İlginizi Çekebilir
teree
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kamkat Fiyatları

Kamkat Fiyatları

kamkat

Son dönemlerde faydalarıyla kendini araştırma konusunda üst sıralar taşıyan turunçgiller ailesinin en küçük üyesi kamkat(kumkuat) oluyor. Akıllara ilk gelen sorular arasında kamkat fiyatları yer alıyor. Turunçgiller familyasında tek kabuklu olarak tüketilebilen bu küçük meyve farklı isimlerle anılabiliyor. Kamkat diğer bir adıyla kumkuat farklı bir söylemle kumkat olabiliyor. Ana vatanı Çin olan kamkat Türkçe’ ye çevrildiğinde “ altın portakal” tabiriyle kullanılabiliyor. Akdeniz bölgesinde bu tabirle diller de yerini buluyor. Altın portakal denilmesinin diğer bir nedeni ise boyut olarak küçük olan kamkatın yararlarının saymakla bitmemesinden geliyor. Kamkat fiyatları meyvenin yararlarıyla kıyaslanınca talebi arttırıyor. Kamkat fiyatları? Kamkat nedir? Kamkat nasıl yetiştirilir? Kamkat nasıl yenilir? Soruları zihinleri kurcalamaya başlıyor. Bu turunçgiller familyasının küçük aile üyesi kamkat(kumkuat) hakkındaki soruların tüm detaylarını merak ettiğinizi biliyoruz. Eğer siz de bu soruların ayrıntılı yanıtlarını merak ediyor ve araştırıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. İşte, tüm ayrıntılar sizlerle…

Kamkat Nedir?

Kamkat, çalı yapraklı ortalama boyu 2 ila 4 metre arasında olan meyve veren turunçgiller üyesidir. Küçük boyutlarda olan gövdesi süs bitkisini andırır. ABD’ de noel zamanı kamkatın çalılarının süs olarak kullanıldığı görülebilir. Farklı coğrafyalarda farklı kullanım şekilleri olabilir. Ufak tefek meyveler renk olarak portakala benzemektedir. Yapısal olarak limon gibi oval bir şekli vardır. Tadının da ekşimtırak olması limona benzerliğini arttırıyor. Boyutu üzüm büyüklüğüne yakın olan bu küçük meyve koparıldığı zaman elde esans etkisi yaratıyor.

Menşeisi Çin ve Doğu Asya olarak bilenen bu meyve Türkiye’de Akdeniz başta olmak üzere birçok yerde yetiştirilebiliyor. Farklı alanlarda kullanımı olan kamkat alırken olgunluğuna dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Çalı yapraklı bitkinin meyve kalitesi dekamkat fiyatları yelpazesini oluşturuyor. Kamkat meyvesinin yeşil renkte olması olgunlaşmadığını gösteriyor. Bu küçük meyveyi tüketirken turuncu rengini almış olanları tüketmekte fayda olduğu belirtiliyor. Hatta öyle ki kamkatın faydaları saymakla da tükenmiyor. Daha önce kamkat kullanan kişiler bu faydaların neler olduğunu mutlaka görerek deneyimlemiştir.

Kamkat Nasıl Yetiştirilir?

Boyut olarak küçük gövdeye sahip olan kamkatın yetiştirilmesi kolay oluyor. Seralarda satılmak amaçlı yetiştirilirken evinizin balkonunda saksı içerisinde de yetiştirilmeye müsait bir bitkidir. Küçük hobi bahçenizde kamkata da yer açabilirsiniz. İster tohum çimlendirerek isterseniz fide alarak yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Son yıllarda hediye edebileceğiniz bir bitki olarak da yerini alan kamkat güzel bir sürpriz olabilir. Hediye amaçlı alınan kamkat bitkisi küçük olabilirken yetiştirmek amaçlı alanlar tercihini büyük kamkattan kullanabilir.

Yetiştirmek amaçlı büyük kamkat fiyatları küçük kamkat fiyatlarına göre değişiklik gösterse de birçoğunun tercihi büyük kamkat fideleri oluyor. Bunun nedeni ise daha çabuk meyve almak olarak açıklanabilir. Bakımı zor olamayan kamkat toprak nem oranına göre sulanıyor. Neredeyse tüm bitkilerin verimini artıran gübre kamkatında verimliliğini olumlu etkiliyor. Dikkat edilmesi gereken husus bu meyvenin rüzgar ve hava akımına doğrudan maruz kalmamasıdır. Kamkat mayıs ayı itibariyle çiçek açmaya başlıyor ve temmuza  kadar bu süreç devam edebiliyor. Eylül ayında hasadı alınmayan başlayan meyvenin kış aylarında da meyve verme süreci devam ediyor. Dört mevsim yeşil olan yaprakları evinizi süslerken ve sağlığa yararı saymakla bitmeyen kamkat bitkisi başköşede yerini hazırlayacağa benziyor.

Kamkat Nasıl Yenir?

Kamkat diğer adıyla altın portakalın nasıl yenileceği de merak konusu oluyor. Kamkat doğrudan meyve halinde kabuklu olarak tüketilen bir meyve olarak mandalina, portakal ve diğer turunçgillerden ayrılıyor. Kabuğu tatlı, içi ise ekşi olan kamkat yoğun bir tatla damağınızda yer ediniyor. Meyve halinde tüketilmesi şeker hastalığına iyi geliyor. Şeker hastalarının aşırı tüketmemesine de dikkat etmek gerekiyor. Kamkat içerdiği yoğun C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirdiği görülüyor. Sinir sistemini de desteklemesi tercihleri kamkata yönlendiriyor. Kolestrol düzenleyeci olarak da tüketilen kamkat farklı şekillerde de yenebiliyor. Kamkat reçeli olarak kahvaltıda yer alırken, kamkat kurusu sağlıklı bir atıştırmalık, kamkat suyunu ise salatalarda sos olarak kullanılabiliyor. Yenilmesinin haricinde cilde parlaklık veren yüz maskesi olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Kamkat nasıl yenir, nasıl hazırlanır, nasıl yetişir gibi soruların yanı sıra en çok merak edilen konulardan biri de bu turunçgilin fiyat detaylarıdır. Kamkat fiyatları oldukça değişkendir. Bu nedenle kesin ve net bir rakam vermek tamamen yanlış olacaktır. Yine de yazımızın devamında sağlığa faydası olan kamkat fiyatları listesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap