İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. Gümüş Balığı Fiyatları

Gümüş Balığı Fiyatları

gümüş-balığı

Osmeridae adıyla da bilinen gümüş balıkları, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında ve ayrıca Kuzey Yarımküre tatlı su alanlarında bulunan küçük balıklardır. Görünüşlerine gelince, aslında küçük somonlara oldukça benzerler, bazı türleri 12 cmden fazla uzunluğa ulaşır. Genellikle hayatlarının çoğunu tuzlu suda geçirme eğilimindedirler, ancak diğer birçok balık gibi, yumurtlamak için tatlı suya geri dönerler. Türkiye’de de oldukça popüler bir balık türü olan gümüş balığı, sadece harika tadı nedeniyle popüler değildir.

Gümüş balığı, Türkiye ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde bulunan küçük bir balıktır. Türkiye’de genellikle olta balıkçılığı veya ticari balıkçılar tarafından hedef alınmaz, yani dağıtımına ve yaşam döngüsüne çok az müdahale edilir.

Gümüş Balığı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Gümüş balığı genellikle kıyıya yakın yaşar ve iç kesimlerde yüzebilir. Avrupa’nın belirli bölgelerinde, özellikle Almanya’da, tatlı suya toleranslı olmaya adapte olmuş ve karayla çevrili göllerde yaşayan gümüş balığı popülasyonları vardır. Gümüş balığı daha büyük plankton ve kril türleri ile beslenir, ancak aynı zamanda çok küçük balıkları, genellikle diğer balık türlerinin yavrularını ve larvalarını da avlar. İlkbaharda, sular ısınmaya başladığında, genellikle haliçlerde veya nehirlerde, sığ, kumlu suya yumurta bırakarak ortaya çıkarlar. Peki gümüş balığı fiyatları gibi detayları etkileyen etkenler nelerdir? Ülkemizde gümüş balığı fiyatları ne durumda ve gümüş balığı fiyatları nedir? İsterseniz hemen öğrenelim.

Güncel Gümüş Balığı Fiyatları

Gümüş balığı, birçok Avrupa ülkesinde önemli bir besi balığıdır, çünkü kılçıklar o kadar yumuşaktır ki yemeden önce çıkarılması gerekmez ve balık basitçe pişirilir, bütün olarak tüketilir. Gümüş balığı tipik olarak tereyağında kızartılır ve Türkiye, Rusya ve Doğu Avrupa’nın birçok yerinde bölgesel bir spesiyalitedir. Balık, genellikle kıyı ağlarıyla veya küçük ölçekli trollerle yakalanır.

Bu türün stoklarının genel olarak iyi durumda olduğu görülse de, bazı bölgelerde yerel aşırı avlanma ve kirlilik tehdit oluşturabilir.

Türkiye’de 2020 yılı Aralık ayı itibariyle gümüş balığı fiyatları 25 TL ile 70 TL arasında değişiklik göstermektedir. Daha ekonomik gümüş balığı fiyatları ile gümüş balığına ulaşmak isterseniz, market zincirleri gibi pahalı alternatifler yerine balık pazarlarına ve semt pazarlarına yönelebilirsiniz. Bu tür yerel esnaftan daha uygun gümüş balığı fiyatları ile gümüş balığı satın almanız mümkündür.

Gümüş Balığı Faydaları

Yağsız protein ve uzun zincirli omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan gümüş balığı, kronik hastalıkları önlemeye, bağışıklığı artırmaya ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü beslenme faydaları sağlar. Gümüş balığı ve diğer deniz ürünleri vücudunuza selenyum, çinko, demir ve iyot gibi kritik omega-3 yağları ve mineralleri sağlar. Ayrıca diğer faydaların yanı sıra kalp hastalıklarını ortadan kaldıran B12 ve D vitaminlerini de sağlar.

Balık, vücuda öylesine olumlu faydalar sağlar ki, son Türkiye Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Beslenme Yönergeleri, deniz ürünleri tüketiminin çocuklarda bilişsel iyileşmeye yol açtığı bulgusuna dayanarak hamile kadınlara ve çocuklara özgü rehberlik sunar. Araştırmalar, koroner hastalığı önlemenin bir yolu olarak deniz ürünlerini beslenme programınıza entegre etmenin yıllık 12,7 milyar Türk lirası tutarında potansiyel bir sağlık tasarrufuna yol açabileceğini gösteriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap