İlginizi Çekebilir
börülce
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kuru Fasulye Fiyatları

Kuru Fasulye Fiyatları

kuru-fasulye

Kuru fasulye (Phaseolus vulgaris) ilk olarak yetiştirildiği Amerika kıtasına özgü bir çeşit fasulye türüdür. Diğer birçok beyaz fasulye türünden daha küçük ve oval, hafif basık bir şekle sahip olan küçük, kuru beyaz bir fasulyedir. Fırında fasulye yemekleri ve hatta soslu yemeklerin yanı sıra fasulye çorbası gibi çeşitli çorbalarda bulunur. Konserve sürecinde besleyici değerinin çoğunu kaybeden çoğu konserve sebzenin aksine, kuru fasulye konserve edildiğinde besleyici değerini korur.

Üç ana kuru fasulye türü vardır: birincisi, İtalyanların bazen cannellini dedikleri uzun, ince, parlak ve fildişi rengi olanı. Bunlar salatalar, güveçler ve Toskana fasulyesi ile makarna yemeklerinde lezzetlidir; Fransa’da da Breton usulü pişirilen, koyun eti ve kuzu eti ile servis edilen türdür. Aynı ailenin bir üyesi olan minik yeşil olgunlaşmamış flageolets fasulyeleri harika bir tada sahiptir.

Eğer kuru fasulye ve kuru fasulye yemekleri ile aranız iyiyse, sizin de kuru fasulye fiyatları gibi bir bilgiyi merak etmeniz gayet olasıdır. Sizin için hazırladığımız bu makalede kuru fasulye fiyatları gibi önemli bir bilgiye dair her şeyi edineceksiniz.

Güncel Kuru Fasulye Fiyatları

150 bin dekar arazi ile Türkiye’de kuru fasulye yetiştiriciliğine öncülük eden Konya ilimizin kuru fasulye fiyatları gibi detaylara yön verdiğini söylersek yalan atmış olayız. Diğer gıda maddelerinin, sebzelerin ve meyvelerin aksine yıllar geçtikçe verim düşse de kuru fasulye fiyatları gibi önemli bir bilgi bu verimsizlikten etkilenmiyor. Dilerseniz lafı uzatmadan kuru fasulye fiyatları ile alakalı bilgileri tarafınıza aktarmaya başlayalım.

 

Kuru Fasulye Sağlığa Faydaları

Kuru fasulyeler, her yönden iyi bir besindir. Çözünür lif bakımından zengindirler, bu da kandaki ‘kötü’ kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve böylece kalp hastalığı, felç ve hatta diyabet riskini azaltır. Fasulyeler kabaca oval şekilli, beyaz ve yenilebilir bir kabuğa sahiptir. Beyaz renkli olan küçük kuru fasulyeler, fasulye yemeği yapmak için mükemmeldir. Baklagil ailesinin küçük ama beslenme açısından güçlü bir üyesi olan kuru fasulye, çok iyi bir kolesterol düşürücü lif kaynağıdır.

Sadece kolesterolü düşürmeye yardımcı olmakla kalmazlar, aynı zamanda yüksek lif içeriği, kan şekeri seviyelerinin yemekten sonra hızla yükselmesini engellediğinden, kan şekeri bozukluklarının yönetilmesinde özel fayda sağlarlar. Kurutulmuş fasulye ayrıca neredeyse hiç yağ içermeyen dört önemli mineral, iki B vitamini ve proteinden mükemmel miktarlarda sağlar. Fasulye türleri vitamin ve mineral gibi değerler açısından oldukça zengindir. Folik asit, hamile veya çocuk sahibi kadınlar için mükemmeldir.

Demir, sağlıklı kan hücresi üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. B6 Vitamini metabolizmaya yardımcı olur ve potasyum vücuttaki sıvıları düzenler. Yarım fincan pişmiş fasulye 100 kalori sağlar. Ancak bu kalori sayısı, pişirmede kullanılan malzemelere bağlı olarak değişebilir. Özellikle vejetaryenler, yoğun olarak kuru fasulye kullanırlar ve çeşitli yemekleri tamamlayabilir, zenginleştirebilirler. Küçük beyaz fasulyeler, pişmiş fasulye yemeği yapmak için mükemmeldir.

Pirinç gibi tam tahıllarla birleştirildiğinde, kuru fasulye neredeyse yağsız yüksek kaliteli protein sağlar. Kan damarı plaklarının büyümesini ve gelişmesini azaltabilen iyi bir potasyum kaynağıdırlar ve ayrıca yüksek tansiyonu düşürmek için iyidirler. Fasulye, vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidanlara sahiptir.

Serbest radikaller hastalık, yaşlanma ve kanser olasılığınızı artırır. Türk Beslenme Derneği (TBD) tarafından yapılan araştırmalar, fasulyenin yüksek antioksidan seviyelerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap