İlginizi Çekebilir
enginar fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kereviz Fiyatları

Kereviz Fiyatları

kereviz fiyatları

Kereviz, Doğu Akdeniz’den gelen ve dünyanın her yerinde bulunan aromatik bir yabani bitkidir. Yabani kereviz tuzlu topraklarda, bataklıklarda ve kıyılarda yetişir ve eski zamanlarda kült ve tıbbi olarak kullanılırdı. Antik Yunan’da kutsaldı. Kereviz meşhurdur ve Avrupa edebiyatı ve Orta Çağ halk tıbbının yanı sıra Hindistan’ın Ayurveda tıbbından bir afrodizyak olarak bilinir. Halk arasında eppich olarak da bilinen ekili kereviz formları, Orta Çağ’dan beri günümüze gelmiştir. Sadece kerevizde yenilebilir yumrular vardır. Kereviz kökü, yüzyıllar boyunca bahçecilik tarımı ve seleksiyonu boyunca önemli ölçüde kalınlaşmış ve özellikle etli, düşük lifli ve içi beyaz hale gelmiştir. Modern kereviz çeşitleri pişirildiklerinde bile beyaz etli kalırlar.

Kereviz – Genel Bilgiler

Aynı şekilde, hafif aromatik ve gevrek, sulu saplı, otsu veya soluk kereviz, özellikle İtalya’da seleksiyon ıslahı yoluyla ortaya çıktı. Bu sebze kök tüketmez, yaprak saplarını tüketir. Yeşil bitkiye kereviz denir ve yaprak baharatı olarak kullanılır. Tohumlar veya kereviz meyveleri de benzer bir baharat olarak erken kullanıldı. Kerevizin çok zengin, humus bakımından zengin bir toprağa ve bol miktarda neme ihtiyacı vardır. 15 ° C’nin üzerindeki dengeli sıcaklıklar da genç bitkiler için çok önemlidir. Kereviz iki yıllık bir bitkidir, ancak bir yıllık sebze olarak yetiştirilir.

İkinci yılda kereviz çiçek açar. Bununla birlikte, soğuk veya kuraklık gibi kötü koşullar da çiçeklenmeyi çok erken tetikleyebilir, böylece yumrular toplanamaz.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler meyvenin fiyatları ne durumda? Kereviz fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik kereviz fiyatları ile nereden kereviz satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik kereviz fiyatları nedir? En uygun kereviz fiyatları ve kereviz fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Kereviz Fiyatları

Kereviz tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık tüketilen bir sebzedir. Neredeyse çoğu semt pazarında bulunabiliyor olması, sağlığa olan harika faydaları onu vazgeçilmez akşam yemeği alternatiflerinden biri yapmaya yetiyor. Siz de hem sevdikleriniz hem de kendinizi mutlu ederek sağlığınız için iyi besinlerden biri olan kerevizi tüketmek istiyor iseniz kereviz fiyatları gibi önemli bir detayı merak etmeniz gayet doğal. Yazımızın bu bölümünde size kereviz fiyatları ile alakalı bilmeniz gereken neredeyse her şeyi sunacağız.

En güncel kereviz fiyatları nedir? En ekonomik kereviz fiyatları ile nereden kereviz satın alabilirsiniz? Kereviz fiyatları ile alakalı bilmeniz gerekenler nelerdir?

  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel kereviz fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı itibariyle market zincirleri güncel kereviz fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

Günümüzde en güncel kereviz fiyatlarının bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Kereviz fiyatları konusunda bilmeniz gereken detaylardan biri de market zincirleri yerine semt pazarları gibi hem sağlık açısından daha güvenilir hem de daha ekonomik alternatifler sayesinde daha uygun kereviz fiyatları ile kereviz satın alabilirsiniz.

Kereviz Sağlığa Faydaları

Düşük kalorili

Bir çubuk kereviz kabaca on kalori içerir! Bu yüzden mutlaka alışveriş listenize koyup salata, çorba ve ızgara sebzelerle çeşitli kombinasyonlarda tadını çıkarmalısınız.

Enflamasyonu hafifletir

Eklem ağrınız veya sivilceniz, zatürre veya astımınız varsa, düzenli kereviz tüketimi ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayacaktır.

Sakinleşmeye hizmet eder

Kereviz strese karşı yardımcı olur mu? Evet! Kerevizdeki bileşenler, özellikle magnezyum ve uçucu yağlar sinirleri yatıştırmak için kullanılır. Kendinize kereviz içeren bir atıştırmalık hazırlayın ve yoğun bir günün ardından daha iyi ve daha kolay uykuya dalabileceksiniz.

Metabolizmayı  uyarır

Kereviz alkali dengesini düzenleyerek sizi asidik gıdaların aşırı yutulmasından kaynaklanabilecek sorunlardan kurtarır. Çözünmeyen lif ile birlikte kerevizdeki yüksek su içeriği bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Not: Kesin olarak kereviz vücudu detoksifiye ettiği için, ishalden muzdarip olanlar şimdilik bundan kaçınmalıdır.

‘İyi’ tuzlar içerir

Evet, kereviz sofra tuzunda bulunmayan sodyum içerir. Tuzu organiktir, doğaldır ve sağlığımız için gereklidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap