İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Nektarin Fiyatları

Nektarin Fiyatları

nektarin fiyatları

Şeftali, nektarinin atasıdır ve Asya’dan gelir. Şeftaliler tüylü bir kabukla çevriliyken, nektarinler tamamen pürüzsüzdür. Renk, şekil ve hamur çok benzerdir, ancak ince farklılıklar vardır. Nektarinler şeftalilere göre daha az su ve daha fazla şeker içerdiğinden, posası şeftaliden biraz daha serttir. Ayrıca nektarinin tadı hafif ekşi bir tada sahip olabilir. Erik, kiraz ve badem gibi her iki meyve de gül ailesine aittir. Doğal mutasyon nedeniyle şeftali ağacında hem şeftali hem de nektarin büyüyebilir. Uygun bakım ile sekiz metre yüksekliğe ve 30 yaşına kadar büyüyebilir.

Türkiye pazarı için şeftali ve nektarin çoğunlukla İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan’dan ithal edilmekle birlikte, meyveler enlemlerimizde, ılık bağcılık alanları gibi daha ılıman iklimlerde de yetiştirilebilir.

Nektarin veya şeftali olmasına bakılmaksızın: Her iki tür çekirdekli meyve de sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklıdır: Nektarinler, yüksek A, B ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir seviyeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Çinko da içerirler. Şeftalilerin aksine daha düşük su içeriği nedeniyle nektarinler tüylü akrabalarına göre biraz daha fazla vitamin içerir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Nektarin fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik nektarin fiyatları ile nereden nektarin satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik nektarin fiyatları nedir? En uygun nektarin fiyatları ve nektarin fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Nektarin Fiyatları

Ne kadar çoğu kişi tarafından şeftaliyle karıştırılsa veya çok benzetilse de kendine has tadı ve sağlık faydalarıyla nektarin şeftaliden oldukça ayrılarak dikkatleri üzerinde çekmeyi başarıyor. Mevsimindeyken oldukça kolay bir şekilde neredeyse her yerde bulabildiğiniz nektarin, süslü meyve tabakları pastalar ve diyet için muhteşem bir alternatif. Dolayısıyla fiyatları da oldukça büyük merak ve tartışma konusu.

Hal böyleyken siz de en güncel nektarin fiyatları bilgisini merak etmiş olabilirsiniz. Peki en güncel ve ekonomik nektarin fiyatları nedir? En ekonomik nektarin fiyatları nedir? En uygun nektarin fiyatları ile nereden nektarin satın alabilirsiniz? Nektarin fiyatları neye göre belirlenir? Nektarin fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir?

  • 2021 yılı Nisan ayı itibariyle market zincirleri güncel nektarin fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Nisan ayı itibariyle market zincirleri güncel nektarin fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Nisan ayı itibariyle en güncel nektarin fiyatları bu skalada değişmektedir. Siz de bütçenize göre doğru alternatifi tercih ederek nektarin satın alabilirsiniz.

Nektarin Sağlığa Faydaları

Nektarinler (Prunus persica), genetik yapıları ve beslenme profilleri açısından şeftalilere neredeyse aynıdır. En belirgin farklılıklar derileri ve tatlarıdır. Nektarinler ince ve pürüzsüz bir cilde sahipken şeftalilerin kabukları kabarıktır. Bir nektarinin ayrıca şeftaliden biraz daha sert bir posası ve tatlı ve ekşi bir tadı vardır. Taze nektarinler yazın en iyisidir. Korunmuş ve dondurulmuş nektarinler tüm yıl boyunca mevcuttur. Meyvelerdeki besinler sindirim, kalp ve göz sağlığı için önemli faydalar sağlar.

Nektarinler, önemli miktarda antioksidan, A vitamini öncüsü olan beta-karoten ve niasinin öncüsü olan triptofanı sağlar. Şeftalilere kıyasla nektarin, çeşitli tıbbi özelliklere sahip olabilen daha fazla bitki bazlı polifenol içerir. Nektarin gibi çekirdekli meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi, kalp dostu antioksidanların varlığı nedeniyle kalp sağlığını korumak için faydalıdır. Nektarinlerdeki klorojenik asit ve antosiyaninler, LDL’nin (kötü kolesterol) oksidasyonu üzerinde inhibe edici bir etkiye sahiptir, arterlerin sertleşmesini önler.

Nektarinlerdeki potasyum, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olan kişilerin diyetlerini ayarlamaları tavsiye edilir ve nektarinler bu kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Nektarinlerdeki potasyum, kan damarlarının duvarlarını gevşetir. Bununla birlikte, böbrek hastalığı olan kişiler, mineral onlara zararlı olabileceğinden dikkatli olmalıdır. Düşük potasyumlu bir diyet uygulamanız gerekebilir. Potasyum ayrıca vücut dokularındaki asit ve su seviyelerini de düzenler. Kas yapımına yardımcı olur, büyümeyi destekler ve sinir hücrelerinin işlevini iyileştirir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap