İlginizi Çekebilir
brokoli fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Çarkıfelek Meyvesi Fiyatları

Çarkıfelek Meyvesi Fiyatları

passiflora

Çarkıfelek meyvesi, lezzetli, hafif ekşi bir tada sahip tatlı, egzotik bir meyvedir. Meyve yuvarlak ve sert kabukludur. Siyah, yenilebilir tohumlara sahip sarı et barındırır. Çarkıfelek meyvesi Brezilya’dan gelir, ancak şimdi Afrika, Asya ve Güney Amerika’da tropikal iklime sahip tüm ülkelerde yetişiyor. Çarkıfelek meyveleri Türkiye’ye ağırlıklı olarak Kolombiya’nın yanı sıra Güney Afrika, Vietnam, Kenya ve Zimbabwe’den geliyor.

Çarkıfelek meyvesinin sarı, jöle benzeri hamurunun taze, tatlı ama biraz ekşi bir tadı vardır. Çarkıfelek meyvesinin özü harika tropikal bir tada sahiptir ve çoğunlukla meyve sularında ve tatlılarda kullanılır. Ayrıca yoğurdun içinde karıştırılarak veya doğrudan yenebilir. Çarkıfelek meyvesinin oda sıcaklığında olgunlaşmasına izin verebilirsiniz. Olgunlaştıktan sonra buzdolabında saklanabilir. Meyvenin kabuğu kırışık olduğunda, mükemmel şekilde olgunlaşır ve tadı daha tatlıdır. Dış yüzeyi daha sonra koyu turuncu renkte olacaktır.

Suyu çıkarmak için (tohumlar olmadan), posayı bir elekten geçirin veya iki yarıyı bir narenciye presinde bastırın.

Peki bu görünüşünün yanında sağlığa olan harika faydalarıyla da dikkatleri üzerine çeken meyvenin fiyatları nasıl? Çarkıfelek meyvesi fiyatları nedir? Ekonomik çarkıfelek meyvesi fiyatları le bu meyve nereden satın alınabilir? En ekonomik ve ucuz çarkıfelek meyvesi fiyatları nedir?

Güncel Çarkıfelek Meyvesi Fiyatları

Çarkıfelek meyvesi fiyatları ile alakalı bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın bu bölümünde en güncel çarkıfelek meyvesi fiyatları bilgisini sizlere sunacağız. Görünüşü ile çoğu kişiyi birbirine bağlayan ve sağlığa olan muhteşem faydaları ile dikkatleri üzerine çeken çarkıfelek meyvesi son dönemin en popüler meyvelerinden biridir. Siz de market zincirleri yerine semt pazarlarını tercih ederek çarkıfelek meyvesini en ekonomik fiyatlar ile deneyimleyebilirsiniz. Ama nasıl fiyatlar ile? Çarkıfelek meyvesi fiyatları nedir? Çarkıfelek meyvesi fiyatları nasıldır? İsterseniz hemen sizler için özetleyelim:

  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle çarkıfelek meyvesi fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 3 – 12 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2020 yılı Ocak ayı itibariyle çarkıfelek meyvesi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 5 – 11 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıkları ile çarkıfelek meyvesi satın alabilirsiniz. Çarkıfelek meyvesi konusunda en ekonomik alternatife yönelmek istiyorsanız market zincirleri yerine semt pazarlarını tercih etmelisiniz.

Çarkıfelek Meyvesi Sağlığa Faydaları

1. Kanseri Önler

Çarkıfelek meyvesi ayrıca vücuttaki anti-kanserojen aktiviteyi artırmak için güçlü bir kaynaktır. Çarkıfelek meyvesindeki antioksidanlar, esas olarak sağlıklı hücrelerin DNA’sını kanserli hücrelere dönüştürdüğü bilinen serbest radikalleri yok eder. Çarkıfelek meyvesi A vitamini, çeşitli flavonoidler ve fenolik bileşikler içerir ve bunların tümü özellikle ağız ve akciğer kanserleri açısından kanser önleyici özelliklere bağlanmıştır.

2. Kemik Sağlığını İyileştirir

Çarkıfelek meyvesi demir, bakır, magnezyum ve fosfor gibi zengin bir mineral kaynağıdır. Bu mineral kemik yoğunluğunu ve kemik gücünü artırmak için çok önemli bir bileşendir. Bu minerallerden bazıları ek kemik maddesi yaratmada, mevcut kemik maddesini güçlendirmede ve onarımı hızlandırmada ayrılmaz parçalardır. Bu, osteoporoz semptomlarını ortadan kaldırmanın, önlemenin veya hafifletmenin bir yolu olabilir ve kemikler yaş ve aktivite ile bozulduğunda ortaya çıkan ilişkili ağrı ve iltihaplanma olabilir.

3. Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Çarkıfelek meyvesi kabukları, takviye olarak alındıklarında güçlü anti-enflamatuar etkiler sağlayan daha yüksek antioksidan içeriğinden oluşur. Araştırma, mor çarkıfelek meyvesi kabuğu takviyesinin astım semptomları üzerindeki etkilerini dört hafta boyunca inceledi ve olumlu bir sonuç elde etti.

Diğer araştırmalar, mor çarkıfelek meyvesi kabuğu özünün diz osteoartriti olan kişilerde eklem ağrısı ve işlevi üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bu, diz eklemindeki iltihaplanmanın neden olduğu ağrılı bir durumdur.

4. Daha Genç Görünen Bir Cilt

Çarkıfelek meyvesinde bol miktarda bulunan antioksidanlar cildimiz için iyidir. Çarkıfelek meyvesi, riboflavin ve karoten, A vitamini, C vitamini gibi güçlü antioksidanlardan oluşur. Bu antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikal üretimini azaltır.

5. Uykusuzluğu Tedavi Eder

Bir bardak soğuk çarkıfelek suyu içmek sinirlerimizi gevşetmeye yardımcı olur ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Çarkıfelek meyvesi genellikle sindirim problemlerini ve mide hastalıklarını iyileştirmek için kullanılır. Bu meyve, uykusuzluk veya uyku bozukluğu olan kişiler için faydalıdır. Yatmadan önce alındığında rahatlamanıza ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olan somnifer özelliklere sahiptir. Yatmadan önce bir bardak çarkıfelek suyu içmek bu konuda oldukça etkilidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap