İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Demirhindi Meyvesi Fiyatları

Demirhindi Meyvesi Fiyatları

demirhindi
1

Demirhindi, baklalarda yetişen tatlı ve ekşi bir meyvedir. İçlerinde koyu, yapışkan bir hamurla kaplı büyük tohumlar bulunur. Meyvenin eti çiğ olarak yenir ve hurma ile incire benzer bir dokuya sahiptir. Meyvenin keskin bir tadı vardır ve Meksika, Karayipler, Asya ve Orta Doğu yemeklerinde birçok yemek ve içecekte kullanılır.

Demirhindi aynı zamanda meyvenin üzerinde büyüdüğü ağacın adıdır. Tohum kabukları baklagil ailesinin bir parçasıdır ve edamame veya uzun çiğ yer fıstığına benzer şekilde pürüzsüz, kahverengi bir kabuğa sahiptir. Demirhindi meyvesinin tadı, tatlı ve ekşiden keskin ve ekşiye kadar değişir. Lezzet, meyvenin ne kadar olgun olduğuna bağlıdır. Ne kadar olgunlaşırsa o kadar tatlı olur.

Turunçgil meyvesine benzer şekilde, lezzet de meyvenin neyle karıştırıldığına bağlı olacaktır. Hindistan cevizi sütü ve şeker genellikle ekşi tadı azaltmak için kullanılırken, sirke ekşiliği artırabilir. Peki demirhindi meyvesi fiyatları nedir? Demirhindi meyvesi fiyatları ile alakalı dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

En ekonomik ve uygun demirhindi meyvesi fiyatları nerededir? 2021 yılı güncel demirhindi meyvesi fiyatları nasıldır?

Güncel Demirhindi Meyvesi Fiyatları

Demirhindi meyvesi fiyatları bu meyvenin sağlığa olan fiyatlarının yanında ne kadar önemsiz bir detay olsa da çoğu kişinin kafasını kurcalamaktadır. Demirhindi meyvesi fiyatları ve ekonomik demirhindi meyvesi fiyatları gibi aramalar son dönemde internet üzerinde en çok yapılan aramalardan bazılarıdır. Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de organik ve sağlıklı beslenme trendi büyük bir yükseliş yaşamaktadır.

Bu beslenme tarzına yönelik en çok tercih edilen meyvelerden bir tanesi de şüphesiz ki demirhindi meyvesi olmaktadır. Peki bu meyvenin fiyatları nasıldır? Demirhindi meyvesi fiyatları nedir? Demirhindi meyvesi fiyatları neye göre değişkenlik gösterir?

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle demirhindi meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 5 – 10 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle demirhindi meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 8 – 14 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu demirhindi meyvesi fiyatları ile bu harika meyveyi satın alabilir ve sağlıklı beslenme yolunda emin adımlar atabilirsiniz.

Demirhindi Meyvesi Sağlığa Faydaları

Antioksidan bakımından zengindir

Demirhindi antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu sağlığı koruyucu bileşikler, kanser önleyici, diyabetik ve kalp dostudur. Apigenin, kateşin, prosiyanidin B2 ve epikateşin gibi polifenoller, serbest radikalleri nötralize etmede etkilidir.

Demirhindi içindeki bir başka doğal antioksidan olan Geraniol, pankreas tümörünü baskılamakla bağlantılıdır. Demirhindi içinde bulunan tartarik asit ayrıca hücrelerinizi kronik hastalıklara yol açabilecek serbest radikallerden korur.

Aterosklerozu önler

Demirhindi suyundaki antioksidanlar, lif ve potasyum kalbinize çeşitli şekillerde yardımcı olur. Bir çalışmada, demirhindi meyve özü ile beslenen hiperkolesterolemik fareler, toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinde azalma gösterdi. Bu anti-kolesterol yapısı, atardamarlarda biriken ve ateroskleroza yol açan yağ plaklarının yok edilmesinde önemlidir. Başka bir çalışma, demirhindi’nin diyastolik basıncı azaltma potansiyelini ortaya çıkardı.

Demirhindi’nin anti-enflamatuar doğası, kalp duvarı ve arterlerdeki iltihapları da önler. Artı, sıfır yağ içerir. Bu nedenle, kalbinizin ‘aşırı yüklenmesinden’ ve kalp hastalıkları geliştirmesinden endişelenmeyin.

Demirhindi magnezyum açısından zengindir

Demirhindi iyi miktarda magnezyum içerir – 120 g hamur başına 110 mg-. Bu, demirhindi suyunun dahil edilmesinin günlük magnezyum gereksinimlerini karşılamayı çok kolaylaştırabileceği anlamına gelir. Yeni başlayanlar için, bu mineral kemik oluşumunda, kalp ritmini, kas kasılmalarını ve kan şekeri kontrolünü düzenleyen hayati bir rol oynar.

Dahası, demirhindi magnezyum içeriği sayesinde, uykusuzluk veya uyku bozukluğu olan bireyler için oldukça iyidir. Araştırmalar, magnezyumun iyi bir gece uykusu için gerekli olduğunu gösteriyor. Bu da bozulan iç saati sıfırlar ve metabolizmayı düzenler.

Kilo vermeyi teşvik eder

Demirhindi içindeki hidroksisitrik asidin (HCA) fazla kiloları azalttığı gösterilmiştir. Ve bu, Türkiye’de önlenebilir ölümlerin 2 numaralı nedeni olan obeziteden muzdarip insanlar için iyi bir haberdir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, demirhindi tüketmenin bazı dikkate değer anti-obez faydalarını ortaya çıkardı. Sonuçlar, tripsin (proteolitik enzim) inhibe ederek, HAC’nin gıda alımını azalttığını göstermektedir.

Başka bir çalışma, demirhindi’nin kilo yönetimine yardımcı olmak için vücuttaki serotonin seviyelerini artırabileceğini söylüyor. Serotonin iştahı kontrol eder ve vücudun yağı yakması veya depolaması konusunda yönlendirmeye yardımcı olur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap