İlginizi Çekebilir
sardalya
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Karagöz Balığı Fiyatları

Karagöz Balığı Fiyatları

karagöz
1

Karagöz balığı fiyatları sürekli olarak araştırılan balık fiyatlandırmalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Karagöz balığı birçok noktada fayda sağlayan ve eşsiz bir lezzete sahip olan balıklardan birisidir. Günümüzde sıklıkla tercih edilmesinden kaynaklı fiyatı sürekli olarak değişebilmektedir. Alışveriş esnasında sürpriz yaşamak istemeyen kişiler ise Karagöz balığı fiyatları üzerine araştırma yapmaktadır.

Güncel Karagöz Balığı Fiyatları

Karagöz balığı fiyatları bilindiği üzere sürekli olarak değişmektedir. Bazı dönemlerde yüksek fiyatlar üzerinden satılan balıklar, bazı dönemlerde de uygun fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Bu durumun sebebi ise balıkların da kendilerine has mevsimlerinin olması ve buna benzer elzem ihtiyaçların olmasından kaynaklıdır.

Karagöz Balığı Özellikleri Nelerdir?

Karagöz balığı fiyatları merak edildiği kadar bu eşsiz balığın özellikleri de oldukça merak konudur. İnsan sağlığına faydası olmasının yanı sıra bu balığın eşsiz bir lezzeti bulunmaktadır. Karagöz balığı, ‘’Sparidae’’ familyasına ait olan yerli balık gruplarındandır. Günümüzde yoğunluklu olarak Karadeniz, Ege ve Marmara bölgesinde görülmektedir. Ilıman suların bazı bölgelerinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Yer balıkları olmasından kaynaklı göç etmezler, sabit bölgede durmaktadırlar.

Karagöz balığı, Çipura balığına yakın bir cinstedir. Karagöz balığının önemli özelliği ise neredeyse her denizde görülmesidir. Türkiye’de ‘’Tahta balığı, Çırpıntı balığı ve Karakulak balığı’’ olarak da tanımlanmaktadır. Balığın vücut yapısının oval olmasının yanı sıra yanlardan basıktır. Yuvarlak disk görünümüne benzediği söyleyebilir. Bu balıklar aşırı hareketlidir. Ayrıca hızlı bir balık olarak da yer edinmektedir. Karagöz balığının baş kısmından kuyruk kısmına kadar 6 – 7 farklı çeşitlere sahip renk tonu vardır.

Karagöz balık fiyatları üzerinde etkili olan önemli bir detayda bu balığın etinin oldukça lezzetli olmasıdır. Doğrudan balığa olan talebi belirlemekte ve dolaylı yollarla fiyatını etkilediğini söylemekte fayda var. Kış aylarında 160 metre kadar derin sulara çekilebilen bir balıktır. Yaz aylarında ortalama olarak 50 metreden az derinliklerde ve kıyılılarda yaşamaktadırlar. Karagöz balıklarının doğal yaşamlarında herhangi bir av olmama durumlarında 10 ila 12 yıl arasında yaşadıkları düşünülmektedir.

Karagöz Balığı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Karagöz balığı fiyatlarının neye göre belirlendiği birçok kişinin merak ettiği detaylardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok balığa nazaran oldukça dikkat çeken bir balık olmasının yanı ekonomik değeri de oldukça yüksektir. Karagöz balığı fiyatları üzerinde etkili olan detayları şu şekilde listeleyebiliriz:

–          Arz ve Talep

Dönem, dönem balığa olan talep düşebilmektedir. Keza günümüzde birçok balık fiyat talebe göre değişebilmektedir. Bu yüzden arz ve talebin detayı oldukça önemlidir. Karagöz balığı fiyatları üzerinden doğrudan etkili olabilmektedir.

–          Hangi Mevsim Temin Edildiği

Karagöz balığı fiyatları üzerinde en çok etkili olan detaylardan birisi de hangi mevsim temin edildiğidir. Bilindiği üzere balıklar her dönem bulunmamaktadır. Belirli dönemler içerisinde avlanma döneminin olduğu, belirli dönemler içerisinde üreme dönemi olduğunu unutmamakta fayda var. Avlanma dönemleri içerisinde temin ettiğini Karagöz balığı fiyatı oldukça uygun olacaktır. Fakat Karagöz balığının avlanmadığı dönemlerde satın almanız durumunda fiyatı yüksek olabilmektedir. Çünkü piyasada az olan ürün değerli olacaktır.

–          Av Giderleri

Av giderleri, Karagöz balığı fiyatlarını dolaylı yoldan etkileyen detaylardan birisidir. Bilindiği üzere balık avcılarının birçok gideri bulunmaktadır. Tekne, mazot, ekipman işçi ve bunlar gibi birçok detay. Bu ihtiyaçların bazıları dolar üzerinden temin edilmektedir. Eğer ki balıkçı ekipmanlarını ve ihtiyaçlarını temin ettiği dönemde dolar kuru yüksekse dolaylı olarak av gideri yüksek olacaktır. Av giderinin yüksek olması durumunda da Karagöz balığı fiyatı dolaylı yollar üzerinden etkilenecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap