İlginizi Çekebilir
kalamar
  1. Ana Sayfa
  2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
  3. İskorpit Balığı Fiyatları

İskorpit Balığı Fiyatları

iskorpit

Balık, Türkiye toplumunun yoğun tükettiği ürünlerin başında yer almaktadır. Kendine has lezzete sahip olan balıklar, bünyelerinde barındırdıkları doğal özlerle de insan sağlığını korumaktadırlar. Türkiye konumu gereği oldukça yoğun balık çeşidine sahip bir ülkedir. Onlarca farklı balık çeşidi, tüketicilere sunulmaktadır. Bu balıkların arasında oldukça farklı türlerin olduğunu da söylemekte fayda var. Bu balıklardan birisi de İskorpit balığıdır. İskorpit balığı kendine has yapısı, görselliği ve lezzete sahip bir balıktır.

Güncel İskorpit Balığı Fiyatları

   İskorpit balık fiyatlarına bakıldığında da farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise balığın türü, nasıl avlandığı, çeşitliği ve buna benzer detaylardan oluşmaktadır. İskorpit balığı görselliğiyle de diğer balık çeşitlerinden farklı bir noktada bulunmaktadır. Kendine has diken yapısının yanı sıra eşsiz bir lezzete de sahiptir. Ayrıca İskorpit balığının dikenleri zehirlidir. İnsan derisiyle temas etmemesi gerekmektedir. Temas ettiği takdirde sağlığa zehirlenme gibi durumlar söz konusudur.

İskorpit Balık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

   İskorpit balık fiyatları Türkiye’de oldukça merak edilen detaylardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek bir tüketimin olmasından kaynaklı fiyatları oldukça merak edilmektedir. İskorpit balık fiyatları üzerinde etkili olan detayları şu şekilde listeleyebiliriz:

–          Hasat Verimliği

   Hasat verimliği, İskorpit balık fiyatı üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Bunun sebebi ise piyasada bulunan balık sayısından kaynaklıdır. Örneğin hasatların verimsiz geçmesi gibi bir durumda; İskorpit fiyatları yükselişe geçecektir. Çünkü piyasada balık sayısı azalacak ve değerli hale gelecektir. Aksi bir durumda yani hasatların verimli geçmesinde de iskorpit balık fiyatları uygun olacaktır. Hasat verimliği, iskorpit fiyatlarını doğrudan etkilediğini bilmekte fayda var.

–          Piyasa Hareketliği

   Piyasa hareketliği, iskorpit balığı fiyatları üzerinde oldukça etkilidir. Piyasada durgunluğun olması gibi durumlar öngörülünce veya yaşanınca fiyatlar düşmektedir. Olağan dışı bir hareketliğin olması durumunda da fiyatlar yukarı çekilmektedir. Son dönemlerde balık piyasasında herhangi bir düşüş dahi olmadığını söyleyebiliriz. Bu piyasa her zaman hareketli ve her zaman dinamiktir.

–          Av Giderleri

   Her ne kadar av giderleri sabit tutulmaya çalışılsa da bazı dönemlerde ülke ekonomisinden kaynaklı olarak av giderleri yüksek fiyatlara çıkmaktadır. Bu tarz durumlarda ise avlayan kişiler, iskorpit balık fiyatları üzerine eklemeler gerçekleştirmektedir. Bu eklemelerin temel gerekliği gelecek sezon da ava çıkabilmek, ihtiyaçları giderebilmek üzerine kuruludur

–          Arz ve Talep

   İskorpit balıkları bazı dönemlerde oldukça talep görürken, bazı dönemlerde düşük talepler yaşamaktadır. Her ne kadar düşük taleplerin az olduğu dönemler olsa da, bu dönem içerisinde fiyat farklığı görülmektedir. Fiyatları biraz daha aşağıya düşürmektedirler. Talebin yüksek olması durumunda da fiyatları stabil edilebilir veya bir tık daha yukarı çıkılabilmektedir. Bu detay da iskorpit balık fiyatları üzerinde etkilidir.

İskorpit Balık Fiyatları Ne Zaman Düşer?

  İskorpit balık fiyatları, diğer balık fiyatlarına nazaran çok daha pahalıdır. Bu balığın kendine has yapısı bulunması, özel alanlarda yaşaması, tutulmasının zor olması ve bir yandan da tehlikeli olmasından kaynaklı bir miktar cep yakabilmektedir. Fakat buna rağmen bazı dönemlerde alınamayacak fiyatlar üzerinden satılığını görmekteyiz.

   İskorpit balık fiyatlarının en uygun olduğu dönemler, İskorpitin av dönemleridir. Bu dönemlerde piyasada oldukça fazla balık çeşidi bulunmaktadır. Tüketici de istediğine göre gidip satın alabilmektedir. Ayrıca iskorpit balığını her yerde bulamayacağınız gibi her yerden satında almamanız gerekmektedir. Güvendiğiniz balık pazarları dışından bir yerden satın almanız hiçbir şekilde önerilmemektedir. Ayrıca balığı doğrarken ve tüketirken dikkat etmeniz gereken hususları araştırmanız önerilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap