İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Balık ve Deniz Ürünleri Fiyatları
 3. Mezgit Fiyatları

Mezgit Fiyatları

mezgit

Mezgit, ülkemizde en çok tüketilen balık türlerinden biridir. Beyaz eti nedeniyle tavuk etine benzetilir ve bu nedenle ‘tavuk balığı’ olarak da adlandırılır. Bunun nedeni; kılçığının az, etinin bol; son derece lezzetli ve uygun fiyatlı olmasıdır. Mezgit fiyatları, özellikle avlanma mevsiminde, oldukça düşmekte ve bolca tüketilmesine olanak tanımaktadır.

 

Mezgit Balığının Özellikleri

Mezgit balığı, ılıman denizlerde yaşar; bu nedenle ülkemizde bol bulunmakta ve taze olarak tüketilebilmektedir. Mezgit, 30-300 metre derinliklerde yaşayabilen, gezici bir balık türüdür. Ortalama olarak 30-40 cm uzunluğa sahiptir; boyu 70 cm kadar olabilmektedir. Ağırlığı ise 2 kilograma kadar ulaşmaktadır. Dişi mezgitler, erkeklere oranla daha iri ve bu nedenle daha etlidir. Mezgit balığının kafası, gövdesine oranla büyüktür. Gözleri iridir; sivri dişlere sahiptir. En temel özelliği, üç adet sırt ve iki adet anal yüzgecinin olmasıdır. Mezgitler, sürü halinde yaşarlar. Deniz diplerindeki küçük canlılarla beslenirler.

 

Mezgit Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mezgit fiyatları, ne kadar avlanabildiğine bağlı olarak değişmektedir. Mezgit, ucuz balıklar sınıfında kabul edilebilir.

 

Mezgit Nerelerde Avlanır?

Ülkemizde bütün denizlerde mezgit balığı bulunmaktadır. Kış aylarında, mezgit sürüleri, Karadeniz akıntılarıyla birlikte Marmara Denizi’ne doğru göç ederler. Bu nedenle, en çok Karadeniz ve Marmara’da avlanmaktadır. 1 Mayıs – 1 Eylül arasında avlanmaları yasaktır; bunun dışında kış aylarında bolca avlanmakta ve tüketilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 13 cm uzunluğundan daha küçük mezgitlerin avlanmasına izin vermemektedir.

 

Mezgit Balığının Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için bütün balık türlerinin faydası bulunmaktadır. Mezgit de, içerdiği vitaminler, mineraller ve Omega 3 nedeniyle, tam bir şifa kaynağıdır.

 • Mezgit, sağlıklı protein kaynağıdır. Bu nedenle; hücre yenilemesini sağlar; bedenin enerjisini artırır; diyabet, kanser, osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
 • İçerdiği potasyum nedeniyle, kalp ve damar sağlığını destekler; kasların güçlenmesini sağlar; tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Potasyum, diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde de önemlidir.
 • Mezgit; A, D, B6, B12 gibi çok değerli vitaminleri içermektedir. Bu vitaminler sayesinde, bağışıklık sistemini destekler, çok sayıda hastalığın önlenmesini, yorgunluk ve halsizliğin giderilmesini sağlar.
 • Mezgitte bol magnezyum bulunur. Magnezyum, hormon düzeylerini dengeleyerek tüm beden sağlığını etkiler.
 • Mezgitin içerdiği fosfor, sindirim sağlığı için son derece faydalıdır. Mezgitteki niasin ve riboflavin de, sindirim sorunlarının önlenmesini sağlar, tedavisini kolaylaştırır.
 • Diğer balıklar gibi, mezgit de, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Bazı araştırmalar, mezgit balığının, Alzheimer hastalığının önlenmesinde de etkili olduğunu göstermiştir.
 • Omega 3, mezgitte bol bulunmaktadır. Omega 3’ün, kanser oluşumunu engellediğini ve tedaviyi desteklediğini, araştırmalar ortaya koymaktadır.
 • Mezgit, kalp ve damar sağlığı için bulunmaz bir besindir. Kolesterol seviyesini düşürür, kalp krizi ve inme riskini azaltır.
 • Folik asit deposu olan mezgit; bu özelliğiyle, kalp ve damar hastalıkları, hormonal düzensizlikler ve diyabet gibi sorunları önler.

 

Mezgit Ne Zaman Yenmelidir?

Mezgit, yaz aylarında avlanmamaktadır. Kış boyunca yenebilir; ancak en lezzetli olduğu dönem, Nisan ve Mayıs aylarıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap