İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Noni Meyvesi Fiyatları

Noni Meyvesi Fiyatları

noni meyvesi fiyatları

Noni veya Morinda suyu, Hint dut ağacı olan “Morinda citrifolia” ağacının patates büyüklüğündeki meyvesinden elde edilir. Meyvenin kendisi aynı zamanda Hint dut veya peynir meyvesi olarak da bilinir. Dut ağaçları Polinezya Adaları, Hawaii ve Orta Amerika ve Madagaskar kıyılarında yetişir.

Hoş olmayan tadı nedeniyle (biraz acı, kokuşmuş), noni suyu genellikle diğer meyve sularıyla (ahududu, üzüm, ananas) karıştırılır veya tatlandırılır. Sunduğumuz ürünlerde meyve suyu kullanılırken, Polinezya’da yaprak dökmeyen Noni ağacının kökleri (antrakinon içeren), kabuğu ve yaprakları doğal ilaçlar olarak kabul edilir. Antrakinonlar kanserojen olabilir.

Noni Meyvesi – Genel Bilgiler

Noni meyveleri 1997’den önce Avrupa’da yaygın olarak tüketilen besinler arasında yer almıyor. Bu nedenle, Yeni Gıda Yönetmeliğine göre bir güvenlik değerlendirmesi ve onay sürecinden geçmek zorunda kaldılar. 2003 yılından beri noni meyve suyuna AB’de yeni bir gıda türü olarak izin verilmektedir. Ancak bu onay, ürünlerin sağlığa faydalı olduğu anlamına gelmez, sadece öngörülen dozda güvenli oldukları anlamına gelir.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Noni meyvesi fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik noni meyvesi fiyatları ile nereden noni meyvesi satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik noni meyvesi fiyatları nedir? En uygun noni meyvesi fiyatları ve noni meyvesi fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Noni Meyvesi Fiyatları

Noni meyvesi ülkemizde çok ender rastlanan fakat deneyenin bir daha kolay kolay vazgeçemediği meyvelerden bir diğeridir. AB ülkelerinde oldukça popülerdir. Özellikle meyve suyu oldukça lezzetlidir. Sağlığa olan faydaları konusunda henüz tartışma konusu olsa da neredeyse tüm dünyada popülerdir. Antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde genellikle lüks semt pazarlarında ve market zincirlerinde bu meyveye rastlayabilir, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi değişik bir deneyime sürükleyebilirsiniz. Müdavimi olabileceğiniz konusunda sizi uyarmamız gerek. Çünkü noni meyvesi çok lezzetli!

Peki, noni meyvesi fiyatları nedir? Noni meyvesi fiyatları neye göre belirlenir? Noni meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? En güncel noni meyvesi fiyatları nedir? En ekonomik noni meyvesi fiyatları nedir? Noni meyvesi fiyatları gibi önemli bir detay neye göre belirlenir?

  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel noni meyvesi fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel noni meyvesi fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı itibariyle en güncel noni meyvesi fiyatları yukarıda size belirtmiş olduğumuz gibidir. Bu noni meyvesi fiyat aralıkları ile siz de kendinize bütçe belirleyerek noni meyvesi fiyatları konusunda avantaj sağlayıp bu meyveyi satın alabilirsiniz.

Noni Meyvesi Sağlığa Faydaları

Şu anda meyve suyunun veya meyvenin içeriği ve etkileri hakkında çok az güvenilir bilgi var. İnternetteki bilgiler daha çok “prokseronin, vücudun kendi alkaloid keroninin” veya “enzim prokseronin” nin bir öncüsü olan yüksek içeriğinden söz eder. Bununla birlikte, her iki madde de uzman literatürde bulunamaz.

Bazı küçük çalışmalarda noni meyvelerin flavonoidler, lignanlar, fitosteroller, karotenoidler, çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler gibi fitokimyasallar içerdiği açıklanmıştır. Bazı ürünlerde yüksek seviyelerde potasyum bulunmuştur. Bununla birlikte, açıklanan miktarlar bazı durumlarda önemli ölçüde değişiklik gösterir.

Noni ürünleri AB’deki yeni gıda türleri arasındadır ve bu nedenle Yeni Gıda Yönetmeliğine göre onay gerektirir. Bunu elde etmek için, üretici veya tedarikçi ürünün tüketici için güvenli olduğunu kanıtlamalıdır. Bununla birlikte, onay, sağlık etkinliğine dair kanıt sağlamaz. Noni meyve suları, püreleri, tozları ve konsantreleri şu anda AB’de onaylanmıştır.

Noni yaprakları besin takviyesi olarak değil, çayın hazırlanması için satılabilir (fincan başına maks. 1 g).

Noni, sağlığı geliştiren çok sayıda özelliği ile özellikle internette dikkat çeker. Örneğin, ağrı, istek, artrit ve alerjilere karşı yardımcı olmalıdırlar. Ancak bu ifadeleri doğrulayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur. İlgili sağlık vaatleri, hastalıkla ilgili gıda reklamlarının yasaklanmasını da ihlal etmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap