İlginizi Çekebilir
Maydanoz Fiyatları
 1. Ana Sayfa
 2. Sebze-Meyve Fiyatları
 3. Limon Fiyatları

Limon Fiyatları

lemon-2409365_1280

Limon özellikle de Ege bölgesinin mutfağında olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Zeytinyağı ile olan ahengi nedeniyle salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi olarak dikkat çekiyor. Sadece Ege’de değil Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde limon aynı öneme sahip olup, mutfaklarda kullanılıyor. Limon fiyatları da bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Marketlerde, semt pazarlarında ya da manavlarda satılan limon hakkında merak ettiğiniz tüm detayları kaleme aldık. Limonun faydaları nelerdir? Limon nerede yetişir? Limon fiyatları neye göre değişiyor? Eğer siz de bu soruların ayrıntılı yanıtlarını merak ediyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz.

Limon nedir?

Limon ılıman iklimlerde yetişen tadı ise ekşi olan bir tür bitkidir. İlk olarak nerede ve nasıl yetiştiğine ilişkin net tarihi veriler olmasa da çok eskiden beri hayatımızda yer aldığını biliyoruz. Ilımın iklimi seven bu bitki sadece mutfaklarda değil pek çok sektörde yer buluyor. Yağlar, kokular, kolonyalar ve benzeri pek çok gıda ya da kozmetik ürününde limonun etkisinden faydalanılıyor. Genel olarak ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla yetiştiriliyor. Peki, limon fiyatları ne kadar?

Limonun faydaları

Limon fiyatları detaylarına geçmeden önce limonun ne kadar faydalı bir narenciye olduğunu anlatmak daha doğru olacaktır. İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından tüketmek oldukça faydalıdır. Peki, limon tam olarak neye iyi geliyor ve neden kullanılmalıdır? Bunu daha iyi anlamanız açısından limonun genel faydalarını listeledik;

 • Limon tüketmek özellikle kadınlarda kan akışını hızlandırarak, pıhtılaşmayı büyük oranda engeller. Yani dolayısıyla inme riskini minimum seviyeye indirir.
 • Tüm kanser türlerine karşı koruyucu bir etkisi vardır. Limon tüketmek bu nedenle kanser olmayı engelleyebilir.
 • Cilt bakımında kullanılıp, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini destekler.
 • Limonda doğal olarak bulunan lifler meme kanserine karşı oldukça koruyucu bir etki yaratır.
 • Bolca C vitamini içerdiği için stresi ve kaygıyı azaltma etkisine sahiptir. Vücutta eksik olan C vitaminini limon tüketerek dengeye getirebilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, özellikle kış hastalıklarına karşı korur.
 • Sindirim sağlığınızı korur ve aynı zamanda formunuzu korumanıza büyük ölçüde destek olur.
 • Kilo vermek için yapılan diyetlerin başrolü bazen limondur. Çünkü ciddi anlamda kilo verip yağ yakmaya yardımcı olur.
 • Tansiyon, kalp ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisi için olumlu etkiye sahiptir.
 • Hazımsızlığı giderir ve ateşi düşürür.
 • Yanık gidermek için kullanıldığı zaman fayda sağlar.

Gördüğünüz üzere limon son derece mucizevî bir bitki olarak hayatımızda yer alıyor. Bu kadar olumlu etkisi olduğu için limon fiyatları çok yüksektir algısı oluşabilir. Ancak fiyatları belirleyen unsurlar farklılık gösteriyor. Yaz aylarında limon fiyatları daha düşük olurken kış aylarında biraz daha fazla olabiliyor. Bunca faydalı olan limonu da gereğinden fala tüketmenin zararları olabilir. Peki, limonun zararları nelerdir?

Limonun zararları nelerdir?

Limonun faydası olduğu gibi dikkatsiz tüketilmesi halinde büyük ölçüde zararları da olabilir. Kısaca bu zararlarının bazılarından bahsetmek gerekirse de;

 • Hamile ve emziren kadınların limon tüketmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
 • Çok fazla limon tüketmek diş eti hastalıklarına ve diş eti kanamalarına neden olabilir.
 • Bağırsağın bozuk olması durumunda limon tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Limonu çok fazla tüketmek sinir sistemine çok zarar verebilir.
 • Eğer limona alerjiniz varsa, tüketmeniz halinde yan etkiler gösterebilir.

Limon fiyatları yazımızın sonuna geldik. Hem faydaları hem de zararları olabilen bir bitki olan limon için merak edilen tüm sorularınızı ayrıntılı olarak aktardık. Bu detaylara dikkat ederek tüketmeniz tavsiye edilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap