İlginizi Çekebilir
Yulaf Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Salatalık Fiyatları

Salatalık Fiyatları

salatalık fiyatları

Salatalık ( Cucumis sativa  L.) kabak ailesine ( Cucurbitaceae ) aittir ve kabak ve kavun ile yakından ilişkilidir. Salatalıklar, sıcağı seven ve dona duyarlı bitkilerdir ve çiçek açması için en az 15 ° C sıcaklığa ihtiyaç duyar. Tek yıllık ve otsu bitkidir.

Meyveleri ise sarı çiçeklerden olgunlaşır. Vahşi formlarda bunlar küreseldi ve sarımsı çizgili derileri ile kavun gibiydi. Meyveler tamamen olgunlaşana kadar bitki üzerinde bırakılırsa sararır. Hasat aşamasında salatalık hala yeşildir, yani fizyolojik olarak olgunlaşmamış.

Salatalık – Genel Bilgiler

Salatalığın kökeni muhtemelen Hint vahşi formu Cucumis hardwickii’ye kadar uzanmaktadır. 3.000 yıldır ekildiği Hindistan’dan Yunanistan’a ve antik Roma’ya gitti. Mısırlıların onları zaten tanıyıp tanımadıkları veya sadece Afrikalı akrabaları olan şeker kavunu ( Cucumis melo ) sözde yılan kavunları olarak mı yetiştirdikleri açık değildir. Salatalık sadece Almanya’da MS 1500 civarında tanıtıldı.

Başlıca yetiştirme alanları Çin, Türkiye, İran ve ABD’dir. Bununla birlikte, en yüksek verim, cam altındaki ılımlı enlemlerde elde edilir. Başlıca taze salatalık üreticileri Hollanda, İspanya ve Yunanistan’dır. Bu AB ülkelerinin yanı sıra Türkiye ve Bulgaristan da önemli ihracatçılar. Seralarda yetiştirilen salatalıklar tüm yıl boyunca piyasaya sürülürken, burada açık hava salatalık mevsimi Haziran ortasından Eylül ortasına kadar uzanır.

Peki, günümüzde bu oldukça popüler sebze fiyatları ne durumda? Salatalık fiyatları güncel olarak ne kadar? En ekonomik salatalık fiyatları ile nereden salatalık satın alabilirsiniz? En güncel ve ekonomik salatalık fiyatları nedir? En uygun salatalık fiyatları ve salatalık fiyatları konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir?

Güncel Salatalık Fiyatları

Genellikle lezzet konusunda seçili insanların ve sağlığına önem veren insanların en çok tükettiği sebzelerden olan salatalık, sağlığa olan harika faydaları ve ekonomik salatalık fiyatları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kalp damar sağlığına ve cilt sağlığına sağladığı pozitif faydalar ile diyetlerde sıklıkla kullanılan salatalık, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada en çok tüketilen sebzelerden biridir. Peki günümüzde bu sebzeyi tüketmek isteyen çoğu kişi gibi siz de salatalık fiyatları hakkında en güncel bilgileri merak ediyor iseniz:

En güncel salatalık fiyatları nedir? Salatalık fiyatları neye göre belirlenir? 2021 Yılı en güncel ve en ekonomik salatalık fiyatları nedir? Salatalık fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir?

  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel salatalık fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.
  • 2021 yılı Mayıs ayı itibariyle market zincirleri güncel salatalık fiyatları ortalaması 10 – 15 TL arasında değişmektedir.

2021 yılı Mayıs ayı itibariyle en güncel salatalık fiyatları yukarıdaki gibidir. Siz de eğer sağlığınıza bu harika sebze ile pozitif faydalar sağlamak isterseniz yukarıda size sunmuş olduğumuz salatalık fiyatları bilgisini referans alarak salatalık satın alabilirsiniz.

Salatalık Sağlığa Faydaları

Salatalığın vitaminlerinin çoğu deride bulunur. Bir salatalığın besin içeriğini tam anlamıyla kullanmak için, soyulmadan önce salatalık yemeniz tavsiye edilir, çünkü soyulduklarında önemli lif, vitamin ve mineraller kaybolur. En iyi senaryoda organik salatalık kullanmalısınız; tereddüt etmeden soyulmadan yenebilir.

Salatalık ve turşu kaç kaloridir? Taze bir salatalık (500 gram), 60 kilokaloriye sahip gerçek bir ince sebzedir. Üreticiye bağlı olarak salatalık turşusu yapılır ve 100 gram başına yaklaşık 20 kilokalori sağlar.

Salatalık önemli antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerden koruyabilir çünkü zararlı serbest radikallerin birikmesi kanser, kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Özellikle salatalık dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, bu tür hastalıkların riskini önleyebilecek antioksidanlar bakımından yüksektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum Yap

Yorum Yap