İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Yıldız (Karambola) Meyvesi Fiyatları

Yıldız (Karambola) Meyvesi Fiyatları

yıldız meyvesi

Yıldız meyvesi olarak da bilinen karambola, Averrhoa carambola bilimsel adıyla ağacın meyvesidir. Meyvenin uzunluğu yaklaşık 8 ila 10 cmdir ve et rengi yeşilimsi sarıdan koyu sarıya değişir. Tadı gevrek veya ekşidir. İki ila beş küçük yenilebilir tohumla dolu olabilir veya olmayabilir. Yıldız meyvesi adı, bu meyvenin bir enine kesitte kesildiğinde yıldız benzeri oluşan farklı şeklinden gelir. Meyveye farklı bölgelerde Kamrakh, Ambanamkaya, Thambaratham ve Kamaranga denir. Karambola meyvesi olgunlaştığında, hafif kahverengi sırta sahip açık sarı renktedir.

Karambola meyvesi,  çinko, fosfor, magnezyum, sodyum, demir ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra diyet lifi, A, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan son derece düşük kalorili bir meyvedir. Dahası, polifenolik bileşikler, kuersetin, gallik asit ve epikateşin gibi yüksek miktarda antioksidan içerir.

Karambola meyvesi veya yıldız meyvesi nadir bulunan bir üründür, çoğunlukla süpermarketlerde bulunur. Karambola suyunu smoothie veya shake yapabilir ve egzotik meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz. Karambola meyvesini günlük diyetinize eklemeye ikna edecek bazı sağlık ve güzellik yararlarını aşağıda belirteceğiz. Peki, bu güzel meyve cebimizi ne derecede zorluyor? Karambola meyvesi fiyatları nedir? En ekonomik karambola meyvesi fiyatları nedir? En uygun karambola meyvesi fiyatları ile nereden bu meyveyi satın alabilirsiniz? Karambola meyvesi fiyatları gibi önemli bir detayı belirleyen etkenler nelerdir?

Güncel Yıldız (Karambola) Meyvesi Fiyatları

Yıldız meyvesi yükselen organik ve sağlıklı beslenme trendi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bu da internet üzerinde son dönemde yapılan aramalardan bazılarının yıldız meyvesi fiyatları ve en ekonomik yıldız meyvesi fiyatları ile yıldız meyvesi nereden satın alınır olmasını sağlamaktadır?

Eğer siz de ekonomik yıldız meyvesi fiyatları ile bu meyveyi deneyimlemek istiyorsanız market zincirleri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Böylelikle en ekonomik fiyatlar ile en kaliteli yıldız meyvesini deneyimleyebilirsiniz. Fiyatlara gelecek olursak, yıldız meyvesi fiyatları:

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yıldız meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 4 – 10 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yıldız meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 8 – 18 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarıyla yıldız meyvesi satın alabilir, daha sağlıklı beslenebilir veya sevdiklerinizin daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yıldız (Karambola) Meyvesi Sağlığa Faydaları

Zengin bir C vitamini kaynağıdır

Tek bir yıldız (karambola) meyvesi, günlük C vitamini ihtiyacınızın % 52’sini ve günlük B5 vitamini ihtiyacınızın % 4’ünü sağlayabilir.

C vitamininin sağlığımız üzerinde çok çeşitli olumlu etkileri vardır ve bunlar şunları içerir:

  • Antioksidan özellikler,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
  • Sağlıklı cilt, saç ve tırnakları teşvik etmek,
  • Kalsiyum alımını arttırmak,
  • Demir emilimini arttırmak.

En yüksek C vitamini kaynakları, 100 g’da 193 mg C vitamini ile dolmalık biber, papaya 140 mg ve brokoli 89 mg’dır. Günlük önerilen C vitamini alımı günde 40 mg’dır.

Antiinflamatuardır

Yıldız meyvesi, polifenoller bakımından zengindir – bu, anti-enflamatuar süreçleri olumlu yönde etkileyebilir ve hücre hasarını onarmaya yardımcı olabilir. Polifenollerin ayrıca insülin duyarlılığını artırarak ve kalp hastalığı riskini azaltarak tip 2 diyabete yardımcı olduğu bilinmektedir.

İshal önleyicidir ve sindirimi artırır

Olgunlaşmış meyve ve meyve suyunun ishal önleyici etkileri vardır ve çok çeşitli mide rahatsızlıklarına yardımcı olduğuna inanılır. Yıldız meyvesi ayurvedik ilaçlarda binlerce yıldır kullanılmaktadır. Aynı zamanda iştahınızı uyandırdığı da bilinmektedir. Yıldız meyvesinin % 80’i sudur ve bu nedenle iyi bir hidrasyon kaynağıdır.

Zengin diyet lifi kaynağı

Lif içeriği ve minimum miktarda meyve şekeri nedeniyle, yıldız meyvesinin kan şekeri seviyeleri üzerinde büyük bir etkisi olması muhtemel değildir. Yıldız meyvesinin karbonhidrat içeriğinin neredeyse yarısı liften gelir. Diyet lifi açısından zengin bir diyet yemek, sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Düşük kalorili ve süper besleyici

Karambola meyvesinin kalorisi çok düşüktür ve yüksek miktarda diyet lifi içerir. Meyve başına ortalama 26,2 kcal ve 2,5 gr diyet lifi içerir. Size inanılmaz miktarda enerji verecek bütün bir besin kaynağıdır. Bu, şeker hastaları ve kalori alımını kontrol etmek isteyenler için önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap