İlginizi Çekebilir
kamkat
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Finike Portakalı Fiyatları

Finike Portakalı Fiyatları

portakal

Finike portakalı fiyatları kış meyvesi olmasıyla şu an en uygun olduğu dönemdedir. Kış mevsiminin olmazsa olmazı portakal demek de yanlış olmayacaktır. Portakal içerdiği C vitamini ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendiren ve enerji veren bir meyve de olup Akdeniz kıyılarında yetişir. Özellikle Antalya’nın Finike bölgesinde yetişen Washington portakalı söylemi portakalın lezzetli ve kaliteli olduğunu ifade etmek için kullanılır. Finike portakalı fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Akdeniz de daha düşük fiyatla karşımıza çıkarken portakal yetiştiriciliğinin yapılmadığı yerlerde fiyatlar yükselebilir. Ülkemizde portakal yetiştirme oranı en yüksek bölge Akdeniz’dir. Bu bölgeyi Güneydoğu Anadolu, Ege ve Doğu Karadeniz takip ediyor. Portakal kış meyvesi olarak biliniyor olsa da kar yağışı ve soğuk meyve hasadını etkiliyor. Finike portakal fiyatları da o dönemde gerçekleşen hasada göre farklılık gösterebiliyor. Finike portakalı fiyatları? Portakal nedir? Portakal nasıl üretilir? Portakal nasıl yenir?

Portakal Nedir?

Kışın en çok tüketilen meyvesi olan portakal çok yıllık bir bitkidir. Portakal ağaçları bakımları yapıldığı takdirde uzun yıllar meyve verebilir. Yüz yıla yakın yaşayan bu ağaçlardan elli yaşına kadar meyve alınabilir. Gövdesi turunçgiller gibi tek gövdeden meydana gelir. Dünya’da portakalın ilk geçtiği yer olarak Asya kıtası olarak biliniyor. Türkiye’ye Portakal, Portekizli tacirler tarafından getirildiği bilgisine rastlayabilirsiniz. Portakal (potugal) isminin de oradan geldiği düşünülmektedir. Turunçgiller ailesinin üyesi olan portakal doğal bir melez meyve olduğu düşünülür. Portakal meyvesinin yaydığı güzel koku esans olarak da karşımıza çıkabilir. Portakal görüntüsüyle turunç meyvesiyle karıştırılabilir. Portakal tatlı iken turunç acı ve kekremsidir.

Portakal Nasıl Üretilir?

Türkiye’de portakal üretimi Akdeniz bölgesinde yoğunlaşırken Dünya’ya baktığımızda Çin Halk Cumhuriyeti, Brezilya, Amerika ilk sıralarda geliyor. Türkiye’de bu ülkelere yakın sırada üretim yapıyor. En çok üretilen ülkelerdeki portakal fiyatları diğer ülkelere göre daha uygun olabiliyor. Portakal ağacının ekimi ilkbahar ya da son baharda yapılabiliyor. Toprağın güneş görmesi ve tuz oranının düşük olması meyve kalitesini arttırırken ağaç ömrünü olumlu etkiliyor. Turunçlara aşılama yapılarak portakal üretilebiliyor. İlkbaharın gelmesiyle nisan, mayıs aylarında etkileyici kokusuyla çiçek açıyor. Portakal meyvesini ise ekim ayından itibaren vermeye başlıyor. Portakal satışı gerçekleştiren çiftçiler portakalları toplayıp sebze, meyve hallerine ulaşıyor. Oradan pazar, manav ve market gibi yerlerde satışa çıkarılıyor. Bu kadar aktarma işleminden geçen portakal tüketiciler tarafından alınırken Finike portakalı fiyatları farklılık gösterebiliyor.

Portakal Nasıl Yenir? Yararları Nelerdir?

Portakal hem lezzetli hem de yararlı bir olduğu için fazla tüketilen meyveler arasında yer alıyor. Kabuğu soyularak yenebiliyor. Soyulan bu kabuklar portakal kabuğu reçeli yapılarak tüketim israfının önüne geçebiliyor. Portakal yemeklerde de kullanılıyor. Örneğin; pırasaya portakal suyu eklerseniz, pırasanın rahatsız edebilen kokusunun önüne geçtiği gibi tadını da lezzetlendiriyor. Portakal suyu ister soğuk ister ılık bir şekilde içilebiliyor. Lezzetiyle birlikte verdiği enerji en çok tüketilen meyve suları arasında yer almasını sağlıyor. Mide rahatsızlığı yaşayanlar içerisindeki asit nedeniyle ölçülü tüketmesi gerekiyor. Kimi zaman suyu sıkılarak salataya sos olurken kimi zaman kabuğu rendelenerek keklerde ve pastalarda yer buluyor. Portakal kabuğu esans olarak da işlemlerden geçerek parfümler ve temizlik malzemelerinin yapımında da kullanılıyor. Farklı ülkelerde portakal kabuksuz olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunun nedeni portakal kabuğunun birçok alanda kullanıyor olmasıdır. İlaç yapımında da portakaldan yararlanılıyor. Portakalın içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri grip, nezle gibi hastalıkların önüne geçiyor. Kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi yararlı besin öğelerini barındıran portakal kanser riskine karşıda etkili oluyor. Bunun yanı sıra kolesterolü düzenliyor, antioksidan olduğu için vücuttaki toksit maddeleri temizliyor. Cilt dostu olan portakal içerisinde bulunan yağlar ile cildimize gerekli olan nemi kazandırıyor. Aynı zamanda portakal maskesi kullanarak ciltteki sivilce oluşumuna engel olduğu belirtiliyor. Portakal meyvesi ve kabuğu yararları söylenirken portakal çiçeğini de ele almak gerekiyor. Portakal çiçekleri toplanıp kurutularak kullanılıyor. Bu portakal çiçekleri suda kaynatılıp içilince mide ağrılarına ve kasılmalara iyi geldiği belirtiliyor. Her şeyinden yararlanılan portakal talepleri arttırıyor. Bu kadar faydalı olması portakalın fiyatını düşündürüyor.

Yazımızın başlığında yer verdiğimiz en önemli ve en çok merak edilen konu ise portakal fiyatlarıydı. Finike Portakalı fiyatları güncel bilgilerini liste halinde yazımızın devamından inceleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap