İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Hünnap Fiyatları

Hünnap Fiyatları

hünnapp

Faydaları saymakla bitmeyen hünnap şeker hastalığına da birebir gelen bir meyvedir. Kurutulmuş veya taze olan hünnap meyvesi hemen hemen her hastalığa şifa olması ile bilinmektedir. Hünnap meyvelerinin belli başlı yetişme ve satılma sezonları bulunmaktadır. Her yıl belli aylarda özenle toplanan hünnap meyveleri ya kurutulmakta ya da taze olarak tüketilmektedir. Hünnap fiyatları da kuru veya yaş olarak satıldığı zaman değişmektedir. Hemen hemen her yerde satılmaktadır. Marketlerde, fabrikalarda ve özel olarak ağacı olan her yerde kilo veya gram ile satılabilmektedir. Hünnap meyvesi ister taze olarak alınarak kurutulabilir isterse de direkt olarak kurusunu bulunabilmektedir.

Hünnap Nedir? Nerede Satılır?

Hünnap meyvesi cehrigiller familyasında ait bir bitki olarak bilinmektedir. Halk arasında ölümsüzlük meyvesi veya Tanrının insanlara sunduğu bir meyve olarak da bilinmektedir. Rusya, Kuzey Afrika, Günay Avrupa, Türkiye, Çin gibi hemen hemen her ülkede yetişen bu meyvenin dışı kahverengi iri zeytin görümüne sahip, sert çekirdekli bit meyvedir. Dalından koparıldığında da elma gibi sert bir yapıya sahip ve içi beyaz renktedir. İlk başlarda ağacının meyve vermesinde yeşil, daha sonraları ise olgunlaştıkça kahverengiye dönmektedir. Tatlı ve lezzetli olan hünnap bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunmaktadır. Hünnap fiyatları sezonuna ve yetiştirilme tarzına göre değişebilmektedir. Marketlerde ve bu işle ilgilenen yetiştiriciden kolaylıkla bulunabilmektedir. Türkiye’nin hemen hemen her yerde yetişen hünnap fiyatları ve meyvesi internet sitesinden veya market, halk pazarları gibi yerlerde bulunabilmektedir.

Hünnap Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Özellikler Türkiye’nin ılıman yerlerinde yetişen hünnap meyvesi Marmara bölgesi, Güney ve Batı Anadolu’da yetişmektedir. Bu meyvenin olgunlaşma dönemi eylül ve ekim aylarında olmaktadır. Hünnap meyvesini Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bulunabilmektedir. Tatları arasında iklim şartları yüzünden farklılıklar olabilmekte fiyatları da değişebilmektedir. Ülkenin her yerinde kolaylıkla bulanabilen hünnap meyvesinin fiyatları yaş veya kuru olarak değişebilmektedir. Kurusunun yaş olan meyvesine göre daha zahmetli bir işlevi olduğundan dolayı hünnap fiyatları değişebilmektedir. Gönderilen bölgenin uzaklığı, kilosu gibi fiyatlar da değişebilmektedir.

Hünnap Faydaları

Hünnap meyvesinin faydaları içeriğindeki kalsiyum, A ve C vitamini oldukça zengindir. Hünnap meyvesi oldukça düşük bir kaloriye sahip olduğundan dolayı kilo vermek isteyenlerin günlük olarak tüketmesi gereken bir meyvedir. Meyvenin içeriğinde bolca B3 vitamini bulunduğundan dolayı kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca sadece kan dolaşımına değil sinir sistemine de faydası bulunmaktadır. İçeriğindeki antioksidan özelliği sayesinden karaciğer rahatsızlıklarında iyi gelmektedir. Bazı kanser türlerinin de ileriye gitmesini önlemekte ve doğru tüketildiği zamanlarda iyileşme sürecine yardımcı olabilmektedir. İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum mineralleri sayesinde kemik ve kas dokularında iyi gelmektedir.

Hünnap Nasıl Tüketilir?

Hünnap yapısı gereği oldukça dayanıklı bir meyvedir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre hünnap meyvesinin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Fazla tüketildiği zamanlarda her meyvede olduğu gibi zararları da dokunabilmektedir. Hünnap meyvesi ister yaş ister kuru olarak da tüketilebilmektedir. Ayrıca günümüzde hünnap pekmezi ve hünnap reçeli gibi türleri de çıkmıştır. Bu meyvenin faydaları saymakla bitmediğinden pekmezi ve reçeli de oldukça faydalıdır. Hünnap pekmezi doğru bir şekilde yapıldığı zaman oldukça enerji verici ve besleyici bir ürüne dönüşebilmektedir. Her kahvaltının vazgeçilmezi olan hünnap reçeli de pekmezi ve taze meyvesi kadar faydalıdır. Hünnap fiyatları yapılan pekmeze, reçele ve toplanılan meyvesinin kilosuna, sezonuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Reçel ve pekmezin yapım şekillerine ve kavanozdaki hacmine göre de fiyat değişikliği olabilmektedir. İstenilen her şekilde tüketilen hünnap meyvesi ülkenin her yerinde bulunan bir meyvedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap