıyla Pleurotus ostreatus türünün bir çeşidi olan istiridye mantarı, mantar türleri arasında dünyanın en popüler mantarlarından birisidir. Yaygın olarak sadece istiridye mantarı adıyla bilinirler. Dünyanın çok çeşitli yerlerinde bulunan ılıman iklime sahip ormanlarda ağaç üzerlerinde veya ağaç yakınlarında kendiliğinden yetişirler. İstiridye mantarları dünyanın çoğu gelişmiş mutfak kültüründe oldukça sevilir. Özellikle Türk, Kore, Japon ve Çin yemeklerinde popülerdir. Dilenirse kurutulabilirler ve ağız tadına bağlı olarak pişirilerek yenirler. Peki sağlığa olan faydalarının ve popülaritesinin dışında; Günümüzde istiridye mantarı fiyatları nasıldır? İstiridye mantarı fiyatları gibi detayları etkileyen faktörler nelerdir?

Güncel İstiridye Mantarı Fiyatları

İçerisinde bulunduğumuz dönem itibariyle çoğu gıda maddesinde olduğu gibi istiridye mantarı fiyatları konusunda da bir artış yaşandığını belirtirsek dürüst davranmış oluruz. İstiridye mantarı üreticileri zam yapılması fikrini büyük ölçüde destekliyor. Pazar ve son tüketici grubu ise üreticiler ile doğal olarak aynı fikirde değil.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı vahşi doğada bol miktarda bulunur, ölü ağaçlarda veya düşen kütüklerde büyür ve ilk olarak 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından yetiştirilmiştir. Son yıllarda maddi kazanç yoluyla üretimi dünya çapında hızla artmıştır. Dünya çapında toplam ticari istiridye mantarı yetiştiriciliği 1965 – 1997 yılları arasında 18 kattan fazla arttı (1965’te 350.000 tondan 1997’de 6.160.800 tona). Bu detay da istiridye mantarı fiyatları gibi detayları belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Popülarite ile birlikte istiridye mantarı fiyatları artıyor mu?

Cevap: Evet. Hızlı üretim yöntemleri + İstiridye mantarlarının sağlığa ve yemeklere olan faydalarına artan ilgi birleştiğinde istiridye mantarı fiyatları konusunda artış kaçınılmaz gözüküyor. İstiridye mantarı mantar çeşitleri arasında kanıtlanmış bir şekilde yetiştirilmesi en kolay mantar çeşididir.

Oldukça hızlı şekilde yetişirler.

İstiridye Mantarı Nasıl Muhafaza Edilir?

Muhafaza konusunda su istiridye mantarının en büyük düşmanıdır. Üç güne kadar buzdolabında gevşek bir kağıt torba (plastik değil) içinde saklanabilirler. Hassastırlar ve daha uzun süre oturup yenmeyi beklerlerse solmaya, kurumaya ve sertleşmeye başlarlar.

Kurutulmuş mantarlar hava geçirmez bir kapta serin ve dışarıya göre karanlık yerlerde bir yıl kadar süreyle saklanabilir. Pişmiş ve tüketmeye hazır halde olanları ise üç gün kadar süreyle buzdolabında saklanabilir. Nem hassas dokusunu bozduğu için çiğ mantarların dondurulmasını uzmanlar önermemektedirler.

İstiridye Mantarları Neden Bu Kadar Popüler?

İstiridye mantarları, farklı görünüşleri ve harika tadı nedeniyle dünya çapında oldukça fazla sevilmektedir. Genii, yelpaze şeklinde kafalara sahiptirler ve renkleri beyaz renkten gri renge gri renkten ise ten rengine kadar büyük bir skalada değişkenlik gösterebilir. İstiridye mantarları beyaz düğmeli mantarlardan daha pahalıdır, ancak kuzugöbeği gibi nadir mantarlardan daha ucuzdur ve bütün veya doğranmış olarak kullanılabildikleri için çok az hazırlık isterler. Miselyum mobilya ve diğer birçok ürünün yapımında bile kullanılırlar.

İstiridye Mantarı Faydaları

Bir fincan çiğ istiridye mantarı 28 kalori, 3 gram protein, 5 gram karbonhidrat ve sıfır gram yağ içerir.

Riboflavin, fosfor, potasyum, niasin ve temel vitamin ile minerallerin iyi bir kaynağıdır. Beslenme konusundaki harika avantajlarından dolayı veganlar ve vejetaryenler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Eğer siz de bir sonraki semt pazarı ziyaretinizde istiridye mantarı almayı düşünüyorsanız ve faydalarını öğrendiyseniz istiridye mantarı fiyatları için pek endişelenmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)