İlginizi Çekebilir
KORUNGA
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Lime Limon Fiyatları

Lime Limon Fiyatları

lime limon

Lime limon, bir tür narenciye meyvesidir. Limonun meyve suyu ve kabuğu ilaç yapımında kullanılır. İnsanlar limonu, soğuk algınlığı, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık (iskorbüt), cilt bakımı, sabah bulantısı ve diğerleri gibi durumlar için kullanırlar, ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Yiyeceklerde lime limon, yiyecek ve tatlandırıcı içerik olarak kullanılır.

Purdue Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü’ne göre lime limon en popüler asitli narenciye meyvelerinden biridir. Bazı bahçıvanlar limonların ilk olarak Kuzey Hindistan’dan geldiklerini teorize etseler de, kökenleri bilinmemektedir. Limon, güney Avrupa, Orta Doğu ve Doğu Asya’da büyür. 1493’te Kristof Kolomb tarafından tüm dünyaya pazarlandılar. Günümüzde önde gelen limon üreticileri Kaliforniya, Arizona, İtalya, İspanya, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, Lübnan, Güney Afrika ve Avustralya’dır.

Lime limon yıl boyunca mevcuttur, ancak yaz mevsimi limon meyvesinin en yoğun olduğu mevsimdir. Lime limon oldukça fazla yönlü bir meyvedir. Onları dilimler halinde yiyebilir, sağlıklı limonlu su yudumlayabilir, limonata yapabilir, onlarla yemek süsleyebilir, kabuklarını şekerleyebilir, suyunu ve kabuğunu yemeklerde kullanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu çok yönlü ve popüler meyvenin fiyatlarını merak ettiğinizi biliyoruz. Lime limon fiyatları nedir? En ekonomik lime limon fiyatları nerede bulunabilir? Lime limon fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nedir? Lime limon fiyatları neye göre değişir? İsterseniz hemen belirtelim.

Güncel Lime Limon Fiyatları

Lime limon’un oldukça popüler  bir narenciye olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Diğer gıdalarda tam aksi gerçekleşse de bu popülerlik limonun fiyatını negatif olarak etkilememekte. Günümüzde hala ekonomik lime limon fiyatları ile dilediğiniz noktadan limon satın alabilirsiniz. Bütçenize en uygun alternatifi belirlemek ise sizin kararınız.

Aşağıda bu harika narenciyenin sağlığa olan faydalarını da belirttiğimizde lime limon fiyatları gibi bir detayın aslında ne kadar önemsiz olduğunu siz de daha iyi anlayacaksınız.

  • 2021 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında lime limon fiyatları 3 – 5 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
  • 2021 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde lime limon fiyatları 4 – 8 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Siz de bütçenize en uygun yerel lokasyondan en ekonomik lime limon fiyatları ile bu narenciyeyi satın alabilir, yemeklerinize ve salatalarınıza yeni boyut kazandırabilirsiniz.

Lime Limon Sağlığa Faydaları

Bağışıklık

C vitamini bağışıklıkta rol oynar ve vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Kalp sağlığı

Folik asidin felçleri önlemeye yardımcı olduğu ve homosistein seviyelerini düşürerek kardiyovasküler sağlığa yardımcı olabileceği söyleniyor. The European Journal of Internal Medicine’de yayınlanan bir 2010 meta-analizi, folik asit ve kalp krizlerini inceleyen klinik çalışmalardan elde edilen sonuçların sonuçsuz olduğunu, ancak folik asit tüketiminin inme azaltmada mütevazı bir iyileşmeye neden olabileceğini buldu.

Bilim adamları, tehlikeli serbest radikallere karşı koruyan bir antioksidan olduğu için C vitamininin kardiyovasküler faydaları olabileceğini teorileştiriyor. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre kötü LDL kolesterolü düşürebilir ve arterleri esnek tutabilir.

Kolesterol

Çalışmalar lime limonun kolesterolü düşürme üzerindeki etkisini de göstermiştir. Sağlık ve Tıpta Alternatif Tedaviler Derneği’nde yayınlanan 2007 tarihli bir çalışmada, yüksek kolesterolü olan erkekler ve kadınlara bir ay boyunca limonda bulunan E vitamini verildi ve kolesterol seviyeleri yüzde 20 ila 30 oranında düştü. Araştırmacılar, limonun daha yüksek kolesterol seviyeleri ile ilişkili olan apolipoprotein B’yi düşürdüğünü düşündürüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap