İlginizi Çekebilir
Dut Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Mangosten Meyvesi Fiyatları

Mangosten Meyvesi Fiyatları

mangosten
1

Meyvelerin kraliçesi ve tanrıların yemi olarak da anılan mangosten, Tayland, Malezya ve Singapur gibi Güneydoğu Asya’nın çeşitli bölgelerinde yetişen tatlı ve keskin bir meyvedir. Aynı zamanda Tayland’ın ulusal meyvesidir. Mor renkte olan meyvenin, tohumlarla bölünmüş beyaz etli bir eti vardır. Meyvenin bilimsel adı Garcinia mangostana iken Hindistan gibi çeşitli ülkelerde çok sevilen meyve popülerdir ve Mangustan (Hintçe), Kaattampi (Malayalam), Kokam (Marathi), Hannu (Kannada) ve Kao (Bengalce) isimleri altında tüketilmektedir. Tropikal meyve, İngiltere Kraliçesi Victoria’nınki de dahil olmak üzere, canlandırıcı keskin tadı nedeniyle birçok şefin ve ev aşçılarının beğenisini kazandı. Efsaneye göre Kraliçe Victoria, kendisine taze mor mangosten getirecek olanlara 100 sterlinlik bir ödül bedeli belirlemişti.

https://www.youtube.com/watch?v=8OVkAsM7lFk

Öte yandan, mangosten meyvesi çoğunlukla ‘Asya sinekleri’ barındırdığı için ABD tarafından yasaklandı. Yasak 2007’de kaldırıldı ve meyve yeniden tüm ‘muhteşem’ ihtişamıyla tüketime sunuldu. Sunuldu fakat tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Mangosten fiyatları nasıl? Mangosten fiyatları neye göre değişkenlik göstermekte? En ekonomik ve uygun mangosten fiyatları nedir?

Güncel Mangosten Meyvesi Fiyatları

Kraliçelerin dahi favori meyvesi olan bu meyvenin sağlığa olan muhteşem faydalarını duyunca siz de çok şaşıracaksınız. Yazımızın bir diğer bölümünde bu muhteşem meyvenin sağlığa olan muhteşem faydalarından bahsedeceğiz. Size de tek bir şey yapmak kalıyor… Eğer kafanıza yattıysa gidip bu harika meyveyi satın alıp hem lezzetini hem de faydalarını deneyimlemek. Peki nasıl yapacaksınız? Nereden satın alacaksınız? Ya da soruyu değiştirelim… En ekonomik mangosten meyvesi fiyatları ile nereden mangosten meyvesi satın alacaksınız? Mangosten meyvesi fiyatları konusunda nereyi tercih edeceksiniz?

Öncelikle bilmeniz gereken, güncel mangosten meyvesi fiyatlarının şu şekilde olduğu:

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle mangosten meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 3 – 9 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle mangosten meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 4 – 11 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de en ekonomi fiyatlar ile bu meyveyi satın almak istiyorsanız market zincirleri gibi pahalı alternatifler yerine semt pazarları gibi ucuz alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Mangosten Meyvesi Sağlığa Faydaları

Antioksidan Kaynağı

Mangosten, zengin bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Bol miktarda bulunan ve meyveye üstün bir avantaj sağlayan özel antioksidan, Xanthones olarak bilinen doğal olarak oluşan bir polifenol bileşikleri sınıfıdır. Mangosten’in iki Xanthones sınıfı vardır. Alfa mangosten ve gama mangosten. Mangostan meyvesinin, çoğu meyvenin meyve çeperinde veya perikarpında bulunan bilinen en az 20 Ksanton içerdiği söylenir. Ksantonlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltmak için çalışır. Bu antioksidanlar, serbest radikallere zarar vererek vücudu soğuk algınlığı ve grip, kanser riski ve kalp rahatsızlıklarına kadar çeşitli hastalıklardan korur.

Bağışıklığı Artırır

Mangostende bol miktarda bulunan C vitamini ile birleşen Xanthones, gelişmiş ve iyileştirilmiş bir bağışıklık sistemi için harikalar yaratır. Ksantonlar serbest radikallerle savaşmada rollerini yerine getirirken, C Vitamini, iyi bağışıklıktan büyük ölçüde sorumlu olan lökositlerin veya beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini destekler. Sayı arttıkça enfeksiyonlara karşı daha fazla korunursunuz.

Adet Sorunlarına Faydalıdır

Mangosten kökleri geleneksel olarak Endonezya’nın farklı bölgelerinde kadınlarda adet döngüsünü düzenlemek için kullanılmıştır.

Kan Basıncını Düzenler ve Kalp Sağlığını Artırır

Mangostende bulunan bol miktarda potasyum, bakır, magnezyum ve manganez kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Potasyum özellikle aşırı tuz (sodyum) alımının neden olduğu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Aynı zamanda normal kalp atış hızını koruyarak ve koroner atak riskini uzak tutarak kalp sağlığını destekler. Mangosten ayrıca vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürerek kan basıncını ve buna bağlı kalp rahatsızlıklarını daha da kontrol eder.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap