İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Kızılcık Fiyatları

Kızılcık Fiyatları

kızılcıkk

Kızılcık hünnap ve iğde meyvesine benzeyen bir meyve çeşididir. Ancak diğer meyvelerden ayıran en büyük özelliği ise kırmızı olması ve tadının diğerlerinden farklı olmasıdır. Kızılcık meyvesinin tadı ekşi olmaktadır. Fakat bu güzel meyve her yerde yetişmemektedir. Zahmetli bir meyve olan kızılcık belirli iklimlerde yaşamaktadır. Ayrıca kızılcık fiyatlarıda belirli bölgelerde değişiklik göstermektedir.

Kızılcık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kızılcık meyvesi diğer meyve türlerinden çok farklı bir yapıya ve tada sahiptir. Kızılcık meyvesi genel olarak yabani ortamlarda kendiliğinden yaşamayı seven bir ağaç türüdür. Ancak ticari amaçlı yetiştirilmeye çalışıldığında zahmetli bir iş olabilmektedir. Bu yüzden piyasada meyvesi, marmelatı veya şerbeti piyasadaki Pazar artışına, talep artışına göre fiyatları belirlenebilmektedir. Kızılcık fiyatları marketlerde ayrı pazarlarda ayrı bir fiyat olarak satılabilmektedir. Halk pazarlarında satılan kızılcık meyvesi marketteki kızılcık fiyatına göre daha pahalı veya daha ucuz olabilmektedir.

Kızılcık Nedir? Nerede Yetişir?

Kızılcık meyvesinin diğer yöresel bir adı Kiren’dir. Kızılcıkgiller familyasından gelen kızılcık ağacı en fazla 5 veya 8 metre boyları bulunmaktadır. Şubat ve mart aylarında çiçekleri açmaya ve kısa sürede de meyve vermeye başlamaktadır. Bu ağacın meyvesi ise hünnap meyvesi boyutunda olmaktadır. Kırmızı rengi ve ekşimsi bir tadı bulunmaktadır. Kızılcık ağacı daha çok Karadeniz ve Çukurova bölgelerinde yetişmektedir. Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişmektedir. Bu ağaçların çoğalması da tohumlar yardımıyla gerçekleşmektedir.

Kızılcık Faydaları

A, E, C ve K vitaminleri bakımından zengin olan kızılcık meyvesi grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Ayrıca kızılcık meyvesi mineral bakımından zengin olduğundan dolayı vücuttaki mineral eksikliği tedavisinde de kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarında, sindirim sistemi sorunlarını azaltmada, diş plakları, diş çürüme gibi sorunları azaltma, kolesterolü düşürme gibi işlevleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda kızılcık meyvesi karaciğer ve meme kanseri oluşumunda kanserli hücrelerin üremesini durdurmakta ve savaşmaktadır. Kilolu insanların en büyük sıkıntısı olan aşırı yeme gibi rahatsızlıklara da çare olmaktadır.

Kızılcık Nasıl Tüketilir?

Kızılcık meyvesinin ekşimsi bir tadı olduğundan dolayı çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Tadının limon kadar ekşi olmasından dolayı çiğ olarak tüketimi çok nadirdir. Genellikle kızılcık meyvesinin şerbeti, kızılcık suyu, marmelatı, tarhanası, çayı yapılabilmektedir. Her türlü tüketilen bu şerbet ekşimsi tadı sayesinde keyifli bir içim sağlamaktadır. Özellikle kız aylarında gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiği için çayı yapılarak tüketilmektedir. Yaz aylarında ve özel günlerde serinlemek içinde kızılcık şerbeti yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra faydaları saymakla bitmeyen kızılcık suyunun ve meyvesinin yapım aşamaları ve kaynatma süreleri de birbirlerinden farklıdır. Ayrıca kızılcık meyvesinin sade meyvesi değil aynı zamanda da çiçeği de birçok hastalığa şifa olmaktadır. Kızılcık ağacını da belirli malzeme yapmak içinde kullanılmaktadır. Birçok şeye faydası olan kızılcık meyvesi kaynatılarak veya farklı yapım aşamaları ile tüketilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap