İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Rambutan Meyvesi Fiyatları

Rambutan Meyvesi Fiyatları

rambutan

Rambutan (Nephelium lappaceum), Sapindaceae familyasına ait tropikal bir meyvedir. Rambutan kelimesi, meyvenin sayısız tüylü çıkıntısına olan ilişkisini belli eden “saç” anlamına gelen Malayca rambut kelimesinden türemiştir. Meyve genellikle kırmızıdır, ancak bazen sarıdır. Soyulduğunda odunsu bir tohuma yapışan tatlı, beyaz bir et ortaya çıkar.

Rambutanların Malay takımadalarına özgü olması muhtemeldir. Bununla birlikte, çok uzun süredir yetiştirildiği için rambutanın kökeni net değildir. Günümüzde rambutan ağaçları çoğunlukla Güneydoğu Asya’da yetiştirilmektedir. Ayrıca diğer tropikal ülkelerde, özellikle Orta Amerika’da popüler hale gelmiştir. Rambutan ağaçları, maksimum 30 metre yüksekliğe kadar büyüyen, yuvarlak-gür görünümüyle herdem yeşilidir. Dalları az ve sıktır, kabuğu pürüzsüz ve grimsi kahverengidir. Yapraklar, 15 ila 40 cm uzunluğunda ve dönüşümlü olarak düzenlenmiş birleşik şekildedir.

Çiçekler yeşilimsi beyaz, küçük boyutlu ve büyük salkımlar halinde ortaya çıkar. Çiçeklerin yaprakları yoktur, hafif kokuludur ve tamamen erkek veya biseksüeldir. Erkek çiçekler farklı ağaçlarda görülür. Her çiçeğin altı ila sekiz organı vardır ve üstün yumurtalığının tek bir stille bir ila iki lobu vardır. Çiçeklenme yılda iki kez gerçekleşir. Peki, bu tuhaf ve sağlığa oldukça yararlı meyvenin fiyatları nasıldır?

Rambutan meyvesi fiyatları nedir? Ekonomik rambutan meyvesi fiyatları nedir? En ekonomik rambutan meyvesi fiyatlarına nereden erişebilirsiniz? Rambutan meyvesi fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir?

Güncel Rambutan Meyvesi Fiyatları

Rambutan meyvesi fiyatları bu meyvenin sağlığa olan fiyatlarının yanında ne kadar önemsiz bir detay olsa da çoğu kişinin kafasını kurcalamaktadır. Çünkü sağlıklı beslenme çeşidi her geçen gün daha fazla yükseliyor. Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de organik ve sağlıklı beslenme trendi büyük bir yükseliş yaşamaktadır.

Bu beslenme tarzına yönelik en çok tercih edilen meyvelerden bir tanesi de şüphesiz ki rambutan meyvesi olmaktadır. Peki bu meyvenin fiyatları nasıldır? Rambutan meyvesi fiyatları nedir? Rambutan meyvesi fiyatları neye göre değişkenlik gösterir?

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle rambutan meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 5 – 10 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle rambutan meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 8 – 14 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu rambutan meyvesi fiyatları ile bu harika meyveyi satın alabilir ve sağlıklı beslenme yolunda emin adımlar atabilirsiniz.

Rambutan Meyvesi Sağlığa Faydaları

Rambutan’ın faydaları arasında dudak kuruluğu ve ağızda dökülme gibi küçük rahatsızlıkların tedavisi, göz sağlığının iyileştirilmesi, kansızlığın önlenmesi, kötü kolesterolün düşürülmesi, kanseri önlenmesi, böbreklerin temizlenmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi, kan basıncının düşürülmesi, ishale çare olması, kabızlık, cildi gençleştirme, saçı sağlıklı yapma gibi faydalar bulunmaktadır.

Rambutanlar, subtropikal ve tropikal bölgelerdeki yaygın meyve türleridir. Soğuk ortamlarda iyi performans göstermezler. Yetişmediği bölgelerde konserve kutularda bulabilirsiniz ama konserve olanlar taze olanlar kadar sağlıklı değildir. Tazesini Hawaii, Malezya veya Endonezya gibi rambutan lezzetlerini tüketebileceğiniz yerlerde bulabilirsiniz.

Rambutanların sağlık açısından faydaları vardır. Lifler, karbonhidratlar, proteinler ve A ve C vitamini gibi büyük miktarda vitamin birikintilerinden oluşurlar. Ayrıca, kalsiyum ve çinko gibi çeşitli mineralleri diğerlerinin yanı sıra taze rambutanlardan elde edebilirsiniz.

Kuru Dudak ve Ağız Hastalıkları Gibi Bazı Küçük Hastalıkların Tedavisi

Az miktarda C vitamini ile yemek alan kişiler, kuru dudaklar ve ladin ağzı gibi küçük hastalıklardan muzdariptir. Neyse ki bu tür durumlar için tedavi olmak için hastaneye gitmenize gerek yok.

Rambutan tüketmek vücudunuza büyük miktarda C vitamini salgılar ve bu nedenle bu tür rahatsızlıklar için bir çare görevi görür. Ayrıca C vitamini diğer hastalıkların yanı sıra boğaz ağrılarına karşı da etkilidir.

Rambutanlar limondan daha küçük olabilir, ancak içlerindeki C vitamini miktarı basit hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olmak için yeterlidir. Maksimum faydalarını elde etmek için taze ve olgunlaştıklarında tüketin. Ancak tüketmeden önce tohumlarını temizlemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap