İlginizi Çekebilir
Üçgül Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Brokoli Fiyatları

Brokoli Fiyatları

brokoli fiyatları

Brokoli, adını Latince dal anlamına gelen “brachium” kelimesinden alır. Gerçekten de çiçekler küçük ağaçlara benzer. Kesilmeye hazır olduklarında, “ağaç tepeleri” tamamen gelişmiş ve çoğunlukla dallı, etli gövdelere oturan yeşil çiçek tomurcuklarından oluşur. Yaygın yeşil veya mavi-yeşil çeşitlerin yanı sıra beyaz, sarı ve mor brokoli de bulunmaktadır.

Brokoli – Genel Bilgiler

Brokoli genellikle genç bir bitki olarak çoğaltma şirketlerinden satın alınır ve ilkbaharda ekilir. Optimum geliştirme sıcaklıkları yaklaşık 20 santigrat derece ve geliştirme süresi, çeşitliliğe ve hava durumuna bağlı olarak 60 ila 100 gündür. Hasat Mayıs ortasında başlar ve Ekim ayına kadar devam eder. Brokoli çabuk solduğu için çok zahmetlidir. Bu nedenle sabahın erken saatlerinde hızlı bir şekilde hasat edilmelidir. Sıcak havalarda tarlada yarım gün çok uzun olabilir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler sebze fiyatları ne durumda? Brokoli fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik brokoli fiyatları ile nereden brokoli satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik brokoli fiyatları nedir? En uygun brokoli fiyatları ve brokoli fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Brokoli Fiyatları

Brokoli fiyatları konusunda son dönemde oldukça tartışma konusu olmuş sebzelerden bir diğeridir. Kalp sağlığına olan harika faydaları yüksek antioksidan içeriği ve zengin besin değeri onu ülkemizde en vazgeçilmez sebzelerden biri yapmaktadır. Akşam yemeği konusunda size harika alternatiflerden biri olacak brokoli, kesinlikle severek yiyeceğiniz sebzelerden biridir. Siz de yakın zamanda bu güzel sebzeyi deneyimlemek istiyorsanız ve brokoli fiyatları konusunda yardıma ihtiyacınız var ise yazımızın bu kısmını dikkatle okuyunuz.

Brokoli fiyatları nedir? En güncel brokoli fiyatları nedir? En ekonomik brokoli fiyatları nedir? Brokoli fiyatları neye göre belirlenir? Brokoli fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel brokoli fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel brokoli fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı güncel brokoli fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz gibidir. Siz de bu fiyat aralıklarıyla dilediğiniz alternatifi tercih ederek brokoli satın alabilirsiniz.

Brokoli Sağlığa Faydaları

Kansere karşı korur

Daha önce de belirtildiği gibi, yeşil brokolide bulunan ikincil bitki maddeleri bir antioksidan ve dolayısıyla kanseri önleyici etkiye sahiptir. Antioksidanlar, yıkıcı molekülleri, sözde serbest radikalleri durduran bir tür koruyucu kalkandır. Bunlar vücut hücrelerine ve dokularına zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatır, cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur ve Alzheimer, romatizma ve kanser gibi hastalıkları kolaylaştırır.

Kalbi güçlendirir

Brokolide bulunan polifenol (kimyasal bileşik), antioksidanlar ve folik asit (B9 vitamini) üçlüsü kalbi güçlendirir ve hayati kasları hastalık veya durgunluktan korur.

Sağlıklı bir hamileliği destekler

Hamile kadınlar folik asit konusunda şanslıdır çünkü hamilelik sırasında sağlıklı gelişimi destekler, brokoli bu konuda destek sağlar. Hamile anne adaylarında folik asit eksikliği mevcut ise bebeğin omurgası ve iskeleti, omuriliği ve beyni sorunlu gelişebilir veya merkezi sinir sistemi hasar görebilir. Brokoli folik asit ihtiyacını tek başına karşılayamaz ancak kesinlikle alımı destekler.

Güzel bir cilt sağlar

Brokoli, mükemmel güzellik vitaminleri olan C ve E vitaminleri bakımından zengindir. C vitamini, vücuttaki proteinleri cildi güçlendiren kolajen liflerine dönüştürerek bağ dokusunu güçlendirir. E vitamini aynı zamanda kolajen üretimini de tetikleyerek uzun vadede sıkı ve sağlıklı bir cilt sağlar. Ek olarak, E ve C vitaminleri de antioksidan konusunda size destek sağlar. Yazıda daha önce de anlattığımız gibi, antioksidanlar zararlı hücrelerle savaş içerisine girerek cildin yaşlanma sürecini geriye alabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap