İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Taze Fasulye Fiyatları

Taze Fasulye Fiyatları

taze-fasulye

Taze fasulye ve diğer phaseolus vulgaris çeşitleri, dünya çapında çeşitli kültürler için binlerce yıldır temel bir besin olmuştur. Fasulyeyi büyük besin değerinin yanı sıra, değerli bir gıda ürünü yapan şey, tüm iklim koşullarında neredeyse her yerde yetişebilme yetenekleridir. Fasulye, kuru veya taze tohumlar olarak kullanılabileceği gibi, çeşitli renklerde, yeşil, sarı ve mor olabilen ve birçok farklı şekle sahip olabilen olgunlaşmamış baklalar olarak da kullanılabilir. Taze bakla olarak kullanılan ortak fasulye, yetişmiş fasulye olarak bilinir ve ayrıca yeşil fasulye, fransız fasulyesi, çekirdeksiz fasulye, fagiolini ve vertz fasulyesi dahil olmak üzere birçok farklı adla bilinir.

Dünya Tarım Yetiştiricileri Birliği’ne göre, dünyanın önde gelen taze fasulye üreticileri Çin, Endonezya ve Türkiye’dir. Avrupa Birliği içerisinde İspanya, İtalya ve Belçika en önemli taze fasulye yetiştiricileridir.

Güncel Taze Fasulye Fiyatları

Türkiye’de en çok Antalya, Mersin, Burdur, Muğla ve Bursa gibi illerde yetiştirilen taze fasulye, yıllardır taze fasulye fiyatları konusunda istikrarlı bir artışa neden olmuştur. Taze fasulye fiyatları konusunda ekonomik alternatiflere yönelmek istiyorsanız market zincirleri gibi seçeneklerden satın almak yerine semt pazarları gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Çok amaçlı ve sağlığa faydalı olan bu sebze Türkiye Cumhuriyeti’nde en çok tüketilen sebzelerin belki de başında gelmektedir.

2019 yılında Antalya’da 63724 ton, Mersin’de 60426 ton ve diğer illerimizde ise toplam 243854 ton taze fasulye yetiştirildiği bildirilmiştir. Türkiye dünyanın en çok taze fasulye yetiştiren ve ihraç eden üçüncü ülkesidir. Bu nedenlerle taze fasulye fiyatları yıllardır ülkemizde ekonomik denilebilecek bir konumdadır. Eğer siz de taze fasulye ile arası iyi olan bir bireyseniz, taze fasulye fiyatları konusunda Türkiye’de yaşadığınız için şanslı olduğunuzu bilmelisiniz.

Taze fasulye fiyatları Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda bizi avantajlı konuma getiren nadir sebze fiyatlarından biridir.

Taze Fasulye Faydaları

1. Kalp sağlığı

Taze fasulye gerçekten kalp dostu bir sebzedir. Onlar sadece diyet lifini düşüren mükemmel bir kolesterol kaynağı değildir; ek olarak, kolesterolün oksidasyonunu önlemeye gerçekten yardımcı olan antioksidan vitamin A ve C’yi sunarlar. Kolesterolün artması arteriyel plak ve kardiyovasküler hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca, kan basıncını dengelemek ve kalbin yükünü azaltmak için mükemmel bir potasyum ve magnezyum kaynağıdırlar.

2. Güçlü kemikler oluşturur

Taze fasulyede az miktarda kalsiyum bulunsa da, doğru beslenme, güçlü, dengeli kemikler için gerekli olan bir vitamin olan günlük K vitamini ihtiyacının dörtte birini karşılar. Araştırmalar, K vitamini yüklü diyetlerin, kırılgan kemiklere sahip kişilerde kemik gücünü ve yoğunluğunu kolayca artırabildiğini ve ayrıca hoş olmayan kemik kırılma olasılıklarını azalttığını göstermiştir. Taze fasulye, kemik sağlığı için çok önemli olan bir dizi diyet programında yer alan mükemmel bir magnezyum kaynağı olabilir. Belirli bir araştırma, magnezyum tüketimindeki her yüz miligramlık artış için kemik yoğunluğunun % 1 arttığını gösterdi. Bu daha fazla taze fasulye tüketmek için bir başka iyi neden.

3. Diyetler için iyidir

Tam bir fincan dolusu taze fasulye ile 45 kalori almanın tadını siz de çıkarabilirsiniz. Tüm lifleriyle taze fasulye gerçekten doyurucu bir garnitürdür. Pirinç veya makarna tüketmek yerine taze fasulyeyi tüketmeye karar verirseniz yapacağınız kalori tasarrufunu düşünün. Besleyici bir sos eklendiğinde harika olduklarından ve tüm ailenin seveceği bir yemek hazırladığınızdan eminseniz taze fasulyeler harikadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap