İlginizi Çekebilir
Arpa Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Sebze-Meyve Fiyatları
  3. Muşmula Fiyatları

Muşmula Fiyatları

muşmula

Muşmulalar süs, çiçekli ağaçlar, güzel çiçekler, güzel renklere sahip ve herkesin zevkine göre olmasa da yenilebilir meyvelerdir. Meyveleri çiğ yenildiğinde ekşidir, ancak hoş aromalı gıdalar yapar veya tatlılarda kullanılabilir. Meyvenin olgunlaşmasını tamamlaması için meyve güneş altında bırakılır. Muşmula, yetiştirilmesi zahmetli bir meyvedir. Bu muşmula fiyatları gibi önemli bir konuyu belirleyen önemli bir detaydır.

Muşmulalar, küçük bir elma ile kuşburnu arasındaki bir form gibi görünen sert bir meyvedir. Olgunlaştıklarında sert ve yeşildirler. Bu aşamada seçilirler, ancak kahverengi renge ve yumuşak hale dönüştüklerinde yarı çürümüş veya ‘kırılmış’ olana kadar yenmezler. Hasat edilen muşmulalar, uygun şekilde kırılana ve aromatik bir tat geliştirene kadar talaş veya kepekte serin ve karanlık bir yerde saklanır.

Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetiştirilir. Halk arasında gelin boğan meyvesi gibi adlarla da anılmaktadır. Çeşitliliğin ve üreticili bolluğunun çok olmasından dolayı, muşmula fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir.

Güncel Muşmula Fiyatları

Muşmula, çeşitlilik nedeniyle belki de fiyatları en çok değişkenlik gösteren gıda maddelerinden biridir. Ülkemizde ne kadar popüler tüketilen bir meyve olmasa da çoğu semt pazarında ve market zincirinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Muşmula fiyatları geçtiğimiz yıllar tutarsız fiyatlandırma politikaları nedeniyle oldukça eleştiri almıştı.

 Muşmula meyvesi ülkemiz de genellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Lojistik detayı da fiyatlarda belirleyici bir unsur olmaktadır.

Sağlık İçin Muşmula Faydaları

Faydalarını öğrendiğinizde, inanın muşmula fiyatları sizin için de çok önemsiz bir detay olacak. Muşmula doğal bir antioksidandır. Muşmula meyvesi, A ve C vitaminleri konusunda oldukça zengin bir meyvedir. Bünyesinde barındırdığı fenoller ve flavonoidler antioksidan işlev gösterirler. Bu maddeler, oksidatif ajan hücrelerini ortadan kaldıran serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır. Antioksidan özellikler nedeniyle muşmula, kanser, katarakt, diyabet ve diğerleri gibi dejeneratif değişiklik riskini azaltır. Muşmula meyvesi hafıza kaybı ve beyin işlevleri konusunda da size yardımcı olur. Muşmula meyvesinin antiviral işlevleri de oldukça etkilidir. İçerisinde muşmula barındıran muşmula şurubu öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü olarak ise içerisinde muşmula bulunan muşmula çayı tercih edilebilir. Anjin belirtilerini büyük ölçüde azaltır ve bireyi büyük ölçüde rahatlatır.

Evde yapacağınız karışımlara zencefil ve bal gibi ekstra gıdalar ekleyerek etkili bir soğuk algınlığı karışımı yapabilirsiniz. Bütün bu bileşenlere kaynar su dökülmeli ve demlenmelidir. Ortaya çıkan karışım uzun süre buzdolabında saklanabilir. Muşmula yapraklarında ursolik asit varlığı, HIV’in baskılayıcı etkisinden sorumludur, ancak bu özellikle yararlı bir özellik olmasına rağmen, muşmula henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Diğer bilimsel çalışmalar, kandidiyazis tedavisinde yaprak özütünün yararlarını göstermektedir.

Muşmula, diyabet ve kalp hastalığına yardımcı olur. Muşmula çayı, diyabet semptomlarını kontrol altına almak için etkilidir. Kandaki şeker seviyesini düzenler, vücut yağını ve kolesterolü düşürür.

Lifler, bağırsakta emilen zararlı yağları önlediği için kolesterol seviyelerinin normalleşmesine katkıda bulunur. Muşmula ayrıca kalbi oksidatif strese karşı korur. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, bu meyveyi kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde bir ilaç haline getirdi.

Osteoporozun önlenmesi konusunda da muşmula oldukça faydalıdır. Laboratuvar çalışmaları, muşmulanın osteoporoz semptomlarını hafifletmede etkili olduğunu kanıtlamıştır. Ursolik asit gibi minerallerin vücut ağırlığı kaybını önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca yapraklar osteoporozda eklem iltihabını azaltır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum Yap

Yorum Yap