İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mantar Fiyatları
  3. Borazan Mantarı Fiyatları

Borazan Mantarı Fiyatları

borazan-mantari

UYARI: Mantar türlerini tespit etme konusunda uzman değilseniz doğadaki mantarları tüketmek çok tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Ayrıca birçok zehirli birçok mantar türünün, yenilebilir mantarlarla benzerlik gösterdiğini unutmayınız. Sağlığınız için ihtiyaçlarınızı güvenilir yerlerden karşılayınız.

Borazan mantarı, kümeler halinde büyüyen ve borazan benzeri bir şekil geliştiren bir mantardır. Künt bir başlığı ve sağlam bir gövdesi ile borazan mantarı, tabanından kafasına kadar sert ve etli kalın beyaz bir ete sahiptir. Amerika kıtasında King Oyster mantarı olarak da bilinen Royal Trumpet, ticari markalı bir çeşit olan King Eryngii, Eringii veya Trumpet Royale olarak da anılır.

Borazan mantarı, genellikle gövdeler 9-10 cm uzunluğa ulaştığında hasat edilir, ancak 13 – 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Sağlanan saklama türüne bağlı olarak, mantar yaşlandıkça eti koyulaşabilir veya hafifçe bronzlaşabilir veya kahverengiye dönebilir, ancak kalite genellikle bundan etkilenmez.

Borazan mantarlarını hazırlarken bir dizi pişirme yöntemi kullanılabilir: buğulama, kavurma, ızgara, soteleme veya pilav. Mantarlar genellikle çorbalara, güveçlere, soslara, makarnaya, sebze yemeklerine, etlere ve deniz ürünlerine eklenir. Bütün olarak hazırlandığında, bu etli mantarın boyutu, küçük çeşitlere göre daha uzun bir pişirme süresi garanti eder. Mantarları uygun şekilde saklamak için bir kağıt torbaya koyun ve buzdolabında saklayın.

Peki bu harika mantarların fiyatları ekonomik olarak ne durumda? En ekonomik borazan mantarı fiyatları nerededir? En uygun ve ucuz borazan mantarı fiyatları nerededir? Borazan mantarı fiyatları konusunda dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir?

Güncel Borazan Mantarı Fiyatları

Borazan mantarı sağlığa olan faydaları ile görünüşü ile ve muhteşem lezzeti ile dikkatleri oldukça üzerine çekmeyi başarabilen bir mantardır. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz Türkiye’de de oldukça popüler bir mantar çeşididir. Peki borazan mantarı fiyatları nasıldır? Sizin için hazırlamış olduğumuz bilgilendirici yazıyı okuduktan sonra sizin de borazan mantarı fiyatları hakkında bilgi almak isteyeceğinizi biliyoruz. Bu nedenle yazımızın bu bölümünü bu sorunuzu cevaplamak için ayırdık.

Borazan mantarı fiyatlarınının bulunduğunuz ile semte ve satın alma işlemi için tercih edeceğiniz yerel pazara kadar değişkenlik gösterebileceğini bilmenizi isteriz. Bu nedenle tüm mantar fiyatlarında olduğu gibi borazan mantarı fiyatları detayında da oldukça değişken fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

  •  2020 yılı Ocak ayı itibariyle borazan mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 20 – 40 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle borazan mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 30 – 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarında borazan mantarı satın alabilir, sevdiklerinize veya ailenize muhteşem akşam yemekleri sunabilirsiniz. Fiyat konusunda semt pazarlarını tercih ederseniz borazan mantarlarını daha uygun fiyatlara satın alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Borazan Mantarı Sağlığa Faydaları

Borazan mantarları sadece süper lezzetli değildir. Ayrıca doğal olarak oluşan antioksidanlar gibi sağlığı destekleyen besinlerle doludurlar. Borazan mantarları özellikle yüksek düzeyde ergotionin içerir. Ergotionin, mantarın miselyumunda ve meyve gövdelerinde bulunan ve serbest radikaller ile oksidatif stresten kaynaklanan hasarı azaltmaya yardımcı olan bir antioksidandır. L-Ergotionin, kendi hücresel taşıma mekanizmasına sahip olduğu bulunan tek antioksidandır. Diğer besin maddelerinin aksine, L-ergotionin insan vücudu tarafından üretilmez ve diyetinizdeki diğer kaynaklardan alınmalıdır.

Borazan mantarları ayrıca bir başka önemli antioksidan olan yüksek miktarda selenyum içerir. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, borazan mantarlarının daha da etkileyici potansiyel sağlık yararlarını ortaya çıkardı. Bu güçlü süper yiyeceklerin kolesterolü düşürdüğü ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha düşük meme kanseri ve prostat kanseri riskiyle bağlantılılardır. Borazan mantarı özlerinin de anti-viral özelliklere sahip olduğu ve kemik sağlığını desteklediği gösterilmiştir.

Harika sağlık özellikleri veya lezzetli tadı için, borazan mantarları diyetinize kolayca eklenebilir. Borazan mantarını çorbalara, salatalara ekleyebilir, kızartmayı, makarnayı, omleti arkadaş olarak kullanabilir ve hatta sandviçlerin içinde dahi kullanabilirsiniz. Deniz tarağı gibi kremalı bir sosla kızartıp tüketebilirsiniz. Diğer besin desteklerinin yanı sıra kolajen peptidler gibi bileşenler içeren, güçlü, sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için borazan mantarı kullanabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap